ČNB zvýšením základní úrokové sazby v závěru září o 0,75 procenta ročně nekončí, a pokud chce inflační očekávání zlomit, než se v české ekonomice zahnízdí, bude ve zvyšování sazeb pokračovat. Otázkou je pouze to, kolikrát ještě letos k navýšení přikročí a na jaké základní sazbě letošní rok uzavře.
Bankám postupně zdražují zdroje financování hypotečních úvěrů, což se bude do RPSN promítat. Stále jsme ovšem na začátku pozvolně stoupající křivky, pořád ještě hluboko v teritoriu negativní reálné úrokové míry.
Nové hypoteční úvěry
Nové hypoteční úvěry od bank a stavebních spořitelen dosáhly podle statistik ČNB v srpnu 2021 celkového objemu 32,6 miliardy korun, což je o téměř miliardu více než v červenci.
Z hlediska „nového byznysu“ jde o třetí nejvyšší objem od začátku časové řady ČNB (od roku 2014), obecně řečeno cokoli nad 30 miliard měsíčně je hodně. V meziročním srovnání pak jde o nárůst skoro na dvojnásobek, o 15,5 miliardy korun.
Srpen se stal třetím nejsilnějším měsícem od začátku časové řady centrální banky a potvrzuje, že přes všechny problémy s nabídkou nových bytů a prudce rostoucími cenami materiálů i stavebních prací je o byty pořád veliký zájem.
Pořídit si vlastní bydlení je v drahých aglomeracích typu Prahy nebo Brna pro střední vrstvy již delší dobu mimo dosah, ale ani jako investice to nevychází příliš atraktivně. Například v Praze se „investiční byty“, pokud jsou ceny jejich pořízení porovnávány s tržbami z nájemného, z hlediska reálných výnosů v negativním teritoriu. Nevyplácí se, na rozdíl například od některých krajských měst, které jsou z tohoto hlediska podstatně atraktivnější.
Vysvětlení je jediné, a to sázka na to, že z hlediska budoucího cenového nárůstu porazí byty inflaci, i když z hlediska nájemného se nevyplatí.
Refinancování úvěrů na bydlení
Refinancování hypotečních úvěrů od bank a stavebních spořitelen (tj. přechod k jiné bance) za srpen ve srovnání s předchozími měsíci dále pokleslo, z červnových 9,787 miliardy korun a červencových 7,014 mld. na 6,728 miliardy korun. Bavíme se však o mimořádném roce, když ve srovnání se stejným měsícem 2020 je refinancování skoro dvojnásobné.
Přes růst RPSN a úrokových sazeb v posledních několika měsících refinancování stále „stojí za hřích“; v podstatě se dá říct, že sice už včera bylo pozdě, ale vzhledem k očekávanému vývoji na trhu je i nyní ještě pořád výhodné.
Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)