Covidové „drive in“ volby: Jak jsem hlasoval z okénka auta

Reportáž
Koronavirová epidemie mění způsob hlasování v krajských volbách a v doplňkových volbách do Senátu. Lidé v karanténě nesmí do volebních místností, mohou odevzdat svůj hlas z okénka auta na vybraných místech po celé republice. Sám jsem si to vyzkoušel, covid-19 se totiž krátce před volbami objevil v mé rodině.
Volební místnost pod širým nebem. Foto: FAEI.cz/autor

Napřed autem zastavím u prvního stanoviště, kde si muži v ochranných oblecích, štítem před obličejem a rouškou přes pusu a nos nejprve ověří moji totožnost. Dají mi volební obálku, kam vložím vybraný volební lístek, popojedu o pár metrů dál k vysoké volební urně, kam z okénka vhodím obálku. A je to. Tím jsem se stal jedním z tisíců voličů, kteří kvůli koronavirové pandemii nemohl jít přímo do volební místnosti, ale musel jsem volit pod širým nebem, ze svého auta. Jsem totiž v karanténě.

Do otevření volebních místností chyběl necelý týden, když do mého chytrého telefonu dorazila zpráva, které se mi ani nechtělo věřit. Dcera je pozitivní na covid-19. Přestože neměla žádnou horečku, nebolely ji svaly, ani nemá žádné jiné vážně zdravotní potíže – pouze občas pokašlávala a posmrkávala. Nedá se nic dělat. Celá rodina končí v karanténě a postupně jdeme také na testy.

Základní pokyny pro volby z okénka auta. Foto: FAEI.cz/autor

Bydlím v nevelkém městě na západ od Prahy, nechtěl jsem se vzdát možnosti ovlivnit podobu budoucího krajského zastupitelstva, ale jako volič v karanténě jsem měl jedinou možnost, jak to udělat: Odevzdat svůj hlas z okénka auta. Nerozhodoval jsem se ani vteřinu. Odvolím z auta. Už teď ve středu 30. září mezi sedmou ráno a třetí odpoledne, i když oficiální termín je v pátek 2. října a v sobotu 3. října.

Informace na internetu

Napřed jsem si samozřejmě musel najít patřičné informace, tedy kde přesně je automobilová „volební místnost“ a co všechno musím splnit, abych mohl vhodit obálku do urny. Otevřel jsem si internetové stránky naší radnice, kde hned narazím na to, co hledám: „Informace k volbám pro osoby s nařízenou individuální karanténou nebo izolací z důvodu covid-19 jsou zveřejněny na stránkách Středočeského kraje.“

Místo ve středočeské obci, kde se volí z okénka auta. Foto: FAEI.cz/autor

Kliknu na odkaz a dozvím se vše podstatné, tedy především kde volit a jak. Základní podmínkou je přijet na místo autem a mít s sebou občanský průkaz pro ověření totožnosti. Není tedy třeba nechat se předem zapsat do speciálního seznamu voličů.

Krajský úřad mi na svém webu rovněž doporučil vzít si s sebou potvrzení od lékaře či hygienické stanice o nařízené karanténě nebo izolace. Vzal jsem si tedy potvrzení z pražské nemocnice v Motole, kde jsem byl v úterý na testu na koronavirus. Nic jiného totiž nemám. To, že mám být v karanténě, mi po telefonu řekla pouze zdravotní sestra mého praktického lékaře, kam jsem sám volal, když jsem zjistil, že je dcera pozitivní. Nikdo z hygieny se mi zatím neozval. Snad bude papír z Motola stačit.

Volební urna pro „drive in“ volby. Foto: FAEI.cz/autor

Pětiminutové volby

Na náměstí našeho města, kde se konají volby „drive in“, jsem dorazil asi v půl desáté ráno. Kam přesně mám jet, ukazují šipky. Místo střeží policisté. Vjíždím do vymezeného prostoru. Z auta po celou dobu nesmím vystoupit. Pásky ukazují, kam je zakázán vstup.

Zastavuji u dvou mužů v ochranných oblecích. I já mám roušku. Stahuji okénko a podávám jim občanský průkaz. Odnesou ho o pár metrů dál k členovi volebního štábu, který si zapisuje mé jméno. Aniž by se zajímali o potvrzení, že jsem v karanténě, se vrací zpět s občankou a volební obálkou.

Do obálky vložím vybraný volební lístek a popojedu o pár metrů dál k připravené urně. Celý volební akt trvá asi pět minut. Nečekal jsem v žádné frontě, v daný čas jsem tu byl úplně sám. „První sice nejste, ale moc lidí zatím nepřijelo,“ říká mi jeden z mužů v ochranném obleku.

Teď už můžu jen čekat, jak krajské volby dopadnou. A taky jestli nás dcera nakazila covidem.

PSALI JSME:
Zpověď ženy s Covid-19: Nenakazila jsem někoho dalšího?

×
  1. Než se tahat k nějakému „okénku“ s volebním lístkem,hodil bych tam použitý hajzlpapír !!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Biden získá na inauguraci méně peněz než Trump

Inaugurace amerického prezidenta vůbec není laciná záležitost. Náklady na inauguraci končícího šéfa domu Donalda Trumpa se v roce 2017 pohybovaly kolem 190 milionů dolarů, tedy v přepočtu dle nynějšího kursu na více …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru