Inflace se vrátila do tolerančního pásma. Postaral se o to tabák a alkohol

Názor
Spotřebitelské ceny v květnu rostly především kvůli opožděnému efektu zvýšení spotřební daně. Celková inflace nicméně brzdí a brzdit bude i nadále. Rychlejšímu poklesu inflace brání slabá koruna. Česká národní banka (ČNB) by měla zvážit snížení úrokových sazeb na technickou nulu.
O zvýšení cen se postaral především tabák a alkohol z důvodu dřívějšího navýšení spotřební daně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny pro spotřebitele v květnu oproti dubnu vzrostly v průměru o 0,4 %. Jejich meziroční růst zpomalil na 2,9 % z předchozího tempa 3,2 %. To bylo 30 procentních bodů nad očekáváním trhu i prognózou ČNB. My jsme počítali se zpomalením na 2,7 %. Ekonomika se za poslední tři týdny otočila vzhůru nohama, a s tím se proměnil i inflační vývoj. Ještě v prvním čtvrtletí sahal meziměsíční anualizovaný růst spotřebitelských cen do blízkosti 4 %, nyní je 0,7 %.

O zvýšení cen se postaral především tabák a alkohol z důvodu dřívějšího navýšení spotřební daně. Za dalším zdražením stály především potraviny, zejména ovoce. Ostatní ceny se do vývoje inflace výrazněji nepromítly a meziroční míra inflace tak brzdí. Je zajímavé, že v květnu statistický úřad naměřil zdražování v sektoru stravování a ubytování. Zvyšovaly se také ceny spotřebičů pro domácnost, což může být efekt oslabené koruny.

V dalším období počítáme s tím, že snížená spotřebitelská poptávka bude působit proti růstu cen, zatímco oslabená česká koruna bude ceny navyšovat. Cena ropy začala v květnu růst a v dalších měsících se budou mírně zvyšovat ceny u čerpacích stanic ovšem z extrémně nízkých úrovní. Levná ropa navíc bude působit ve směru poklesu jiných cen v ekonomice.

PSALI JSME:
Slabá koruna není klíčovým důvodem citelné inflace, může za ni dosavadní rychlý růst mezd

Prognózy vývoje cen jsou teď stejně nejisté jako prognózy vývoje ekonomiky. Výpočet některých statistik je nyní komplikovanější. Je například otázkou, jak se budou vyvíjet ceny dovolených, které obyčejně podléhají výrazné sezonnosti. Otázkou je také případná proměna průměrného spotřebitelského koše s tím, jak řada lidí změnila své chování.

Česká koruna na zveřejnění dat nereagovala. Ačkoliv je inflace nad odhady, je to způsobeno především zvýšením cen tabáku a alkoholu z důvodu vyšších spotřebních daní, se kterým se tak jako tak počítalo.

Trh částečně započítává šanci na snížení úrokových sazeb ČNB na technickou nulu. K dalšímu snížení hlavní sazby se kloní i naše prognóza. Důvodem je posilující koruna, při zatím zhruba potvrzeném propadu domácí ekonomiky, a spíše horší data z vnější ekonomiky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Šok! Tak velký propad českého průmyslu nikdo nečekal

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Již tak dobrá tuzemská vnější pozice se zlepšuje

Tradičně příznivá vnější pozice české ekonomiky se v posledních měsících dále zlepšuje, i když samotná data za listopad v případě běžného účtu lehce zaostala za průměrným tržním očekáváním. Běžný účet české platební …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Investuji do hmotného s výnosem nad inflaci,“ říká úspěšný byznysmen Lubor Svoboda

Rozhovor
Na jednu stranu je dobré mít hotovost, protože ta je „král“, jak se říká, ale na druhou stranu větší peníze na účtu se až příliš rychle znehodnocují. Neotřelý, a přitom konzervativní pohled na investice z pohledu střední třídy přináší v rozhovoru pro FAEI.cz Lubor Svoboda, spoluzakladatel úspěšného nemovitostního fondu Arete, který se zaměřuje na prémiové sklady a logistická centra v Česku a na Slovensku.
Rolovat nahoru