Juncker s Johnsonem se dohodli na nové podobě brexitu, v ČR by to mohlo zachránit 36 tisíc pracovních míst

Názor
Britská libra posílila vůči euru a zejména vůči dolaru bezprostředně poté, co dnes dopoledne šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker a britský premiér Boris Johnson oznámili, že se podařilo dosáhnout nové dohody na podobě brexitu. Vzhůru poskočil britský akciový index FTSE 250, oslabila naopak tradiční bezpečná útočiště, jako německé nebo americké vládní dluhopisy.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dnešní dohoda ale neznamená, že riziko tvrdého brexitu zcela odeznělo. Nová dohoda totiž musí ještě projít britským parlamentem. Jak učí nedávná minulost, něco takového není vůbec zaručené. Severoirská Demokratická unionistická strana zatím nesignalizuje, že by došlo k zásadnější změně jejího postoje. Ani dnešní dohodě není nakloněna. Pravděpodobnost brexitu bez dohody ale dneškem nepochybně klesá, což právě burzy oceňují.

Libra v uplynulém týdnu posílila o zhruba pět procent. Trhy sledují současná jednání s opatrným optimismem a opatrně věří v dohodu na poslední chvíli a nakonec i v to, že se dohodu podaří „protáhnout“ i britským parlamentem.

Dnešní zpráva je dobrou novinou z hlediska české ekonomiky. Podle studie lovaňské univerzity z června letošního roku by totiž brexit bez dohody připravil o práci zhruba 47 tisíc Čechů, zatímco brexit s dohodou zhruba 11 tisíc (viz tabulka níže).

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak se Česka dotkne tvrdý brexit

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví ve vleku korony

Zatímco průmyslu se podařilo odrazit se v květnu od (hlubokého) dna, stavebnictví dál padalo. Ve srovnání s dubnem byla jeho produkce o tři procenta níže, meziročně o 7,6 %.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: Prázdné pláže, s rouškou do supermarketu

Téma týdne
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží. Včera jsme se věnovali cestě na Istrii i zpět domů, …
Rolovat nahoru