Další mírné zlevnění lze přitom čekat v dalších sedmi dnech. Dochází totiž k mírnému poklesu ceny ropy Brent na světových trzích, přičemž koruna zároveň vůči dolaru zpevňuje, byť rovněž jen mírně. Navíc klesá cena paliv na komoditní burze v Rotterdamu, jež je určující i pro ceny u českých čerpacích stanic.
Cena ropy Brent ve středu výrazněji nereagovala ani na bezprecedentní vyhrocení napětí v Rudém moři a Adenském zálivu, kde jemenští povstalci už od loňského listopadu útočí na obchodní plavidla, včetně ropných tankerů. Útok na plavidlo True Confidence si vůbec poprvé od začátku útoků vyžádal oběti na životech, celkem tři.
Dopad, který houstnoucí napětí vyvolávané jemenskými povstalci má na ceny ropy, však více než eliminuje zadrhávání čínské ekonomiky, které tlačí cenu ropy dolů. Čína totiž představuje největšího světového dovozce ropy a její slabší ekonomický růst tak výrazně tlumí globální poptávku po ropě.
Proti dolaru pak koruna mírně sílí, neboť americká centrální banka dosud, ani v uplynulých dnech, nesignalizovala výraznější přehodnocení své měnové politiky, a to ani ve světle nových číslech k inflaci v USA, jež je stále poměrně citelná. Trh tak stále sází na to, že v USA se základní úrokové sazby začnou snižovat v letošním roce, dost možná už v létě. To vyvolává určitý tlak na oslabení dolaru, i proti koruně.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Pohonné hmoty jsou stále velmi levné.Porovnání,na konci minulého režimu v roce 1989 byl benzín za 7,8 kčs a platy byly min. 10x menší. Je v současnosti benzín za 78 kč? NE! Tehdejší auta měla spotřebu 8 až 10 litrů na 100 km. Dnešní moderní benzínové jezdí v klidu za 6 litrů. Opravdu si není na co stěžovat. Spíš ceny elektřiny jsou nemorální. Výrobní cena v jaderné je 0,5 kč a prodejní?Však ,sami víte!