Hrozí nám mzdově-inflační spirála?

Názor
Dlouho očekávaný psychologický zlom ve vývoji inflace konečně nastal. Poprvé od ledna 2022 se v červnu dostala pod deset procent a do druhého pololetí vstupuje s jednocifernou inflací. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červnu o 9,7 procenta, přičemž v květnu byla inflace 11,1 procenta.
Dlouho očekávaný psychologický zlom ve vývoji inflace konečně nastal. Poprvé od ledna 2022 se v červnu dostala pod deset procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Reálné příjmy domácností se tak postupně zvyšují, což by mohlo nastartovat domácí poptávku. Díky klesající inflaci však nerostou jen reální mzdy, ale poslední data z průmyslu ukazují, že začínají poměrně prudce růst i nominální mzdy. Průměrná hrubá nominální mzda vzrostla v průmyslu v květnu meziročně o 11,1 procenta.

Tento tlak na mzdy je dán samozřejmě dlouhodobým problémem české ekonomiky – nízkou nezaměstnaností. Současně však přehřátý pracovaní trh generuje další riziko, které bude ohrožovat dosud se slibně vyvíjející klesající trend inflace, a to vznik mzdově-inflační spirály.

PSALI JSME:
Inflace se dostala pod 10 procent

Podobný pozitivní vývoj inflace zaznamenala v červnu i eurozóna, kde klesla podle odhadu Eurostatu na 5,5 procenta. Bohužel méně příznivá je situace v Německu; tam se v červnu míra inflace dokonce mírně zvýšila na 6,8 procenta z květnových 6,3 procenta.

To samozřejmě tlumí německou poptávku a přispívá k pesimismu německého průmyslu, což pro nás pochopitelně není nejlepší vzhledem k provázanosti německé a české ekonomiky. I proto by nás měl zajímat vývoj německé inflace minimálně stejně jako té české.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Televizní spor ekonomů. Máme v ekonomice mzdově-inflační spirálu?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Americká vláda hraje proti centrální bance

Americká vláda drží svoji ekonomiku nad vodou za využití reverzních repo trhů (RRP). Jde o krátkodobé řešení, jež by mohlo být produktem populistického uvažování před dalšími volbami v USA. Jako domino se toto …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB