Fialova vláda si jde pro triumf ve volbách roku 2025. Už dnes večer to může potvrdit ratingová agentura Moody’s

Analýza
Koruně a českým vládním dluhopisům se dnes daří lépe než zlotému, forintu a polským či maďarským dluhopisům. Vodu na mlýn českým aktivům nahání nová analýza Raiffeisenbanky, podle níž by už dnes večer mohla světové významná ratingová agentura Moody's zlepšit českému vládnímu dluhu ratingový výhled. Pokud ke zlepšení výhledu skutečně dojde, půjde o dosud nejprůkaznější doklad toho, že se Fialově vládě daří ozdravovat veřejné finance.
Pokud ke zlepšení ratingového výhledu skutečně dojde, půjde o dosud nejprůkaznější doklad toho, že se Fialově vládě daří ozdravovat veřejné finance. Foto: ODS

Česká národní banka ve své aktuální prognóze vyhlíží volební trumf v rukou Fialovy vlády. Kabinetu se totiž podle tento měsíc zveřejněné prognózy centrální banky podaří již v příštím roce výrazně stabilizovat veřejné finance. Jejich schodek má totiž činit pouze 1,6 procenta hrubého domácího produktu. To je jen zhruba poloviční úroveň v porovnání s příslušným kritériem pro přijetí eura, které odpovídá hodnotě tří procent deficitu v poměru k HDP.

V roce 2025, kdy se mají konat řádné sněmovní volby, pak deficit veřejných financí podle ČNB klesne na pouhé jedno procento HDP. Základní zastabilizování veřejných financí, které má nastat příští rok, se tím pádem dále upevní.

PSALI JSME:
Premiér je fakt mimo. Chudí Češi na Nutellu nemají

Aktuální výhled ČNB potvrzuje, že v posledních měsících výrazně klesá riziko zhoršení ratingu úvěruschopnosti České republiky. Minulý měsíc ratingová agentura Standard & Poor’s označila stav tuzemských veřejných financí za „solidní“ a úroveň zadlužení za „přiměřenou“. Rating ponechala na úrovni, jež je neměnná od roku 2011, a nezměnila ani ratingový výhled – ten má stále za „stabilní“. Rating ani ratingový výhled letos Česku nezhoršuje ani další světově významný ratingová agentury, Fitch Ratings. No a Moody’s tedy dost možná už dnes svůj ratingový výhled dokonce zlepší.

Další zlepšení stavu českých veřejných financí od příštího roku zajistí prezidentem již podepsaný konsolidační balíček.

Fialova vláda by tak do voleb roku 2025 měla splnit svůj klíčový slib, jímž je právě stabilizace tuzemských veřejných financí. ČNB vlastně ve své nejnovější prognóze praví, a ratingové agentury zřejmě brzy s ní, že vládní strany budou moci před volbami říkat, že „zastavily prudké zadlužování země“ – a že budou mít pravdu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Lukáš Kovanda

PSALI JSME:
Státní rozpočet přichází o miliardy na daních. Až polovina Čechů nakupuje v zahraničí

Zavřít reklamu ×
 1. Klíčový slib je označen jako klíčový, protože ostatní „neklíčové“ sliby byly už porušeny. A pan Kovanda má vubec nějaké zvláštní myšlenky a nápady. Důležité je uchopit ta správné čísla ze správné strany. Na ostatní čísla a úhly nehleďme!

 2. Pane Kovando je mi líto, ale rejtingu se nenažerem. Za měsíc stoupne daň z nemovitosti o 100%, dálniční známka o 80%, vodné, stočné, teplo a vlastně všechno. Ekonomové budou jásat nad 3% inflací podle tabulek, které neodpovídají realitě. 7 let před mým odchodem do důchodu se mění parametry doby jeho odchodu. Ano, budu mít radost ze skvělého rejtingu, jen nevím, k čemu mi to bude dobré. Stát zaplatí méně za obsluhu dluhu, který jsem nijak nezpůsobil z mé snížené mzdy o 0,6 %. Myslím, že si Fiala pro žádné vítězství nepůjde.

  • Pravděpodobně je Vám milejší stále se zvyšující státní dluh bez výhledu na zlepšení, zato se solidní mvýhledem na státní bankrot. Nicméně bych rád viděl Vás recept na snížení zadluženosti státu a zároveň zvýšení reálných příjmů obyvatel. Sem s ním.

   • Co zrušit senát ? Zeštíhlit státní aparát.
    Zajistit více práce abychom mohli více utrácet.
    Závést již zaběhlé EET. Snížit dávky. Mám pokračovat?

 3. Přesně tak, okrádají důchodce a všechny pracující, nad tak zvanou “ elitou “ drží ochrannou ruku – to jsou přeci jejich voliči !!!

 4. Mne to zajímá. Vy jste hloupý človíček který nechce rozumět realitě. Fialova vláda dělá správné kroky k ozdravení veřejných financí,po Babišově totální marnivosti. Dva roky bude ještě tahle vláda pracovat a karty se obrátí nakonec v její prozpěch.

  • Ano pane Zdeňku. Z toho prozpěchu budeme mít všichni prozpěch až se bude Babiš za břicho popadat. Bohužel

  • Hlupák jste jen a pouze Vy, protože Fialova vláda nedělá vůbec nic pro to, aby se finance ozdravily. Jejich balíčky jsou k ničemu a v konečném důsledku více škodí než by čemukoli pomohly. A ještě se tahle vláda lidem otevřeně vysmívá, když pózují s levnější nutellou z Německa.

 5. Jenže my potřebujeme hospodářský růst hned a ne čekat rok nebo dva, že pak bude lépe. Jestli má vláda takovéto úvahy, jak autor píše, tak je to tragédie.

 6. Docela by mně zajímalo, v čem konkrétně vidí pan Kovanda přínos vládního balíčku. V plošném zvýšení korporátních daní o 2%, které se dotkne především malých a středních firem, jejichž náklady povětšině rostou a obraty klesají ? Nebo snad ve zrušení daňové uznatelnosti z nákupu tichých vín a ve zrušení odpočtu na vzdělávání zaměstnanců a zrušení slevy na studenta ? V jednom z posledních článku psal pan Kovanda o tom, že se Evropě ani Česku příliš nedaří a protiruské sankce jsou kontraproduktivní, tak teď to asi musel kapečku napravit ………

 7. No dnešní svět je v rukou bohatých a ti si určují vše a nějaká společnost co říká kdo a jak dělá svou práci, je dle mého pohledu zřejmě toto na objednávku vlády. Ještě před pár dny, doslova tu byla zpráva o tom jak jedeme z kopce a že jsou Poláci na tom daleko lépe než my. Takže kdo tu lže ? a

 8. Kovanda žije v nějaké jiné realitě.
  Asi proto, jak je vláda skvělá a daří se jí se chystá na pondělí série stávek. Tak to jsem blbej buď já, nebo Kovanda
  Mimochodem – ono sebrat ostatním peníze a všechno zdražit a tím vybrat víc na DPH, to fakt není umění, na to není potřeba mít Kovandu jako poradce. Sorry jako.

  • Kolik si toho za rating koupíme? Máme důvod volit někoho kdo nám všechno zdraží,zvýší daně a sníží reálné mzdy protože má lepší výhled u jedné agentury?

 9. Pravděpodobně je Vám milejší stále se zvyšující státní dluh bez výhledu na zlepšení, zato se solidní mvýhledem na státní bankrot. Nicméně bych rád viděl Vás recept na snížení zadluženosti státu a zároveň zvýšení reálných příjmů obyvatel. Sem s ním.

 10. Fiala přiznal neschopnost vlády, řekl Valeš. Jeho video bylo směšné, je to na demisi, dodal.Fiala je jenom šašek neschopný řídit vládu.

 11. Ze 13 komentářů zůstalo 5, zbytek cenzor smazal. To je fakt web pro náš vlastní názor. Akorát nám redakce zapomněla sdělit, že ten náš názor se s názorem redakce rozcházet nesmí.

  • Dobrý den, pokud čtenářský komentář obsahuje vulgaritu, nebo někoho uráží, maže jej Akismet, nikoliv redakce. U příspěvku je aktuálně 20 komentářů, takže ty Vašě počty jaksi nesedí.
   Redakce

  • Tak pozor! Podporujeme vlastní názor, ale rozhodně nehodláme podporovat proruské trolly, včetně vás, pane Lubajsi. Že jedete na Putinově vlně, jste v poslední době názorně demonstroval v řadě diskusních příspěvků, jak nás mj. upozornila umělá inteligence. Vaše příspěvky z poslední doby jsme okomentovali, s komunistickou či totalitní cenzurou to fakt nemá nic společného. To je evidentně Váš úhel pohledu. Jen se snažíme chránit se, jako provozovatel nezávislého a neziskového webu, před tím, aby nás někdo nezažaloval za Vaše komentáře s ohledem na naši odpovědnost provozovatele internetového portálu.
   Redakce

 12. Nevim jestli Cesi chteli tolik znehodnotit korunu a uspory, svou zivotni uroven a nechat si ukrast duchody. To je Kovanda vedle

 13. Z článku
  >>Standard & Poor’s označila stav tuzemských veřejných financí za „solidní“ a úroveň zadlužení za „přiměřenou“. Rating ponechala na úrovni, jež je neměnná od roku 2011<<
  Dvanáct let neměnný stav je úspěchem vlády pětismečky?
  NO TOTO…

  • Pane Kovando, mám obavy o své finanční prostředky uložené v bance, jejíž hlavní ekonom má v oblasti odhadu budoucího vývoje takové schopnosti jako vy….

 14. Obyčejnému člověku je státní dluh volný. Jeho zajímá aby se měl dobře. Babiš s Okamurou naslibují hory doly a lidé tomu budou věřit. Tak že sázím, že vyhrají příští volby.

  • Je zajímavé, že většina lidí teří sem píší, je chytřejší než ekonomové, chytřejší než politologové, chytřejší než lékaři, zkrátka samý genius. Připomíná mi to debaty ve čtvrté cenové.

 15. Doporučuji michalapetr_com, lidé v Čechách netuší co je toto vše za vyvolené zlo…šílená banda.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB