Ke konci června představovaly investice do domácích a zahraničních fondů kolektivního investování nabízených v České republice 488 miliard Kč. Většinu z toho – 82 procent – v těchto fondech drží fyzické osoby, zbytek připadá na právnické osoby.
Objem majetku svěřený správcům v České republice nebo jejich prostřednictvím správcům aktiv v zahraničí k témuž datu klesl během druhého kvartálu o 3,3 miliardy na 1,362 bilionu korun.
„Od začátku roku 2018 majetek ve fondech kolektivního investování narostl o více než 4,5 miliardy korun. Ve druhém kvartálu tohoto roku byly favoritem investorů akciové fondy, následovány i nadále velmi populárními smíšenými fondy,“ komentovala vývoj výkonná ředitelka asociace Jana Brodani.
Comeback fondů peněžního trhu
Nárůst podle AKAT, zaznamenala aktiva nemovitostních, smíšených, akciových fondů a také fondy fondů a fondy peněžního trhu. Pokles naopak zaznamenaly dluhopisové a strukturované fondy. Největší comeback zaznamenaly ve druhém čtvrtletí fondy peněžního trhu, jejich výkonnost pohání růst úrokových sazeb výkonnost těchto fondů.
Češi podle Hoffmana mnohem více než v minulosti slyší na možnost stát se spolumajitelem velkým úspěšných firem prostřednictvím podílového fondu. Poslední dobou, jak uvedl, jsou v kurzu akciové fondy, které jsou investorům přibližovány skrze příběhy jednotlivých firem.
Rostou pravidelné investice
Objem majetku zainvestovaného ve fondech kvalifikovaných investorů dosáhl 148,787 miliard Kč a zaznamenal tak čtvrtletní nárůst o téměř deset miliard korun.
„Pokračující růst majetku ve fondech kvalifikovaných investorů je znakem zájmu investorů o tyto alternativní investiční produkty,“ řekl člen Výkonného výboru AKAT Ondřej Horák. Příchod investorů podle něj potvrzuje pozitivní proměnu tohoto segmentu kapitálového trhu v návaznosti na legislativní změny od roku 2014, zejména zavedení fondů typu SICAV, zrušení omezení pro veřejné nabízení a snížení limitu pro vstup do fondu na jeden milion korun.
„Vývoj ve druhém kvartále nadále potvrzuje postupné navyšování podílu investic do podílových fondů na celkovém majetku domácností, zároveň jsme však byli svědky určitého zpomalení tempa růstu v důsledku vyšší volatility kapitálových trhů a horší historické výkonnosti. Potěšujícím trendem je každopádně další nárůst podílu pravidelných investic na nových prostředcích,“ uzavřel předseda asociace Martin Řezáč.