ČNB příští týden sazby zřejmě nezvýší, hypotéky však dále citelně zdražují

Názor
Příští týden ve čtvrtek se koná poslední letošní řádné měnově-politické zasedání České národní banky (ČNB). Bankovní rada se pravděpodobně rozhodne tentokrát ponechat sazby na stávajících úrovních. Základní sazba tak setrvá na úrovni 1,75 procenta.
Tempo růstu spotřebitelských cen meziročně vykázalo úroveň rovných dvou procent, takže se ocitlo přesně na úrovni inflačního cíle ČNB. Foto: Pixabay

Rozhodnutí rady však nebude jednohlasné. Guvernér Jiří Rusnok se vyjádřil ve smyslu ponechání sazeb na nynější úrovni, zatímco radní Vojtěch Benda připustil, že by mohla zvednout ruku pro páté zvýšení sazeb v řadě. Pokud by k němu došlo, nastalo by něco takového – pět zvýšení sazeb v řadě – poprvé v historii ČNB. Proti zvýšení sazeb bude takřka jistě Oldřich Dědek, který opakovaně vysílá signály, že nynější tempo zvyšování sazeb je až příliš rychlé.

„Holubicím“ Dědkova typu budou oporou v argumentaci ve prospěch ponechání sazeb tam, kde jsou, listopadová čísla k inflaci. Tempo růstu spotřebitelských cen totiž meziročně vykázalo úroveň rovných dvou procent, takže se ocitlo přesně na úrovni inflačního cíle centrální banky. Ta ovšem ve své aktuální prognóze počítá pro listopad s mírou inflace ve výši 2,5 procenta.

PSALI JSME:
Úrokové sazby se letos už zřejmě nezvednou

Klíčovým důvodem znatelně pomalejšího tempa inflace je říjnový a listopadový propad cen ropy na světových trzích, který už se v listopadu částečně promítl do zlevnění pohonných hmot v ČR. Navíc se zatím nenaplňují obavy z citelného zdražování potravin v důsledku letošního sucha a špatné letní úrody.

Právě pomalejší než očekávaná inflace zvyšuje pravděpodobnost, že dalšího zpřísnění měnové politiky se dočkáme až v roce 2019. Dalším důvodem je skutečnost, že bankovní radu opustil největší „jestřáb“ posledních měsíců a čtvrtletí Mojmír Hampl. Noví bankovní radní, Tomáš Holub a Aleš Michl, se zatím „rozkoukávají“ a nebudou hned při svém prvním rozhodování o sazbách zastávat extrémní postoje, spíše se „povezou“ s většinovým názorem. Tím by právě i vzhledem k pomalejší než předpokládané inflaci mělo být ponechání sazeb na stávajících úrovních.

PSALI JSME:
Češi mají dražší hypotéky než většina Evropanů

Navzdory vyhlídce na ponechání sazeb ČNB na stávající úrovni pokračují jednotlivé banky v citelném zdražování hypoték. Růst úroků na hypotékách se ale netýká jen zájemců o nové hypotéky, ale i klientů, kteří svou hypotéku refinancují.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.