ČNB skokově utahuje svou měnovou politiku

Názor
Česká národní banka (ČNB) dnes rozhodla o dalším zvýšení základní repo sazby, a to o výrazných 125 bazických bodů, z 1,50 na 2,75 procenta. To bylo nad všemi odhady, když konsensus analytiků činil 75 bazických bodů a naše prognóza počítala s nárůstem o 50 bazických bodů.
Česká národní banka rozhodla o dalším zvýšení základní repo sazby na 2,75 procenta. Foto: ČNB

Zklamáni jsou i investoři na finančním trhu, a to i přesto, že čekali vzedmutí sazeb o celý jeden procentní bod. Koruna tak těšně po oznámení výsledku měnově politického zasedání ČNB začala rychle posilovat a dostala se pod 25,40 CZK/EUR.

Po zářijovém zvýšení sazeb o tři čtvrtě procentního bodu tak centrální banka ještě více urychluje tempo utahování měnové politiky, když hlavním důvodem zůstává zrychlující inflace. Ta se přitom v září dostala na meziročních 4,9 procenta a v říjnu podle naší prognózy dále vzrostla na 5,8 procenta.

Na přelomu roku se tak snadno může vyšplhat až k sedmi procentům. Více než současná hodnota inflace však ČNB pravděpodobně trápí významný nárůst inflačních očekávání, kterého jsme byli zhruba v posledním půlroce svědky.

Podle posledního průzkumu centrální banky očekávají podnikatelé v horizontu jednoho roku inflaci v průměrné výši 3,4 procenta, v horizontu tří let pak dokonce 3,6 procenta.

PSALI JSME:
ČNB bude pokračovat v rychlém utahování měnové politiky

To je výrazně nad dvouprocentním cílem ČNB a také nad tříprocentní horní hranou jejího tolerančního pásma. Vlivem rychlého růstu spotřebitelských cen klesá i důvěra spotřebitelů.

S inflací kolem pěti procent a potenciálem jejího dalšího růstu není sporu o tom, že je třeba úrokové sazby dále zvyšovat. Je však také nezbytné bavit se o tom, jak rychle jednotlivé kroky činit a hlavně kam až se zpřísňováním měnové politiky zajít.

Česká ekonomika teď opět čelí zvýšené míře nejistoty v souvislosti s přetrvávajícími problémy v automobilovém průmyslu a s obnoveným šířením koronaviru. S velkou částí rychlého růstu spotřebitelských cen navíc ČNB nic nenadělá, a to je potřeba si přiznat. Není sice pravdou, že současná inflace souvisí pouze s externími faktory, jejich podíl je však významný.

Rychle rostoucí ceny materiálů a energií se do spotřebitelských cen budou pravděpodobně promítat bez ohledu na výši sazeb. Vlivem evropské zelené politiky a příklonu od globalizace k regionalizaci ekonomik se může stát, že inflace se bude nad cílem ČNB nacházet delší dobu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled na čtvrté čtvrtletí (7): Smutná realita zelené transformace

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Stát nestíhá investovat

Deficit státního rozpočtu za období leden-říjen letošního roku činí 335 miliard korun. V posledních měsících tak státní rozpočet „drží úhel“ v tom smyslu, že každý další měsíc potvrzuje (můj) pozdně-jarní odhad, že …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB