ECB zvýšila úrokové sazby

Názor
Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek po 11 letech zvýšila úrokové sazby, a to v masivnějším měřítku. Všechny měnově-politické sazby byly zvýšeny o 50 bazických bodů. Depozitní sazba již tak není záporná, nachází se na nule. ECB je zároveň odhodlána na dalších zasedáních ve zvyšování sazeb pokračovat, pokud to bude třeba.
ECB ve čtvrtek po 11 letech zvýšila úrokové sazby o 50 bazických bodů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zároveň s tímto rozhodnutím byl představen program „nástroje na ochranu transmisního mechanismu“, jehož cílem je zabránit přílišné fragmentaci vývoje na dluhopisových trzích jednotlivých zemí eurozóny. V první řadě půjde o větší flexibilitu v reinvesticích splatných dluhopisů v držení ECB.

Bezprostřední reakce finančních trhů na rozhodnutí ECB byla relativně vlažná, euro posílilo z kotací těsně pod 1,020 nad 1,025 USD/EUR. Zisky ale euro dlouho neudrželo, během tiskové konference spadlo zpět pod 1,020 USD/EUR. Po razantnějším zvýšení sazeb investoři čekali více jestřábí vyznění tiskové konference, což se úplně nenaplnilo.

PSALI JSME:
ECB zvýší depozitní sazbu a představí nástroj boje proti fragmentaci

Euru pak samozřejmě nesvědčí nejistota způsobená bezvládím v Itálii poté, co premiér M. Draghi rezignoval. Země tak zřejmě míří k říjnovým předčasným volbám. To se projevilo na rozšíření spreadu mezi výnosem italského státního dluhopisu a jeho německého protějšku.

Koruna ale na rozhodnutí ECB reagovala oslabením, i když ne nijak markantním. Vyšší eurové sazby totiž znamenají snížení atraktivity korunového úrokového diferenciálu v situaci, kdy nová bankovní rada se do dalšího zvyšování úrokových sazeb, alespoň podle dosavadních vyjádření, nepohrne.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Blížící se zasedání ECB euru svědčí

Zavřít reklamu ×
  1. Ve škole nás naučili, co jsou to procenta, ale zapomněli vysvětlit, jaký je rozdíl mezi procentem, procentním bodem a bazickým bodem.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.