Dotace na podporu zaměstnanosti využila desetina firem a 15 % zaměstnávajících podnikatelů

Podpůrný program Antivirus, který slouží k podpoře zaměstnanosti, využilo podle Registru smluv mezi březnem 2020 a únorem 2021 celkem 42 404 společnosti a 13 040 fyzických osob podnikatelů (OSVČ). Do programu se tak zapojilo přibližně 11 procent aktivních společností a 15 procent podnikatelů se zaměstnanci. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF, která byla provedena z dat portálu www.informaceofirmach.cz a Registru smluv.
Dotace na podporu zaměstnanosti využila desetina firem a 15 % zaměstnávajících podnikatelů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Celkově se programu Antivirus zatím zúčastnilo osm procent všech registrovaných společností. Z dlouhodobých statistik Registru ekonomických subjektů ale vyplývá, že přibližně třetina registrovaných společností nevykazuje žádnou činnost. Reálně tedy podporu využilo přibližně jedenáct procent aktivních společností,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.

Nejčastěji program Antivirus využívaly společnosti z nejvíce zasažených oborů. Například v ubytování a stravování program využila čtvrtina registrovaných společností, což je třikrát více, než činí celostátní průměr. V ostatních činnostech, kam spadá řada osobních služeb, šlo o 18 procent registrovaných firem a v oblasti vzdělávání, zdravotní a sociální péče šlo o 17 procent společností.

„I v těch nejvíce postižených odvětvích využila prozatím program Antivirus pouze menšina firem. Zbylé společnosti o dotace z programu buď nepožádaly, nebo na něj nedosáhly,“ upozorňuje Kameníčková.

PSALI JSME:
Kdo ve skutečnosti zachraňuje české živnostníky? Vláda to není…

Rozdíly mezi kraji

Většina společností, která dotační program využila, byla před pandemií v dobré ekonomické kondici: 84 procent firem je podle semaforu CRIBIS, který hodnotí existenci a míru závažnosti varovných informací firem, v zeleném pásmu, což znamená, že u nich není evidovaná varovná informace.

Dalších 15 procent je v oranžovém pásmu, což znamená, že u nich jsou evidovány jen méně závažné varovné informace. Pouze u půl procenta společností lze nalézt „červený semafor“, jenž poukazuje na existenci závažných varovných informací typu likvidace, konkurz apod.

Velké rozdíly jsou také v rámci jednotlivých krajů. Tak třeba v Karlovarském kraji program využilo 0,9 procenta podnikatelů, v Pardubickém kraji a na Vysočině 0,8 procenta, zatímco v Praze pouze 0,4 procenta, tedy dvakrát méně. Ve Středočeském kraji šlo potom o půl procenta registrovaných podnikatelů.

PSALI JSME:
Kvůli pandemii „zavírá krám“ rekordní počet podnikatelů

Antivirus využila šestina podnikatelů se zaměstnanci

Státní program na podporu zaměstnanosti je určen také pro podnikatele. Z 89 tisíc podnikatelů, kteří mají zaměstnance, ho využilo třináct tisíc, tedy patnáct procent. Třetina podnikatelů, kteří program Antivirus využili, působí v oblasti ubytování a stravování. Tento sektor se tak výrazně vymyká nejen v rámci obchodních společností, ale také mezi podnikateli.

„Zatímco v rámci celé České republiky využilo program Antivirus pouze 0,6 procenta podnikatelů, v ubytování a stravování šlo o 3,4 procenta podnikatelů, což je téměř šestkrát více,“ vysvětluje Věra Kameníčková. S výrazným odstupem následuje doprava, kde program využilo jedno procento podnikatelů.

Analytička zároveň upozorňuje na fakt, že procento podnikatelů, kteří dotační program využili, slouží pouze pro porovnání mezi obory: „Jelikož program je otevřený pouze pro společnosti a podnikatele, kteří mají zaměstnance a platí za ně sociální pojištění, většiny podnikatelů se logicky netýká.“

PSALI JSME:
Počet nezaměstnaných klesá. Program Antivirus můžeme ukončit

Výpadek příjmů a ztráta objednávek

Slavia pojišťovna, která dlouhodobě podporuje a pojišťuje živnostníky, proto během března ve spolupráci s výzkumnou agenturou NMS Market Research zkoumala vzorek dvou set malých a středních podnikatelů z Českého národního panelu a jejich vnímaní rizik podnikání. Polovina podnikatelů vykazovala obrat do jednoho milionu korun ročně a polovina nad něj.

Nejčastějším rizikem za uplynulý rok byl pro respondenty zejména výpadek příjmů či ztráta objednávek. S výpadkem příjmů se za uplynulý rok setkala 52 procent z nich, 48 procent uvedlo jako druhé nejčastější riziko ztrátu objednávek či klientů. Nejcitlivější jsou tato rizika zejména pro firmy s ročním obratem do jednoho milionu korun, tedy typicky pro živnostníky.

Více než třetina podnikatelů (37 %) preferuje ztráty řešit zejména cestou snižování nákladů, při ztrátě objednávek často především personálních. Zhruba jedna čtvrtina dotázaných (24 %) upřednostňuje jako adekvátní řešení neočekávatelných rizik lepší tvorbu finančních rezerv. Na nové investice v současné době troufá pouhých 13 procent podnikatelů.

PSALI JSME:
Pomoc podle vlády v praxi: 100 tisíc živnostníků loni skončilo

Zavřít reklamu ×
  1. Pokud nemá podnikatel ani na zaplacení almužny jaké tady v ČR jsou tak ať raději nepodniká! V Německu a USA jsou platy mnohem větší a přesto to podnikatelé zvládnou zaplatit i bez dotací.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru