ČNB sazby nezměnila, část trhu tím byla překvapena a koruna posilovala

Názor
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém čtvrtečním zasedání rozhodla ponechat základní sazby na úrovni sedmi procent. Nová prognóza bankovní radní nepřesvědčila, aby sazbu snížili, přestože trh předpokládal, že ji redukují na 6,75 procenta. Nelze ovšem vyloučit, že ČNB sníží základní sazbu na prosincovém zasedání. Pravděpodobnější v tuto chvíli ale je, že centrální banka sazbu sníží až v prvním čtvrtletí příštího roku.
Koruna v reakci na aktuální rozhodnutí ČNB zpevnila ve čtvrtek pod 24,50 za euro, a to poprvé od letošního 10. října. Během dne tak zpevnila o 0,7 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Důvodem je především to, že v té době už bude známý rozsah lednového zdražení, které zejména kvůli pravidelnému přeceňování k začátku roku do značné míry určí celoroční inflací a svým způsobem tak ve velké míře stanoví časování a tempo snižování úrokových sazeb v roce 2024.

Bankovní rada tuzemské centrální banky se mohla k ponechání sazeb na stávající úrovni přiklonit i v důsledku aktuální debaty o markantním zvýšení regulované složky cen elektřiny, jejž Energetický regulární úřad navrhuje od pondělka.

PSALI JSME:
Proč nebývale zdraží regulovaná cena elektřiny?

Zhruba sedmdesátiprocentní nárůst regulované složky může způsobit navýšení celoroční míry inflace v příštím roce o půl procentního bodu až procentní bod, což vytváří citelný tlak na ČNB, aby přistupovala k zahájení procesu snižování sazeb obezřetněji a „dávala si více na čas“.

Koruna v reakci na aktuální rozhodnutí ČNB zpevnila ve čtvrtek pod 24,50 za euro, a to poprvé od letošního 10. října. Během dne tak zpevnila o 0,7 procenta. Zpevnění koruny je důkazem, že podstatná část trhu vskutku sázela na pokles sazeb a odpovídajícím způsobem do kursu již dříve „zacenila“ z něj plynoucí oslabení koruny.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Trh podle Procházky z ČNB přeceňuje tempo poklesu sazeb

Zavřít reklamu ×
  1. Vláda i osazenstvo ČNB jsou obyčejní amatéři……..Inflace tu bude ještě za 3 roky pokud nedojde k výměně lidí na takto důležitých místech!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB