Juncker s Johnsonem se dohodli na nové podobě brexitu, v ČR by to mohlo zachránit 36 tisíc pracovních míst

Názor
Britská libra posílila vůči euru a zejména vůči dolaru bezprostředně poté, co dnes dopoledne šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker a britský premiér Boris Johnson oznámili, že se podařilo dosáhnout nové dohody na podobě brexitu. Vzhůru poskočil britský akciový index FTSE 250, oslabila naopak tradiční bezpečná útočiště, jako německé nebo americké vládní dluhopisy.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dnešní dohoda ale neznamená, že riziko tvrdého brexitu zcela odeznělo. Nová dohoda totiž musí ještě projít britským parlamentem. Jak učí nedávná minulost, něco takového není vůbec zaručené. Severoirská Demokratická unionistická strana zatím nesignalizuje, že by došlo k zásadnější změně jejího postoje. Ani dnešní dohodě není nakloněna. Pravděpodobnost brexitu bez dohody ale dneškem nepochybně klesá, což právě burzy oceňují.

Libra v uplynulém týdnu posílila o zhruba pět procent. Trhy sledují současná jednání s opatrným optimismem a opatrně věří v dohodu na poslední chvíli a nakonec i v to, že se dohodu podaří „protáhnout“ i britským parlamentem.

Dnešní zpráva je dobrou novinou z hlediska české ekonomiky. Podle studie lovaňské univerzity z června letošního roku by totiž brexit bez dohody připravil o práci zhruba 47 tisíc Čechů, zatímco brexit s dohodou zhruba 11 tisíc (viz tabulka níže).

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak se Česka dotkne tvrdý brexit

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru