ČNB razantně snížila základní úrok, ale nechává si otevřená dvířka pro případ druhé vlny nákazy

Názor
Česká národní banka (ČNB) dnes dle očekávání snížila svoji základní úrokovou sazbu. Poněkud nečekaná je razance tohoto snížení, která je vyšší, než trh předpokládal. Většina analytiků totiž předpokládala, že ČNB sníží základní sazbu pouze o 0,5 procentního bodu. Nicméně ani redukce o 0,75 procentního bodu není úplně překvapivá, zejména v kontextu nynějšího mezinárodního dění v oblasti měnové politiky.
Koruna v reakci na rozhodnutí ČNB zvrátila trend oslabování vůči euru a zpevňovala, byť zřejmě přechodně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Centrální banky ve světě totiž postupují ve své reakci na koronakrizi v řadě případě ještě agresivněji než v rámci své odpovědi na kritickou fázi globální finanční krize z doby před dvanácti nebo jedenácti lety. Redukce základní sazby ČNB v rozsahu 0,75 procentního bodu je poměrně ojedinělá. Takto masivně ČNB snížila sazbu sice také letos v březnu, avšak předtím naposledy v únoru 2009, v době zmíněné světové finanční krize.

Navzdory razanci úrokové redukce nelze bezprostředně očekávat její zásadní dopad v ekonomické praxi. Například sazby na hypotékách v nejbližší době v souhrnu neklesnou, případně jen velmi mírně, neboť banky kvůli koronakrizi započítávají do výsledné úrokové sazby pro klienty navýšenou rizikovou přirážku. Tu navyšují kvůli dopadům koronakrizi na bonitu dlužníků, kvůli očekávanému nárůstu podílu problémových úvěrů, ale i kvůli vládním zásahům typu moratoria na splátky úvěrů.

PSALI JSME:
Centrální banka znovu sníží svou základní úrokovou sazbu

Koruna v reakci na rozhodnutí ČNB zvrátila svůj dnešní trend oslabování vůči euru a nyní zpevňuje, byť zřejmě přechodně. To lze vykládat tak, že část trh předpokládala, že ČNB může snížit sazbu až na technickou nulu, tj. na úroveň 0,05 procenta, takže snížení na 0,25 procenta je z jejich pohledu méně holubičím krokem, než na jaký sázeli.

To v jejich očích zatraktivňuje korunu nad rámec dosavadního očekávání. ČNB na nulu základní úrok nesnížila, aby si ještě ponechala manévrovací prostor pro případ příchodu druhé vlny nákazy a také z toho důvodu, aby část trhu nevylekala až příliš razantním krokem, který by mohl v očích některých signalizovat ještě horší výhled tuzemské makroekonomické situace.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomika na dně, ČNB dál sníží sazby

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chybějící poptávku dohání vláda. To nikdy nemůže být fér,“ říká bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer

Rozhovor
Pandemie působí ztráty na lidských životech i na hospodářství. „Méně se setkáváme, méně se radujeme, méně jsme v obchodech, takže méně utrácíme a firmy méně investují,“ konstatuje v rozhovoru Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky. Chybějící poptávku pak podle něj dohánějí vlády. „Že to nikdy nemůže být fér, je jasné,“ dodává.

Otevřená náruč Raiffeisenbank

Krátce poté, kdy se veřejnost dozvěděla o akvizici úspěšné Equa bank, otevřela Raiffeisenbank svou náruč (dlouhé a …
Rolovat nahoru