Inflace po rozvolnění ekonomiky zpomalila

Názor
Inflace v květnu navzdory očekávání přibrzdila a v meziročním vyjádření se vrátila zpět na prognózu České národní banky (ČNB). Hlavním důvodem zpomalení inflace byl pokles cen potravin. Ceny služeb naopak po rozvolnění protiepidemických opatření vzrostly a jádrová inflace meziměsíčně mírně zrychlila. Navzdory pomalejší celkové inflaci spekulace na brzké zvýšení úrokových sazeb ČNB pravděpodobně významněji neklesnou.
Ačkoliv inflace za květen překvapila směrem dolů a vrátila se na prognózu centrální banky, bylo to do značné míry díky snížení cen potravin. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco v dubnu inflace překvapila vyšším údajem, v květnu tomu bylo naopak. Spotřebitelské ceny v květnu oproti dubnu vzrostly o 0,2 procenta a meziroční inflace se tak snížila na 2,9 procenta z předchozího tempa 3,1 procenta.

Trh počítal s inflací 3,1 procenta, náš odhad činil 3,2 procenta. Zatímco v dubnu inflace předběhla i prognózu centrální banky, v květnu se vrátila zpět na centrální bankou prognózovaných 2,9 procenta.

V souladu s očekáváním byla inflace navyšována vyššími cenami u čerpacích stanic, nicméně oproti předchozím měsícům už bylo tentokrát meziměsíční zdražení slabší, lehce nad jedno procento. Co naopak inflaci oproti odhadům snížilo, byl pokles cen potravin.

PSALI JSME:
Inflace je slabší, než se čekalo, zejména kvůli snížení cen potravin. Koruna v reakci oslabuje

V souhrnu tak dle naší předběžné kalkulace mírně zrychlil meziměsíční růst jádrových cen na 0,4 procenta z předchozího tempa 0,3 procenta (sezónně očištěno, pozn. aut.). Tomu by odpovídalo zpomalení meziroční jádrové inflace na 3,1 procenta z předchozích 3,4 procenta.

Zatímco ceny zboží se v průměru meziměsíčně nezměnily, ceny služeb vzrostly o 0,5 procenta. Takový vývoj je pravděpodobně odrazem květnového rozvolňování protipandemických opatření právě v sektoru služeb. V meziročním vyjádření rostou ceny zboží v průměru o 2,7 procenta a ceny služeb o 3,1 procenta.

V meziročním srovnání jsou stále největším tahounem inflace ceny dopravy související především s dražšími pohonnými hmotami a dále alkoholické nápoje a tabák. Kdybychom z inflace odečetli příspěvek těchto položek, činila by inflace pouhé jedno procento.

PSALI JSME:
Inflace neplatí pro každého stejně

V naší prognóze počítáme s tím, že v případě meziměsíční dynamiky se inflace nachází na svém vrcholu v období května až července. Snížení cen potravin může způsobit, že už jsme za tímto vrcholem. Meziroční míra inflace by se tak mohla v nejbližších měsících ještě snížit. Nicméně nejistota ohledně dalšího vývoje cen služeb je stále velmi vysoká.

Ačkoliv inflace za květen překvapila směrem dolů a vrátila se na prognózu centrální banky, bylo to do značné míry díky snížení cen potravin. Naopak vyšší růst cen služeb a potažmo vysoká jádrová inflace může být pro ČNB stále argumentem pro úvahy o zvýšení úrokových sazeb na červnovém zasedání.

Klíčové pro rozhodnutí o nastavení měnové politiky bude nyní vnímání epidemických rizik jednotlivými členy bankovní rady. Z jejich posledního vyjádření ale vnímáme silný pokles vnímaného rizika a peněžní trh tak pravděpodobně bude i dál počítat se zvýšením úrokových sazeb spíše již na zasedání na konci června.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace zpět na prognóze ČNB

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.