ERÚ radí městům a obcím, jak správně uzavírat smlouvy a bojovat s energošmejdy

Energetický regulační úřad (ERÚ) se ve své osvětě nově zaměřuje nejen na samotné spotřebitele, ale ve větší míře i na představitele samospráv. Se Svazem měst a obcí ČR (SMO ČR) zpracoval metodiku, jak čelit podomnímu prodeji energošmejdů, nyní ERÚ a SMO ČR připravují on-line seminář na téma obec jako zákazník v energetice. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.
Nebezpečí pro občany měst a obcí představují nepoctiví energetičtí zprostředkovatelé, pro něž se vžilo označení energošmejdi. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Spotřebitele se týkají speciální ustanovení v energetickém zákoně a občanském zákoníku, které mu v některých případech dávají například širší možnosti vypovězení smlouvy bez sankcí. Obec tuto zvýšenou ochranu nemá,“ informovala Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.

„Neexistuje zde z povahy věci ani dohled našeho úřadu podle zákona o ochraně spotřebitele nad nekalými praktikami.

Zastupitelé proto musí být dvojnásob obezřetní, když uzavírají smlouvy. Ať už na dodávku elektřiny a plynu, tak v teplárenství, kde navíc existuje celá řada specifik,“ doplnila.

„Z praxe víme, že nastavit správně smluvní vztahy v energetice není z pozice obce vůbec jednoduché,“ potvrdila výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková. „Bohužel, nezřídka se dozvídáme až o problémech způsobených nevýhodnými smlouvami, které dopadají nejen na radnice, ale zprostředkovaně také na jejich obyvatele,“ dodala.

Nebezpečí pro občany měst a obcí představují rovněž nepoctiví energetičtí zprostředkovatelé, pro něž se vžilo označení energošmejdi. ERÚ i SMO ČR od začátku roku registrují zvýšený počet stížností na jejich chování, typicky podomní prodej, a zaměřily se proto na prevenci jejich nájezdů.

PSALI JSME:
Energošmejdi porušují zákazy podomního prodeje. Stížnosti na obcích se kupí

Ve společné metodice radí, jak podomní prodej na území samospráv zakázat, i jak mohou obce postupovat (respektive co poradit občanům) v případě, že už se někdo stal obětí energošmejdů. Případné porušení zákazu podomního prodeje pak může pokutovat městská policie, ERÚ k tomu potřebnou pravomoc nemá.

„Zdůrazňujeme zejména důsledek legislativní změny, který není všeobecně známý. Tím, že zprostředkovatelé přešli pod energetický zákon, je třeba jejich podomní prodej omezit podle paragrafu 11p tohoto zákona, dřívějšími zákazy podle živnostenského zákona na ně obce již nedosáhnou,“ doporučila Markéta Zemanová.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
ERÚ už letos řešil na čtyři tisíce podnětů od spotřebitelů. Polovina se týkala plateb za energie

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

E-shopy na Black Friday letos (skoro) nepodváděly

Na tradiční slevovou akci Black Friday se letos poprvé vztahovala nová pravidla podle novelizovaného zákona o ochraně spotřebitele. Obchodníci tak musí počítat slevu z nejnižší ceny, jakou měl výrobek za posledních …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.