Investoři považují inflaci za největší letošní riziko pro svá portfolia

Průzkum
Začátek roku 2024 není tím nejlepším, jaký nás mohl potkat. Od konfliktů na Blízkém východě, Ukrajině a geopolitického napětí v Asii, přes sociální hnutí v některých evropských zemích včetně Německa, Francie a Rumunska až po pořádnou dávku voleb se začíná rýsovat jako rok s velkou mírou nejistoty a nestability.
Inflaci investoři podle průzkumu nadále považují za největší letošní riziko pro svá investiční portfolia. Ilustrační foto: Pixabay.com

Loni jsme sice byli svědky výrazného zpomalení inflace, ale investoři se přesto obávají, že se může opět navýšit, jak mj. ukazuje nejnovější průzkum eToro Retail Invest Beat mezi individuálními investory.

V eurozóně činila inflace v prosinci 2,9 procenta, zatímco v říjnu 2022 dosáhla maxima 10,6 procenta. V Rumunsku inflace zpomalila z maximálních 16,76 procenta na minimálních 6,61 procenta.  Ve Spojených státech pozorujeme stejné chování, z maxima 9,4 procenta na minimum tří procent v červnu 2023, ale meziroční míra inflace v USA vzrostla loni v prosinci na 3,4 procenta.

PSALI JSME:
VítěznéPortfolio: Pivot centrálních bank zatím nepřichází, investoři znovu hledají rovnováhu mezi bezpečím a rizikem

Přesto investoři nadále považují inflaci za největší riziko v letošním roce pro svá investiční portfolia. Domnívá se to přes 27 procent rumunských investorů, 35 procent českých, 31 procent polských, 29 procent amerických a 24 procent německých. Inflace je však velkou obavou pouze pro 15 procent Nizozemců a 21 procent Francouzů.

I přes rostoucí geopolitickou nestabilitu mezinárodní konflikt nepatří mezi první tři obavy investorů. Pouze 11 procent českých investorů dotázaných v průzkumu jej považuje za hlavní vnější hrozbu pro svá investiční portfolia. Větší obavy mají z inflace (35 %), možnosti globální recese (14 %) a z možné recese české ekonomiky (14 %).

PSALI JSME:
Očekávání pro rok 2024: Klíčem jsou sazby a recese

Více než polovina (65 %) českých drobných investorů však vývoji české ekonomiky nevěří. Přesto o něco větší procento (76 %) velmi důvěřuje v jistotu svého pracovního místa a 72 procent věří také ve stabilitu svých příjmů a životní úrovně. V zemi s mírou vlastnictví domů, která dosahuje 88 procent, nevěří v místní trh s nemovitostmi více než polovina (57 %) investorů.

Po silném roce 2023 na trzích investoři stále vidí sklenici spíše plnou. Podle nejnovějšího průzkumu eToro Retail Investor Beat patří čeští investoři (76 %) mezi ty, kteří nejvíce věří ve svá portfolia a investiční strategie. Celkem 78 procent českých investorů očekává letos kladnou návratnost svých investic, přičemž více než 36 procent očekává nadprůměrný zisk přesahující 15 procent.

PSALI JSME:
Válkám navzdory. Sedm důvodů, proč by mohl i letos vydržet investiční optimismus

Překvapivých 81 procent rumunských a německých investorů z nich prohlásilo, že si jsou jisti tím, jak investují, což je řadí na druhé místo, co se týče důvěry, s rovným počtem bodů. Největší důvěru ve svá portfolia mají Nizozemci s více než 94 procenty.

Zatím se zdá, že letošek investory za jejich důvěru odmění, protože burzy dosahují nových maxim, ale teprve se ukáže, zda se hrozivé mraky z konfliktů, recese a inflace změní v bouři, nebo se rozptýlí ve větru, jak si slibují investoři.

Autor je analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tři hlavní témata investorů v roce 2024

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Všechny oči se upírají na společnost Nvidia

Pro náladu na akciových trzích nejspíš v tomto okamžiku nejsou důležitější hospodářské výsledky než tržby společnosti Nvidia za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2024 končící 31. lednem 2024. Ty byly zveřejněny ve …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB