Dotace na tepelná čerpadla a fotovoltaiku pokračují i v roce 2023

I v letošním roce můžete čerpat dotace na ekologické vytápění a na fotovoltaiku. Prostředky z evropských fondů jsou zajištěné minimálně do roku 2030. Těšit se můžete i na další výzvu Kotlíkových dotací a dotovaný přechod z vytápění plynovým kotlem.
Vyberte si takovou instalační firmu, která za vás dotaci vyřídí a její získání vám nejen slíbí, ale garantuje přímo ve smlouvě. Ilustrační foto: Shutterstock

Známé dotační programy běží i letos

Doba přeje pořízení fotovoltaiky i tepelných čerpadel. Právě státní dotace mohou snížit vstupní náklady na polovinu, pro nízkopříjmové domácnosti dokonce až o 95 procent.

 • Nová zelená úsporám. Žádost o dotaci z tohoto programu lze podat až do 30. června 2025 nebo do vyčerpání alokované částky. Prostředky z něj můžete využít k řadě účelů včetně rekonstrukce domu. V případě ekologického vytápění a výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů je to především:
Maximální částka Účel dotace
80 000 Kč dotace na tepelné čerpadlo bez ohřevu TV
100 000 Kč dotace na tepelné čerpadlo s ohřevem TV
140 000 Kč dotace na tepelné čerpadlo s ohřevem TV, které bude napojené na stávající fotovoltaiku
200 000 Kč dotace na fotovoltaiku (+ dalších 5 000 Kč na projekt)
 • Čistá energie Praha, do nějž lze podávat žádosti až do 30. 9. 2023. Tento program se však týká pouze nemovitostí na území Prahy. Na co lze získat dotace z Čistá energie Praha?
  • Na výměnu plynového kotle, kotle na biomasu či elektrokotle za tepelné čerpadlo,
  • výměnu lokálního topidla za vytápění centrálního typu (elektrokotel, plynový kotel nebo tepelné čerpadlo),
  • nahrazení zdroje na pevná paliva vytápěním centrálního typu ve prospěch topného plynu, elektřiny nebo využití OZE,
  • instalaci tepelného čerpadla v novostavbě,
  • rekonstrukci plynového kotle výměnou za nový kondenzační nebo elektrický kotel,
  • instalaci fotovoltaického systému určeného výhradně pro vlastní spotřebu elektrické energie.
 • Nízkopříjmové domácnosti mohou nově využít také program Nová zelená úsporám light. Od ledna 2023 mohou čerpat až 150 000 Kč na stavební úpravy, které přinesou úspory za energie (především na zateplení a výměny oken a vstupních dveří).

Podpora pro nízkopříjmové domácnosti i pro přechod z vytápění plynem

 • V letošním roce by měla být vyhlášena další výzva Kotlíkových dotací, které jsou určeny nízkopříjmovým domácnostem k výměně starého neekologického zdroje vytápění.
 • Přislíbena byla také podpora přechodu z vytápění plynovým kotlem na tepelné čerpadlo, po které volá tolik zákazníků. Podrobnější informace však zatím nebyly zveřejněny.

Jak zaručeně získat dotaci na tepelné čerpadlo nebo fotovoltaiku?

Chcete mít jistotu, že dotaci na nové zařízení skutečně získáte, a navíc na ni nebudete muset dlouho čekat? Michaela Zikanová, dotační specialistka společnosti Woltair, vysvětluje: „Našim zákazníkům doporučujeme využít program Nová zelená úsporám, který skutečně zaručuje získání podpory při dodržení podmínek programu, a to navíc v krátkém časovém horizontu. Zatímco z NZÚ dostanete dotaci přibližně za 2–3 měsíce, u Kotlíkových dotací to může být i 1,5 roku. Tak dlouho naše zákazníky v nejistotě a bez prostředků nechávat nechceme.“

Vyberte si takovou instalační firmu, která za vás dotaci vyřídí a její získání vám nejen slíbí, ale garantuje přímo ve smlouvě. Abyste měli skutečně jistotu, že prostředky získáte, vyřídí firma předem tzv. akceptaci dotace. Ta pro vás zajišťuje, že peníze ze Státního fondu životního prostředí máte rezervované. Rezervace platí 24 měsíců, takže se nemusíte bát, že by vám propadla, i kdyby se třeba instalace zařízení neočekávaně protáhla.

Zavřít reklamu ×
 1. To je panečku pomoc přejít od drahého plynu na drahou elektřinu. Tepelné čerpadla jedou na elektřinu kdyby někdo nechápal……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Na trh míří nová česká whisky Prádlo

Všechno má svůj čas a ty nejlepší věci musí pořádně dozrát. Ten správný čas právě nadešel pro novou českou whisky. Jmenuje se Prádlo a STOCK Plzeň – Božkov ji nově zařazuje vedle svých prémiových distribučních …

Hledání práce online: Tipy pro úspěch

Vítejte v digitálním věku, kde hledání práce online se stalo nejen běžnou praxí, ale i klíčem k úspěchu v kariéře. V tomto článku vám poskytneme užitečné tipy a triky, jak si zvýšit šance na úspěch při hledání práce …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.