Inflace se vrátila do tolerančního pásma. Postaral se o to tabák a alkohol

Názor
Spotřebitelské ceny v květnu rostly především kvůli opožděnému efektu zvýšení spotřební daně. Celková inflace nicméně brzdí a brzdit bude i nadále. Rychlejšímu poklesu inflace brání slabá koruna. Česká národní banka (ČNB) by měla zvážit snížení úrokových sazeb na technickou nulu.
O zvýšení cen se postaral především tabák a alkohol z důvodu dřívějšího navýšení spotřební daně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny pro spotřebitele v květnu oproti dubnu vzrostly v průměru o 0,4 %. Jejich meziroční růst zpomalil na 2,9 % z předchozího tempa 3,2 %. To bylo 30 procentních bodů nad očekáváním trhu i prognózou ČNB. My jsme počítali se zpomalením na 2,7 %. Ekonomika se za poslední tři týdny otočila vzhůru nohama, a s tím se proměnil i inflační vývoj. Ještě v prvním čtvrtletí sahal meziměsíční anualizovaný růst spotřebitelských cen do blízkosti 4 %, nyní je 0,7 %.

O zvýšení cen se postaral především tabák a alkohol z důvodu dřívějšího navýšení spotřební daně. Za dalším zdražením stály především potraviny, zejména ovoce. Ostatní ceny se do vývoje inflace výrazněji nepromítly a meziroční míra inflace tak brzdí. Je zajímavé, že v květnu statistický úřad naměřil zdražování v sektoru stravování a ubytování. Zvyšovaly se také ceny spotřebičů pro domácnost, což může být efekt oslabené koruny.

V dalším období počítáme s tím, že snížená spotřebitelská poptávka bude působit proti růstu cen, zatímco oslabená česká koruna bude ceny navyšovat. Cena ropy začala v květnu růst a v dalších měsících se budou mírně zvyšovat ceny u čerpacích stanic ovšem z extrémně nízkých úrovní. Levná ropa navíc bude působit ve směru poklesu jiných cen v ekonomice.

PSALI JSME:
Slabá koruna není klíčovým důvodem citelné inflace, může za ni dosavadní rychlý růst mezd

Prognózy vývoje cen jsou teď stejně nejisté jako prognózy vývoje ekonomiky. Výpočet některých statistik je nyní komplikovanější. Je například otázkou, jak se budou vyvíjet ceny dovolených, které obyčejně podléhají výrazné sezonnosti. Otázkou je také případná proměna průměrného spotřebitelského koše s tím, jak řada lidí změnila své chování.

Česká koruna na zveřejnění dat nereagovala. Ačkoliv je inflace nad odhady, je to způsobeno především zvýšením cen tabáku a alkoholu z důvodu vyšších spotřebních daní, se kterým se tak jako tak počítalo.

Trh částečně započítává šanci na snížení úrokových sazeb ČNB na technickou nulu. K dalšímu snížení hlavní sazby se kloní i naše prognóza. Důvodem je posilující koruna, při zatím zhruba potvrzeném propadu domácí ekonomiky, a spíše horší data z vnější ekonomiky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Šok! Tak velký propad českého průmyslu nikdo nečekal

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Lidé i firmy se bojí krize a hromadí peníze

Současný výpočet inflace přestává odrážet realitu. Například v době prudkého poklesu cen pohonných hmot nebylo ve spotřebním koši zohledněno, že lidé omezili tankování na minimum. Naopak výrazně vzrostla poptávka …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Hokejista nerovná se automaticky milionář. Takových je jen zlomek,“ říká kladenský útočník

Rozhovor
S hokejem začínal poměrně pozdě, až v sedmi a půl letech, v rodném Chomutově. Tam zažil první góly, první pády na tvrdý led. A taky dva drsné pády životní. Ale i díky nim se naučil, že je vždy dobré mít naspořeno pro strýčka Příhodu, a že je spousta věcí, které si kupujeme, ale vlastně vůbec nepotřebujeme. „K tomu, aby byl člověk milionář, nepotřebuje mít miliony na kontě,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz kladenský …
Rolovat nahoru