Investiční výhled na rok 2023 (3.). Evropa: Raiffeisen, E.ON nebo Volkswagen

Téma týdne
Ve spolupráci s největším tuzemským retailovým obchodníkem s cennými papíry, společností Patria Finance, přinášíme exkluzívní žebříček akcií založený na datech jeho více než 50 tisíc klientů a klientek. Komentáře a investiční výhled pro letošní rok poskytli analytici společnosti. Ve třetím díle Tématu týdne se podíváme na evropské akcie.
Na příčkách ryze evropského TOP10 vidíme banky, automobilky nebo energetiky. Čelo opanovává Raiffeisen Bank International, následována německou energetikou E.ON a automobilkou Volkswagen. Ilustrační foto: FAEI.cz

Investicím tuzemských investorů do evropských titulů z části logicky vládnou emise, které jsou duálně obchodovány na pražské a některé z evropských burz, což je případ zejména burzy ve Vídni. Mezi takové tituly patří bankovní skupina Erste, titul reprezentující obnovitelné zdroje energie Photon Energy nebo pojišťovací skupina VIG.

Na příčkách ryze evropského TOP10 vidíme banky, automobilky nebo energetiky. Čelo opanovává Raiffeisen Bank International, následována německou energetikou E.ON a automobilkou Volkswagen. Po ropné skupině Shell následuje další z automobilek Mercedes Benz Group a francouzská energetika EDF.

Pokud doplníme ryze evropský TOP10 bez titulů, duálně obchodovaných v Praze, jsou to aerolinky Lufthansa, banka Deutsche Bank, chemický koncern BASF a farmaceutická společnost Bayer AG.

Silné zastoupení německých titulů odráží velikost německého akciového trhu i skutečnost, že řádově 15 procent investic tuzemských investorů, klientů Patria Finance, míří do titulů v Evropě a zejména právě v německém indexu DAX.

PSALI JSME:
Změny v indexu FTSE 100

V Evropě je i na skladbě nejobchodovanějších emisí vidět více cyklická povaha zdejších akciových trhů. Je zřejmé, že německý trh je českému investorovi z regionálního hlediska nejbližší. V Evropě se ke zpřísňujícím se měnovým podmínkám loni přidala také válka na Ukrajině.

Během roku jsme tak prošli různými fázemi, od možnosti recese přes takřka jistotu hlubokého ekonomického propadu až po aktuálně odvrácenou recesi, za což ale vděčíme náhodě v podobě teplé zimy.

My si nejsme tímto růžovým scénářem až tak jistí, proto nesdílíme momentální nadšení trhů pro Evropu na úkor Spojených států. Stejně tak máme problém s tím, že by se Evropská centrální banka měla těšit větší kredibilitě než americký Fed (centrální banka USA, pozn. red.). Evropské investice bychom aktuálně směřovali do energetiky a defenzivnějších sektorů.

Autor je seniorní analytik společnosti Patria Finance
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vítězové a poražení roku 2022. V žebříčku deseti nejvýkonnějších akcií jsou ropné a plynárenské společnosti a obranný průmysl

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy budou čelit odtoku likvidity

Brzy dojde k odtoku zhruba jednoho a půl bilionu amerických dolarů a v kombinaci s nepříznivou sezónností a zpomalující ekonomickou aktivitou může dojít k výraznějšímu přecenění na finančních trzích.

Akciové trhy: BCPP poprvé v týdnu rostla

Po třech dnech, kdy pražská burza jen ztrácela, přišel první růst. Index PX ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu posílil. Celý den se obchodoval v plusu ve velmi úzkém pásmu. V samotném závěru obchodování přišel další …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB