Dokud nenaskočí Německo…

I když prosincový průzkum podnikatelské důvěry naznačoval optimismus firem na konci loňského roku, a to dokonce i v průmyslu, tento týden zveřejněný index nákupních manažerů (PMI) nic takového nepotvrdil.
Dokud nenaskočí Německo, bude se tuzemský průmysl dál potýkat s nízkou poptávkou a přetrvávající nejistotou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejenže se PMI už od června 2022 drží pod rozhodnou hranicí 50 bodů, ale tentokrát znovu zamířil pod úroveň 42 bodů. To rozhodně neznamená, že by se v tuzemském největším odvětví začalo blýskat na lepší časy.

Problém zůstává stále stejný, a sice chybějící nové zahraniční i domácí zakázky. Odběratelé se zatím do nákupů vzhledem k přetrvávající nejistotě nehrnou. Když už se objeví záblesk optimismu, tak jde spíš o přesvědčení, že už konečně musí být lépe, které zatím není podloženo rostoucími objednávkami.

Do nového roku průmysl vstupuje v útlumové fázi, a tak ekonomika bude muset alespoň zpočátku spoléhat spíše na služby, a tedy i na domácího zákazníka. Prozatím je proto nutné dál počítat s omezováním průmyslové výroby i zaměstnanosti a v neposlední řadě i s tlakem na ceny.

Dokud nenaskočí Německo, bude se tuzemský průmysl dál potýkat s nízkou poptávkou a přetrvávající nejistotou.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Německo nám nepomůže.Jediná záchrana byla Polsko a tomu se pan Klaus před 10 lety vysmál….Řekl: „ČR je průmyslová velmoc ve výrobě automobilů a Poslo je pouze zemědělský stát“. Dnes jsme rádi za výlet do Polska pro potraviny,stavebniny,nedávno pohonné hmoty atd…..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB