Fed zvýší sazby o 25 bazických bodů

Názor
Problémy v americkém bankovním sektoru srazily očekávání zvyšování úrokových sazeb výrazně směrem dolů. Na středečním zasedání americké centrální banky, Fedu, je v cenách zahrnuto 25bodové utažení měnových podmínek z 80 procent.
Ještě počátkem března šéf americké centrální banky Jerome Powell zmiňoval, že terminální úrokovou sazbu vidí výše, než s čím počítal poslední medián výhledu úrokových sazeb Fedu. Ilustrační foto: Fed

Podle našeho názoru centrální banka úrokové sazby o 25 bazických bodů na úroveň 4,75-5,00 procenta nakonec zvýší. Hovoří pro to stále vysoká inflace, historicky nízká nezaměstnanost i solidní výkon americké ekonomiky.

Navíc ponechat sazby beze změny v situaci, kdy si ekonomická data jejich zvýšení vyžadují, by mohlo být vnímáno jako nepříznivý signál a sdělení, že zdraví bankovního sektoru je vážně podlomeno. Poslední zvýšení sazeb na úroveň 5,00-5,25 procenta pak očekáváme v květnu. To podle našeho názoru ukáže i nový medián výhledu úrokových sazeb Fedu.

Makroekonomická prognóza pak může přinést mírně vyšší hrubý domácí produkt (HDP) a jádrovou inflaci pro letošní rok, a naopak výhled pro míru nezaměstnanosti se může posunout mírně směrem dolů. První snížení sazeb vidíme až v prvním čtvrtletí příštího roku, na rozdíl od tržních očekávání, která zaceňují poklesy sazeb již od druhé poloviny letošního roku.

PSALI JSME:
Inflace má před sebou ještě divokou jízdu

Ještě počátkem března šéf americké centrální banky Jerome Powell ve svých vystoupeních zmiňoval, že terminální úrokovou sazbu vidí výše, než s čím počítal poslední medián výhledu úrokových sazeb Fedu. Ten prosincový předpokládal růst sazeb na 5,0-5,25 procenta.

Data přicházející z americké ekonomiky (vysoké počty nově vytvořených pracovních míst, solidní maloobchodní tržby i stále vysoká inflace, pozn. aut.) vyhnala tržní očekávání týkající se úrokových sazeb až na úroveň 5,4 procenta.

To se ale rychle změnilo, když se do potíží dostaly tři americké banky. Očekávání dalšího zvyšování úrokových sazeb se téměř zcela vymazala a tempo očekávaného uvolňování měnové politiky naopak výrazně zrychlilo. Trh nyní do konce roku očekává snížení sazeb o 75 bazických bodů.

PSALI JSME:
Klienti padlých amerických bank budou plně podpořeni, Fed neměl na výběr

My takovéto kroky předpokládáme až počátkem roku 2024. V té době zároveň americká ekonomika podle naší ekonomiky vstoupí do recese. Rizika se nicméně koncentruji ve směru dřívějšího uvolňování měnových podmínek.

Předpokládáme, že centrální banka na středečním zasedání zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů. Nezvýšit sazby by v současné chvíli mohly finanční trhy vnímat jako signál, že zdraví bankovního sektoru je podlomené. Další zpřísnění měnových podmínek pak očekáváme v květnu, čímž by se klíčová úroková sazba dostala na 5,0-5,25 procenta. To považujeme za vrchol.

Americká centrální banka zveřejní i svoji novou makroekonomickou prognózu a medián výhledu úrokových sazeb. Přestože Jerome Powell avizoval, že se v březnu medián posune směrem nahoru, předpokládáme, že vzhledem k situaci v bankovním sektoru nakonec zůstane v porovnání s prosincem víceméně beze změny.

PSALI JSME:
Pokles inflace se zastavuje… ale dnes na tom tak nezáleží

Terminální úroková sazba by tedy měla dosáhnout 5,0-5,25 procenta. Pokud jde míru nezaměstnanosti, Fed viděl její průměrnou úroveň v letošním čtvrtém čtvrtletí na úrovni 4,6 procenta.

Vzhledem k tomu, že podle našeho odhadu se nezaměstnanost bude v prvním pololetí letošního roku držet pravděpodobně kolem současných 3,5 procenta, je u tohoto ukazatele pravděpodobná revize směrem dolů. S tím by byla konzistentní míra revize růstu HDP směrem nahoru ze současných 0,5 procenta pro letošní rok.

Jádrová inflace pro letošní rok by mohla být revidována mírně směrem nahoru (aktuální odhad 3,5 %). V letech 2024, 2025 Fed prognózuje postupný návrat jádrové inflace ke dvouprocentnímu cíli. Pokud by zde došlo k posunu nahoru, aniž by byl doprovodný komentář více jestřábí, mohlo by to být chápáno jako menší ochota s inflací bojovat.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ECB zvýšila sazby o 50 bodů, více než bankovní nákazy z USA se bojí inflace

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.