bool(false)

ČNB trestala a bude se bránit

Česká národní banka (ČNB) exemplárně trestala. Společnosti BH Securities (BHS), která patří mezi největší domácí hráče na finančním trhu, udělila pokutu 10 milionů korun, což je jeden z nejcitelnějších postihů v historii českého kapitálového trhu. V minulých dnech pak potrestala další pokutou společnost Colosseum, tentokrát ve výši 3 miliony Kč za nadměrné obchody s aktivy klientů v roce 2012.

Ilustrační foto: FAEI.cz

BHS uvažuje o tom, že desetimilionovou pokutu od regulátora napadne soudně a podle vyjádření jejích představitelů není bez naděje na úspěch. Nebylo by to ostatně poprvé, co by soud dal za pravdu kapitálové společnosti, kterou ČNB potrestala.

Česká národní banka zdůvodnila výši trestu opakovanými prohřešky proti obezřetnému poskytování finančních služeb. BHS konkrétně vytýkala malou kontrolu jejích externích prodejců a neinformování klientů o rizicích, v obou případech se jednalo o zjištění z roku 2012.

„ČNB nezjistila žádné pochybení, v jehož důsledku by došlo k poškození zákazníků či jejich finanční újmě. I vzhledem k tomu považujeme výši vyměřené pokuty za zcela nepřiměřenou a vybočující z dosavadní praxe ČNB. Proti rozhodnutí se budeme bránit podáním žaloby, abychom dosáhli úplného očištění jména společnosti,“ uvedl v prohlášení společnosti její ředitel Zdeněk Lepka.

Dosud nejvyšší trest v historii ČNB před lety udělila firmě ASIN Brookers, 20 milionů korun a ztráta licence znamenaly tehdy faktický konec obchodování pod touto značkou. Firma se však odvolala a po mnoha kolech soudních jednání byla v minulých dnech již pravomocným rozsudkem majitelům vrácena pokuta a s největší pravděpodobností budou teď oni po ČNB žádat náhradu ušlého zisku. Ten před odebráním licence tato firma vykazovala ročně zhruba ve výši 150 milionů, takže odhadovaná kompenzace se může blížit k miliardě.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru