Dokud nenaskočí Německo…

Názor
I když prosincový průzkum podnikatelské důvěry naznačoval optimismus firem na konci loňského roku, a to dokonce i v průmyslu, tento týden zveřejněný index nákupních manažerů (PMI) nic takového nepotvrdil.
Dokud nenaskočí Německo, bude se tuzemský průmysl dál potýkat s nízkou poptávkou a přetrvávající nejistotou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejenže se PMI už od června 2022 drží pod rozhodnou hranicí 50 bodů, ale tentokrát znovu zamířil pod úroveň 42 bodů. To rozhodně neznamená, že by se v tuzemském největším odvětví začalo blýskat na lepší časy.

Problém zůstává stále stejný, a sice chybějící nové zahraniční i domácí zakázky. Odběratelé se zatím do nákupů vzhledem k přetrvávající nejistotě nehrnou. Když už se objeví záblesk optimismu, tak jde spíš o přesvědčení, že už konečně musí být lépe, které zatím není podloženo rostoucími objednávkami.

PSALI JSME:
Negativní překvapení z tuzemského průmyslu

Do nového roku průmysl vstupuje v útlumové fázi, a tak ekonomika bude muset alespoň zpočátku spoléhat spíše na služby, a tedy i na domácího zákazníka. Prozatím je proto nutné dál počítat s omezováním průmyslové výroby i zaměstnanosti a v neposlední řadě i s tlakem na ceny.

Dokud nenaskočí Německo, bude se tuzemský průmysl dál potýkat s nízkou poptávkou a přetrvávající nejistotou.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kondice českého průmyslu se zhoršuje nepřetržitě už přes půldruhého roku

Zavřít reklamu ×
  1. Německo nám nepomůže.Jediná záchrana byla Polsko a tomu se pan Klaus před 10 lety vysmál….Řekl: „ČR je průmyslová velmoc ve výrobě automobilů a Poslo je pouze zemědělský stát“. Dnes jsme rádi za výlet do Polska pro potraviny,stavebniny,nedávno pohonné hmoty atd…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB