Jak investovat v Číně

Analýza
Z čínských politických zasedání uskutečněných v posledním čtvrtletí loňského roku vyplývá, že Čína nepovažuje proticyklické iniciativy za příliš naléhavé. Další směr rozvojových strategií určí až Třetí plenární zasedání, které se koná v prvním letošním čtvrtletí. Navzdory problémům a nejistotě však mohou technologie, rozvinutá výroba, energetika a „zelené kovy“ ve střednědobém horizontu nabídnout úrodnou půdu pro další růst.
Aby si Čína zajistila hospodářský růst, potřebuje zvýšit produktivitu a obnovit podnikatelskou důvěru. Ilustrační foto: Pixabay.com

V posledním čtvrtletí loňského roku zasedalo shromáždění Ústřední finanční pracovní komise (CFWC) Ústředního výboru Komunistické strany Číny, která dohlíží na ideologickou a politickou roli strany v čínském finančním systému.

Zasedalo rovněž čínské politbyro i shromáždění Ústřední hospodářské pracovní konference (CEWC) nejvyšších špiček komunistické strany Číny. Jejich závěry dávají tušit budoucí podobu čínské politické reality.

Je zajímavé, jak se oficiální zprávy vyhýbaly diskusím o oddlužení a raději se věnovaly rizikům v realitním sektoru. Méně kulantní už byl článek v časopise Čchiou-š‘, hlásné troubě strany, který zdůrazňoval, že prezident Si vystoupil na konferenci CFWC s požadavkem postupovat při reformě finančního systému podle marxistických teorií politické ekonomie.

Tento článek sice hned 23krát zmiňuje různá „rizika“, ale okázale se vyhýbá jakékoli zmínce o řešení rizik v realitním sektoru či umoření dluhů místní samosprávy. Zdůrazňuje zejména to, že si musí strana nad finančním systémem udržet kontrolu.

PSALI JSME:
V Číně krachuje světově nejzadluženější developer

Na následujícím zasedání CEWC pak prezident Si zdůraznil potřebu „dosahovat pokroku při souběžném zajištění stability“ a „kvalitního rozvoje“, což jsou ustálené fráze, které bagatelizují hospodářský růst. Z devíti priorit pro rok 2024 je tou hlavní „rozvoj nových odvětví a obchodních modelů prostřednictvím technologických inovací“.

Z těchto priorit je jasně patrné, že proticyklická opatření nejsou nijak naléhavá. Na CEWC znovu zazněly závěry posledního zasedání politbyra a spolu s nimi i narážky na připravovanou eskalaci fiskální a průmyslové politiky. Monetární politika zůstane beze změn a stimulace hospodářského růstu bude pro nejbližší dobu odsunuta na vedlejší kolej.

Aby si Čína zajistila hospodářský růst, potřebuje zvýšit produktivitu a obnovit podnikatelskou důvěru. Vláda navíc musí restrukturalizovat dluhy realitního sektoru a převzít realitní projekty. První čtvrtletí je kritickým obdobím, které poslouží jako lakmusový papírek.

Čínská hospodářská politika i další strategické směřování budou jasnější po Třetím plenárním zasedání. V současnosti je s investicemi v tomto makroekonomickém prostředí spojena značná dávka nejistoty.

PSALI JSME:
Grandiózní oživení čínské ekonomiky se nekoná

Tržní podmínky se neustále vyvíjejí, a tak musíme zůstat pokorní, opatrní a flexibilní. Nemáme k dispozici žádnou mezeru v oponě, abychom mohli nahlédnout do budoucnosti.  To ale neznamená, že bychom měli ignorovat makroekonomický kontext nebo se nechat svést aktuálně převládajícím narativem.

Jak zdůrazňuje Howard Marks, zakladatel firmy Oaktree Capital Management: „Nemůžeme předvídat, ale můžeme se připravit. S investicemi nám může pomoci znalost hospodářských a úvěrových cyklů i cyklického vývoje nálad.“

Semínka padající na úrodnou půdu

1. Technologie a rozvinutá výroba: Pokud na Třetím plenárním zasedání nezazní nic diametrálně odlišného, zůstanou dvěma hlavními strukturálními tématy dlouhodobé rozvojové strategie Číny růst produktivity a technologická soběstačnost. Navzdory cyklickým výkyvům ekonomiky je nepravděpodobné, že by právě ony zašly na úbytě.

Politika podpory průmyslu zpravidla prospívá vyspělým výrobním a technologickým firmám, které vyrábějí hmotné produkty. Příkladem mohou být Xiaomi, Zhejiang Sanhua Intelligent Controls, Luxshare Precision či Shenzhen Inovance, případně ETF, které se na tato odvětví zaměřují.

PSALI JSME:
Čína ve hře o globální fragmentaci

2. Energetika a zelené kovy: Energetická bezpečnost, zelená transformace a potravinová bezpečnost jsou témata, která si i nadále udrží politickou podporu. V těchto oblastech podnikají firmy jako CNOOC, PetroChina, Zijin Mining, či Ganfeng Lithium.

3. Internet a zbytné spotřební zboží: Výše uvedené kategorie nabízejí příležitost zasít semínka, která vám časem umožní podílet se na sekulárních trendech a využít příznivý vítr průmyslové politiky, ovšem obchodní příležitosti mohou přinést i akcie internetových firem a výrobců zbytného spotřebního zboží.

Těch mohou využít zejména pohotoví obchodníci, kteří se orientují v dynamice cyklického vývoje čínské ekonomiky. Případně mohou tyto akcie ještě před Třetím plenárním zasedáním a souběžným zasedáním dalších dvou shromáždění posloužit investorům, kteří dokážou vyčíst budoucnost z čajových lístků. Ve zbytku 1. čtvrtletí už lze samozřejmě reagovat i na výsledky těchto zasedání.

Poznámka autora: Konkrétní obchodní společnosti jsou zmíněny jako ilustrační příklady, které mohou posloužit jako inspirace. Nejde se o rady, kam investovat.

Autor je manažer tržních strategií Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bude trvat delší dobu, než se čínská ekonomika rozběhne

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Všechny oči se upírají na společnost Nvidia

Pro náladu na akciových trzích nejspíš v tomto okamžiku nejsou důležitější hospodářské výsledky než tržby společnosti Nvidia za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2024 končící 31. lednem 2024. Ty byly zveřejněny ve …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB