Jednání USA a Číny krachují, Čechům zlevní benzín i nafta

Názor
Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu stagnovaly. Benzín se stejně jako před sedmi dny prodává za 32,55 koruny za litr, nafta zlevnila o haléř na 32,04 koruny za litr. V příštím týdnu se řidiči v Česku dočkají zlevnění pohonných hmot.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tuzemské ceny totiž ještě zcela nezohlednily aktuální propad ceny ropy Brent na světovém trhu pod úroveň šedesáti dolarů za barel. Pod touto úrovní se ropa nachází od přelomu září a října, takže vzhledem k obvyklému zpoždění cenového vývoje pohonných hmot se tento pokles teprve promítne v cenách benzínu a nafty v ČR, v nadcházejícím týdnu. Pohonné hmoty tak zlevní o pět až deset haléřů na litr.

Ropa se prodává za cenu v blízkosti dvojměsíčního minima. Tlak na její pokles bezprostředně umocňuje nezdar dalšího kola vyjednávání o smíru v obchodní válce USA a Číny. Čínská delegace by podle zákulisních zpráv měla washingtonská jednání opustit již dnes, tedy o den dříve, než se původně předpokládalo.

Zjevně není o čem jednat, protože žádná ze stran není ochotná k zásadnějšímu ústupku. Tím pádem vyprchává naděje na průlom v jednáních a trhy se opět smiřují s realitou dalšího navyšování cel, ze strany USA ještě letos v říjnu a pak v prosinci.

Nejistota spjatá s obchodní válkou je klíčovým zdrojem zpomalování globální ekonomiky, v něž ústí ochromení celkové poptávky, včetně právě té po ropě. Nezdar v jednáních USA a Číny je tak dobrou zprávou alespoň českým řidičům. A řidičům dalších zemí, které jsou čistými dovozci ropných produktů, pochopitelně. Benzín i nafta totiž budou levnější.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trhy doufají v částečný smír v obchodní válce USA a Číny

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru