Investiční byty v Praze a Brně se už nevyplatí

Analýza
Podle statistiky České národní banky (ČNB) stoupl u hypotečních úvěrů index RPSN (průměrná Roční Procentní Sazba Nákladů, pozn. aut.) z červnových 2,26 procenta na 2,34 procenta v červenci, a v srpnu pokračoval v mírném růstu a dosáhl 2,41 procenta. Tempo navyšování tak už od jara osciluje mezi 0,06 a 0,08 procentního bodu (p. b.) měsíčně. Úroková sazba kopíruje tentýž trend a stoupla rovněž o 0,07 p. b. na 2,27 % p.a.
Pořídit si vlastní bydlení je v drahých aglomeracích typu Prahy nebo Brna pro střední vrstvy již delší dobu mimo dosah, ale ani jako investice to nevychází příliš atraktivně. Ilustrační foto: Central Group

ČNB zvýšením základní úrokové sazby v závěru září o 0,75 procenta ročně nekončí, a pokud chce inflační očekávání zlomit, než se v české ekonomice zahnízdí, bude ve zvyšování sazeb pokračovat. Otázkou je pouze to, kolikrát ještě letos k navýšení přikročí a na jaké základní sazbě letošní rok uzavře.

Bankám postupně zdražují zdroje financování hypotečních úvěrů, což se bude do RPSN promítat. Stále jsme ovšem na začátku pozvolně stoupající křivky, pořád ještě hluboko v teritoriu negativní reálné úrokové míry.

Nové hypoteční úvěry

Nové hypoteční úvěry od bank a stavebních spořitelen dosáhly podle statistik ČNB v srpnu 2021 celkového objemu 32,6 miliardy korun, což je o téměř miliardu více než v červenci.

PSALI JSME:
Na konci roku budou sazby hypoték přes 3,5 %. ČNB pravděpodobně sazby ještě zvýší

Z hlediska „nového byznysu“ jde o třetí nejvyšší objem od začátku časové řady ČNB (od roku 2014), obecně řečeno cokoli nad 30 miliard měsíčně je hodně. V meziročním srovnání pak jde o nárůst skoro na dvojnásobek, o 15,5 miliardy korun.

Srpen se stal třetím nejsilnějším měsícem od začátku časové řady centrální banky a potvrzuje, že přes všechny problémy s nabídkou nových bytů a prudce rostoucími cenami materiálů i stavebních prací je o byty pořád veliký zájem.

Pořídit si vlastní bydlení je v drahých aglomeracích typu Prahy nebo Brna pro střední vrstvy již delší dobu mimo dosah, ale ani jako investice to nevychází příliš atraktivně. Například v Praze se „investiční byty“, pokud jsou ceny jejich pořízení porovnávány s tržbami z nájemného, z hlediska reálných výnosů v negativním teritoriu. Nevyplácí se, na rozdíl například od některých krajských měst, které jsou z tohoto hlediska podstatně atraktivnější.

PSALI JSME:
Zdražování hypoték pokračuje, roste i průměrná výše úvěru

Vysvětlení je jediné, a to sázka na to, že z hlediska budoucího cenového nárůstu porazí byty inflaci, i když z hlediska nájemného se nevyplatí.

Refinancování úvěrů na bydlení

Refinancování hypotečních úvěrů od bank a stavebních spořitelen (tj. přechod k jiné bance) za srpen ve srovnání s předchozími měsíci dále pokleslo, z červnových 9,787 miliardy korun a červencových 7,014 mld. na 6,728 miliardy korun. Bavíme se však o mimořádném roce, když ve srovnání se stejným měsícem 2020 je refinancování skoro dvojnásobné.

Přes růst RPSN a úrokových sazeb v posledních několika měsících refinancování stále „stojí za hřích“; v podstatě se dá říct, že sice už včera bylo pozdě, ale vzhledem k očekávanému vývoji na trhu je i nyní ještě pořád výhodné.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Je lepší vzít si hypotéku pozdě, nežli ještě později

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.