Co budou výsledky voleb znamenat pro českou ekonomiku?

Názor
Na základě výsledků komunálních a senátních voleb lze konstatovat, že atmosféra ve společnosti se posouvá mírně pravicovým směrem. O tom svědčí dobré výsledky ODS v celé řadě volebních obvodů. Úspěšné je také hnutí ANO, které lze označit za středové, ačkoli voliče bere také levicovým stranám, zejména sociální demokracii. Ta naopak ve volbách pohořela.
V proběhlých volbách oslabila tradiční levice a extrémní politické síly. Oboje představuje příznivou zprávu z hlediska dalšího ekonomického rozvoje ČR i z hlediska mezinárodních investorů. Foto: FAEI.cz

Nedařilo se příliš ani extrémním politickým silám, jako jsou komunisté nebo Okamurova SPD. Ukazuje se také, už opakovaně, že jít do vlády s ANO nebo jeho vládu podporovat je spíše „polibkem smrti“ než cestou k vyšším preferencím – aktuálně to pocítili opět sociální demokraté a také komunisté. Dobrý výsledek zaznamenala řada místních a regionálních politických uskupení a nezávislí kandidáti.

Zmíněný úspěch hnutí ANO je do značné míry zastíněn nepříliš příznivým výsledkem v Praze. Právě v metropoli lze čekat s novou magistrátní koalicí citelný nárůst investic. Ty jsou počínaje rokem 2015 poměrně utlumené. V Praze se v uplynulých letech investuje sotva poloviční objem prostředků v porovnání s předkrizovými léty. Jde jistě o jeden z klíčových důvodů, proč hnutí ANO, jehož primátorka Adriana Krnáčová metropoli řídila od konce roku 2014, v Praze neuspělo tak, jako v řadě jiných míst země.

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika zpomaluje druhé čtvrtletí v řadě

Úspěch ODS a částečně i Pirátů má svůj základ v ekonomické prosperitě, kterou Česká republika už několikátým rokem zažívá. Voliči jsou v době prosperity méně orientováni na sociální jistoty a díky nízké míře nezaměstnanosti a svižnému růstu mezd se ochotněji otevírají pravici. Z toho těží nejvýrazněji právě ODS, které se podařilo samu sebe vykreslit jako pravicovou sílu, jež jako jediná se skutečně může postavit „levicovému“ hnutí ANO.

Výsledek voleb nijak nenaruší dosavadní fungování vládní koalice, i když u sociálních demokratů nastane další výrazné pnutí. Sociální demokraté však nakonec zřejmě vsadí na postup setrvání ve vládě, přičemž se v ní – díky tomu, že ovládají ministerstvo práce a sociálních věcí – pokusí ještě více než doposud akcentovat sociální ohledy.

PSALI JSME:
Minimální mzda se zvyšuje na 12200 Kč

Budou tedy pravděpodobně usilovat o další tlak na růst mezd, navyšování platů státních zaměstnanců či minimální mzdy. Premiér Babiš se tím bude ocitat v situaci s omezeným manévrovacím prostorem, jelikož nebude chtít ztrácet své středové a středopravé voliče, kteří by v důsledku neskrývaně levicové vládní politiky patrně dále přecházeli zejména k ODS, jež je teď hnutí ANO největším rivalem.

V proběhlých volbách oslabila tradiční levice a extrémní politické síly. Oboje představuje příznivou zprávu z hlediska dalšího ekonomického rozvoje ČR i z hlediska mezinárodních investorů. Podobně příznivě tito investoři hledí na úspěch středových a zejména pravicových stran. Volby tedy nijak nenaruší ani dosavadní prosperitu České republiky. Tu například v Praze podpoří již vzpomínaná předpokládaná výrazně intenzivnější investiční činnost.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Sdílet:
  1. To neříká nic o tom, jak se bude dařit sociálně slabým vrstvám společnosti. Myslím, že se příjmové nůžky budou stále rozevírat a společnost to bude brát jako něco normálního. Brutální kapitalismus upevní své pozice na úkor životních jistot chudších vrstev. Přesně jako v USA a Británii.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru