Japonská Nomura zdvihá varovný prst směrem k Fialově vládě

Názor
Česku takřka nejvíce ze srovnatelných zemí světa hrozí, že se během nadcházejícího roku dostane do závažné měnové krize, varuje největší japonská investiční banka Nomura. Při ní by došlo k náhlému, nečekanému a dramatickému znehodnocení české koruny. Podobný otřes podle Nomury hrozí také Turecku a Srí Lance.
Česku takřka nejvíce ze srovnatelných zemí světa hrozí, že se během nadcházejícího roku dostane do závažné měnové krize, varuje největší japonská investiční banka Nomura. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Japonský finanční dům Česko a další zmíněné země varuje na základě své zevrubné analýzy osmi ekonomických ukazatelů, mezi nimiž je objem devizových rezerv, pokrytí dovozu těmito rezervami a dále třeba výše krátkodobých reálných úrokových sazeb či ukazatele související s rozpočtovou oblastí a s běžným účtem platební bilance. Nomura příslušnou zprávu zveřejnila v pátek, cituje z ní agentura Bloomberg.

Zpráva Nomury je tedy kromě jiného výstrahou vládě Petra Fialy, že nepostupuje dostatečně rychle ve věci ozdravování veřejných financí. Stále totiž hrozí, že schodek státního rozpočtu letos převýší úroveň 300 miliard korun. Vláda by tak ani nesplnila svůj cíl vejít se schodkem do výše 295 miliard korun.

Nomura výše zmíněných osm ukazatelů analyzuje v rámci sestavování svého Damoklova indexu, který hodnotí náchylnost 32 rozvíjejících se ekonomik, včetně Česka, právě s ohledem na náchylnost k měnové krizi. Tato náchylnost je podle Nomury nejvyšší za uplynulých více než dvacet let.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česku podle Nomury hrozí měnová krize podobně jako Turecku

Zavřít reklamu ×
 1. Jak může postupovat dostatečně rychle, když totalitní opozice pořádá neskutečné obstrukce, zamezující rozumnému řešení neudržitelného stavu sociální samoobsluhy dojení státního rozpočtu.

  • Na stavu našich financí se podílely všechny vlády, a to i všechny od sametu 1989. Vyrovnaný, nebo přebytkový rozpočet byl v době privatizací balancován ziskem z prodeje majetku státu. Který rozumný podnikatel prodá ziskové firmy?! Žádný! Který normálně uvažující člověk prodá tak životně důležitou surovinu, jakou je voda? Jen vlastizrádce! Prodejen ziskových firem se náš stát okradl o zisky, které mu nyní chybí a v budoucnu chybět budou do rozpočtu!!

  • Jako že současná pětidemolice se v opozici chovala jinak!?! Po – kvůli zásahu ÚS – výhře ve volbách rozdílem hlasů blízké rodiny se chovají jako Attila na dobytém území a čekají co!?

  • Jasně … obstrukce mají zásadní vliv na rozhodování vlády, která má jasnou podporu obou komor. Kdyby se opozice rozkrájela, tak vládu k ničemu nedonutí. Ale i tak má Fiala „jasné signály“, že do půl roku bude Euro za dvě koruny.

 2. Ceska republika tat ci tak bude do budoucna muset Euro prijmout. Tato vlada to polozi sama. Bohudik!Je to nejhorsi vlada za posledni leta.

 3. Ale přece Fiala, jak již dříve říkal jedná se o tom, mají to na stole a je důležité to projednat se shodou všech ke spkojenosti voličů.

  • Toto je potřeba neustále připomínat hlavně před volbami. Pro mladé, kteří jsou ovlivněny propagandou a starší, kteří to již zapoměli.

 4. Nomura nás již v minulosti stála stovky miliard a nyní krafe lejna , na druhou stranu už od dob zrzavého žida Havla jsou zde u vesla jen zloději a vyžírkové.

  • Také jste si všimnul, že opravdu chytří lidé do politiky nejdou?! Naše politická garnitura se skládá z lidí, kteří prahnou po moci, nebo lidí – diletantů, kteří se nikde jinde neuplatní, jelikož nic jiného než podrazy, lhaní, politikaření… neumí! Volby vyhrává ten, který umí lhát tak dokonale, tak přesvědčivě, že svým lžím mnohdy i sám věří! Současná vláda je podvod na lidi již od předvolebního klání! Jak mohl někdo dovolit předvolební koalici stran? To není nic, než podvod! Když na to ty strany mají, tak mají jít do voleb samostatně! Když na to nemají, do parlamentu ani do vlády se nedostanou! Když se podíváme na jednotlivé výsledky ve volbách současných vládnoucích stran, tak bych zvracel, kam jsme to dotáhly podvodem na občany!! To již nemá ani smysl hovořit o volebním programu, ze kterého se splnily jen sliby, které byly pro stát kontraproduktivní – viz zrušení superhrubé mzdy – to mohl prosadit jen ekonomický analfabet! Drtivá většina slibů pak dopadla právě naopak – viz nezvyšování daní!! Pokud se před příštími volbami opět spojí nějaké strany do koalice, lidi budou volit ze zoufalství nakonec třeba i ANO s Babišem v čele!! Zdá se, že nutně potřebujeme změnu vyhodnocení volebního výsledku na většinový, jinak jsou volby pro občany k ničemu!

   • Slušný a poctivý člověk mezi zkorumpovanými gaunery nemůže vydržet. Jen poraďte: KOHO volit, STBáka? Ten se teď směje

 5. když už i Japonci to říkají
  a vláda fialovéhohnusu pořád nic, dokud nás nedotlačí do úplných srágorek

 6. Pokud budeme kupovat US zbraně, bude o nás postaráno, abychom to splatili, musíme přece žít a dělat.

 7. Když už jsou v Nomura tak moudří a mají takový přehled mohli by vrátit Česku, resp. všem daňovým poplatníkům ty miliardy, které od naších vlád právě banka NOMURA dostala. Podílela se tedy vědomě také na ekonomickém tunelování tohoto státu. Když jsou tak chytří měli přece vědět, že jejich „investice“ bude zmařená! Nebo, že by top věděli a byl jejich úmysl se obohatit na úkor naších daňových poplatníků??!! Kolik to asi celkem dělá i s úroky 100 miliard, 500 miliard, bilión…?

 8. Vláda dostala z Bruselského hadího hnízda přivést naši zemi cugrunt aby to položilo i naši měnu. A to jenom proto aby nám propaganda mohla vnucovat euro jako spásu. V současné době většina Čechů je proti přijetí eura, tak je třeba zapracovat aby Češi sami volali po přijetí eura.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.