ČNB v září pokračovala s odprodejem výnosů z devizových rezerv

Názor
Podle údajů zveřejněných v úterý Česká národní banka (ČNB) během letošního září na devizovém trhu uzavřela spotové operace za 277 milionů eur. To je o něco méně než měsíční limit ve výši 300 milionů eur, který dříve zmínila viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová.
Stav devizových rezerv ČNB se ke konci října meziměsíčně snížil o 1,7 miliardy eur na 128,9 miliardy eur. Ilustrační foto: FAEI.cz

Pokračuje tak odprodej části výnosů z devizových rezerv, jehož obnovení bylo oznámeno zároveň s formálním ukončením intervenčního režimu na obranu koruny na srpnovém měnově-politickém zasedání tuzemské centrální banky.

Současně zveřejněný stav devizových rezerv poklesl ke konci října meziměsíčně o 1,7 miliardy eur na 128,9 miliardy eur. V poměru k velikosti ekonomiky devizové rezervy dosahují více než 40 procent ročního hrubého domácího produktu (HDP) a jsou stále jedny z největších na světě.

PSALI JSME:
Trh podle Procházky z ČNB přeceňuje tempo poklesu sazeb

Stagnace domácí ekonomiky posilování koruny podle nás nenahrává. Formální ukončení intervenčního režimu centrální bankou na srpnovém zasedání na pozadí pokračujícího útlumu domácí ekonomiky a síly amerického dolaru vyústilo v citelné oslabení české koruny, které podle našeho odhadu odmazalo většinu jejího nadhodnocení vůči euru.

Krátkodobě by faktory na depreciační straně ještě mohly převažovat, avšak budou podle nás tlumeny mimo jiné odsunutím prvního snížení domácích měnově-politických sazeb až na únor příštího roku. Obnovení trendového posilování koruny k euru očekáváme v souvislosti s oživením domácí ekonomiky a slábnutím amerického dolaru až od druhé poloviny příštího roku.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB sazby nezměnila, část trhu tím byla překvapena a koruna posilovala

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB