Češi mají vysoký investiční apetit. Favoritem jsou akciové fondy

„Investiční apetit mezi lidmi zůstává vysoký navzdory nižší stabilitě na finančních trzích,“ konstatoval Pavel Hoffman, člen Výkonného výboru Asociace pro kapitálový trh (AKAT), která informovala o vývoji majetku ve fondech kolektivního investování za první pololetí letošního roku.
Češi slyší na možnost stát se spolumajitelem velkým úspěšných firem prostřednictvím podílového fondu. Poslední dobou jsou v kurzu akciové fondy, které jsou investorům přibližovány skrze příběhy jednotlivých firem. Foto: Pixabay

Ke konci června představovaly investice do domácích a zahraničních fondů kolektivního investování nabízených v České republice 488 miliard Kč. Většinu z toho – 82 procent – v těchto fondech drží fyzické osoby, zbytek připadá na právnické osoby.

Objem majetku svěřený správcům v České republice nebo jejich prostřednictvím správcům aktiv v zahraničí k témuž datu klesl během druhého kvartálu o 3,3 miliardy na 1,362 bilionu korun.

„Od začátku roku 2018 majetek ve fondech kolektivního investování narostl o více než 4,5 miliardy korun. Ve druhém kvartálu tohoto roku byly favoritem investorů akciové fondy, následovány i nadále velmi populárními smíšenými fondy,“ komentovala vývoj výkonná ředitelka asociace Jana Brodani.

Comeback fondů peněžního trhu

Nárůst podle AKAT, zaznamenala aktiva nemovitostních, smíšených, akciových fondů a také fondy fondů a fondy peněžního trhu. Pokles naopak zaznamenaly dluhopisové a strukturované fondy. Největší comeback zaznamenaly ve druhém čtvrtletí fondy peněžního trhu, jejich výkonnost pohání růst úrokových sazeb výkonnost těchto fondů.

Češi podle Hoffmana mnohem více než v minulosti slyší na možnost stát se spolumajitelem velkým úspěšných firem prostřednictvím podílového fondu. Poslední dobou, jak uvedl, jsou v kurzu akciové fondy, které jsou investorům přibližovány skrze příběhy jednotlivých firem.

Rostou pravidelné investice

Objem majetku zainvestovaného ve fondech kvalifikovaných investorů dosáhl 148,787 miliard Kč a zaznamenal tak čtvrtletní nárůst o téměř deset miliard korun.

„Pokračující růst majetku ve fondech kvalifikovaných investorů je znakem zájmu investorů o tyto alternativní investiční produkty,“ řekl člen Výkonného výboru AKAT Ondřej Horák. Příchod investorů podle něj potvrzuje pozitivní proměnu tohoto segmentu kapitálového trhu v návaznosti na legislativní změny od roku 2014, zejména zavedení fondů typu SICAV, zrušení omezení pro veřejné nabízení a snížení limitu pro vstup do fondu na jeden milion korun.

„Vývoj ve druhém kvartále nadále potvrzuje postupné navyšování podílu investic do podílových fondů na celkovém majetku domácností, zároveň jsme však byli svědky určitého zpomalení tempa růstu v důsledku vyšší volatility kapitálových trhů a horší historické výkonnosti. Potěšujícím trendem je každopádně další nárůst podílu pravidelných investic na nových prostředcích,“ uzavřel předseda asociace Martin Řezáč.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Také americké dluhopisy s negativním výnosem?

V současné chvíli se celosvětově obchodují s negativním výnosem dluhopisy v objemu 15,8 tisíce miliard dolarů. Na začátku letošního roku to přitom bylo „pouze“ 8,4 tisíce miliard dolarů. Například v Německu je pod …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru