Hypotéky jsou nejdražší za deset let. Dostupné bydlení se opět vzdaluje

Názor
Rekordním zdražením vstoupil do nového roku hypoteční trh. Průměrná hypoteční sazba v lednu v porovnání s předchozím měsícem podle ukazatele Fincentrum Hypoindex vzrostla o rekordních 0,44 procentního bodu (44 bazických bodů).
Je reálné očekávat, že počet problémových hypoték a nesplácených úvěrů poroste. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dosáhla tak hodnoty 3,43 procenta a dostala se na úroveň, kde byla naposledy v září 2012. Hypotéky rekordně zdražovaly už v prosinci, kdy se hypoteční sazba zvýšila o 29 bazických bodů. Postupné zvyšování hypotečních úrokových sazeb se dá očekávat po celý zbytek roku.

Zdražování vede k tomu, že hypoteční trh začíná klesat. Banky v prvním letošním měsíci poskytly o 30 procent méně hypoték než v loňském prosinci, celkem 7045 úvěrů v hodnotě 22,89 miliardy korun.

Data z hypotečního trhu nepřímo potvrzují růst cen nemovitostí. Průměrná výše poskytnuté hypotéky během jednoho měsíce vzrostla o 35,5 tisíce korun na 3 249 234 korun. To je špatná zpráva nejen pro lidi financující nemovitost pomocí hypotéky, ale pro všechny kupující.

PSALI JSME:
Hypotéka za 7 %? Nejspíše ještě letos. Úvěry na bydlení v Česku rekordně rychle zdražují

Novoroční kocovina v podobě vysokých cen jen tak neodezní. Naopak domácnosti se musí připravit, že je bydlení bude stát stále více a více. Ve střehu musí být hlavně ti, jimž letos končí fixační období. Banka jim zcela jistě nabídne horší podmínky, než mají nyní.

A nepochodí ani u konkurence. Nakonec se budou muset spokojit s úrokem vyšším o procentní bod či dokonce více. Pro rodinný rozpočet to znamená zásah v řádu tisícikorun měsíčně.

Otázkou zůstává, kolik domácností takové zdražení v kombinaci s výrazným růstem cen energií i velmi vysokou inflací nezvládne. Je reálné očekávat, že počet problémových hypoték a nesplácených úvěrů poroste. Pro některé to dojde až tak daleko, že o své vysněné bydlení nakonec přijdou. Letos nás tak zcela jistě žádné jednoduché období nečeká.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Desetiprocentní inflace může zůstat celý letošní rok. Hypotéky se k 7 % přiblíží už v pololetí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nadešla hodina ruského bankrotu?

Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž ve středu těsně po půlnoci newyorského času, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB