Slabý březen v českém průmyslu

Březnové výsledky českého průmyslu jsou jednoznačně slabé, ale vlastně ne překvapivé. O špatné kondici našeho největšího odvětví už řadu měsíců napovídaly indexy nákupních manažerů i ukazatele důvěry. Základní příběh se proto nemění – chybí poptávka. A to jak domácí, tak zahraniční. Nezbývá nic jiného než dodělávat starší objednávky, omezovat výrobu, redukovat zásoby a propouštět.
O špatné kondici našeho největšího odvětví už řadu měsíců napovídaly indexy nákupních manažerů i ukazatele důvěry. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Doposud celkové výsledky nadlepšovala výroba automobilů, která ovšem tentokrát – stejně jako většina dalších oborů – skončila v červených číslech. Průmysl se tak meziměsíčně propadl o 1,6 procenta, v meziročním vyjádření pak o 2,7 procenta.

Co bude dál? Nové zakázky vypadají velmi nadějně, avšak především jen díky nízkému srovnávacímu základu. Proto i růst objednávek v automotive o 20 procent je třeba brát v jistém smyslu s rezervou. Navíc výroba aut už vlastně v tuto chvíli nemá moc ani kam růst.

Problémem je, že náš průmysl je stále dvourychlostní, takže to vypadá tak, že na jedné straně stojí automotive, na straně druhé ostatní. Nepříjemné zprávy tento týden navíc přišly i z Německa, kde nové tovární objednávky rozhodně neoslnily. České firmy v pozici subdodavatelů tedy zřejmě nečeká žádný rychlý pozitivní obrat. Od průmyslu se zatím impulsu pro ekonomiku asi hned tak nedočkáme.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. milanmid

    Čemu se divíte tady za chvíli nebude žádná Česká firma co tu platí daně !!!Zahraniční většinou neplatí a Babiš je uražen většinou neschopnými politiky a primitivy co nic jak žvanit neumí !Byt Babišem tak si sídla firem dám na Kypr jak většina

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB