Pohonné hmoty přestaly zdražovat, v příštím týdnu zlevní

Zhruba půldruhého měsíce trvající zdražování pohonných hmot v ČR se v prvním březnovém týdnu zastavilo. Benzín je tak nyní o haléř na litr levnější než před týdnem, stojí v průměru 38,41 Kč/l, zatímco nafta zlevnila o pět haléřů na litr, na 38,60 Kč/. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která tyto informace dlouhodobě sleduje.
Zhruba půldruhého měsíce trvající zdražování pohonných hmot v ČR se v prvním březnovém týdnu zastavilo. Ilustrační foto: Benzina

Další mírné zlevnění lze přitom čekat v dalších sedmi dnech. Dochází totiž k mírnému poklesu ceny ropy Brent na světových trzích, přičemž koruna zároveň vůči dolaru zpevňuje, byť rovněž jen mírně. Navíc klesá cena paliv na komoditní burze v Rotterdamu, jež je určující i pro ceny u českých čerpacích stanic.

Cena ropy Brent ve středu výrazněji nereagovala ani na bezprecedentní vyhrocení napětí v Rudém moři a Adenském zálivu, kde jemenští povstalci už od loňského listopadu útočí na obchodní plavidla, včetně ropných tankerů. Útok na plavidlo True Confidence si vůbec poprvé od začátku útoků vyžádal oběti na životech, celkem tři.

PSALI JSME:
Pohonné hmoty přestávají zdražovat

Dopad, který houstnoucí napětí vyvolávané jemenskými povstalci má na ceny ropy, však více než eliminuje zadrhávání čínské ekonomiky, které tlačí cenu ropy dolů. Čína totiž představuje největšího světového dovozce ropy a její slabší ekonomický růst tak výrazně tlumí globální poptávku po ropě.

Proti dolaru pak koruna mírně sílí, neboť americká centrální banka dosud, ani v uplynulých dnech, nesignalizovala výraznější přehodnocení své měnové politiky, a to ani ve světle nových číslech k inflaci v USA, jež je stále poměrně citelná. Trh tak stále sází na to, že v USA se základní úrokové sazby začnou snižovat v letošním roce, dost možná už v létě. To vyvolává určitý tlak na oslabení dolaru, i proti koruně.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pohonné hmoty rychle zdražují. Nahoru je tlačí slábnoucí koruna, Fed i napětí v Rudém moři

Zavřít reklamu ×
  1. Pohonné hmoty jsou stále velmi levné.Porovnání,na konci minulého režimu v roce 1989 byl benzín za 7,8 kčs a platy byly min. 10x menší. Je v současnosti benzín za 78 kč? NE! Tehdejší auta měla spotřebu 8 až 10 litrů na 100 km. Dnešní moderní benzínové jezdí v klidu za 6 litrů. Opravdu si není na co stěžovat. Spíš ceny elektřiny jsou nemorální. Výrobní cena v jaderné je 0,5 kč a prodejní?Však ,sami víte!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB