Kauza explodujících mobilů. 1:0 pro Samsung

Společnost Samsung po svém prvním vrcholném modelu Galaxy S8 představí ke konci srpna druhý přístroj z nejvyšší kategorie – Galaxy Note 8. Nový phablet „vypustí“ do světa v době, kdy ještě není zcela uzavřena loňská aféra s Galaxy Note 7, který světová mobilní jednička kvůli explodujícím bateriím nakonec musela zcela stáhnout z trhu. Mnozí zákazníci z různých koutů světa totiž žádají po Samsungu odškodnění. I když první kolo vyznělo vítězně pro jihokorejskou společnost.

Jedním z těch, kdo žaluje Samsung, je Američan Jonathan Strobel, kterému telefon Galaxy Note 7 vybuchl v kapse kalhot a způsobil popáleniny. Foto: Jonathan Strobel

Jako první rozhodoval o náhradě škod soud v domovské Jižní Koreji. Odškodnění požadovala skupina uživatelů Galaxy Note 7, a to ve výši 267 dolarů (necelých 6 tisíc korun) na osobu. Žalobu zdůvodňovali újmou vzniklou kvůli stažení telefonu z trhu. Než soud začal, skupina se rozrostla a požadovala už 822 tisíc dolarů, tedy 433 dolarů (téměř 10 tisíc korun) na osobu.

Jenže neuspěli. Jak informoval odborný web Mobilenet.cz, soud rozhodl ve prospěch Samsungu s odůvodněním, že „nepříjemnosti způsobené stažením telefonu z trhu nejsou nijak zásadně nepřijatelné a nelze tak požadovat odškodnění v této formě“. Je ovšem velmi pravděpodobné, že tímto kolem spor nekončí, že se skupina nespokojených zákazníků odvolá.

JAK DOPADNOU PŘE V AMERICE?

Úplně jiné grády nejspíš budou mít soudní pře ve Spojených státech, které jsou proslulé rozsudky, nad nimiž kolikrát zůstává evropský mozek stát (proslulá je například úspěšná žaloba starší ženy na řetězec s rychlým občerstvením, protože se opařila kávou – na kelímku nebylo varování).

Do této kategorie ovšem nepatří případ Jonathana Strobela z Floridy, kterému telefon Galaxy Note 7 loni v říjnu vybuchl v kapse kalhot a způsobil mu popáleniny (psali jsme zde). Po jihokorejské mobilní firmě požaduje prostřednictvím svých právníků 15 tisíc dolarů (více než 330 tisíc korun). O jedné z hromadných žalob z amerického státu New Jersey před časem informovala stanice NBC News.  Zajímavostí je, že si nespokojení uživatelé nestěžovali na samotný explodující mobil, ale na „týrání zákazníků“ kvůli nucenému vracení nespolehlivých přístrojů.

NEJZISKOVĚJŠÍ NA SVĚTĚ

Kauza s explodujícími bateriemi v Note 7 se loni na podzim ukázala pro celý Samsung jako velmi vážná. Bezprostředně poté, co firma v polovině října byla nucena stáhnout všechny Note 7 z trhu po celém světě, se akcie společnosti prudce propadly. Samsung a finanční analytici současně řešili, o kolik miliard dolarů kvůli závadnému přístroji mobilní výrobce přijde.

Jenže Samsung nakonec celou situaci ustál. Nejspíš i díky tomu, že se o celé lapálii s výbušnými bateriemi snažil informovat poměrně otevřeně. A současně hledal přijatelné řešení pro všechny své zákazníky. Čistý zisk jihokorejské firmy se tak v posledním loňském čtvrtletí více než zdvojnásobil. Samsung těžil z prodeje jiných chytrých telefonů, ale třeba také paměťových čipů. Čistý zisk Samsungu za čtvrté čtvrtletí 2016 stoupl podle vyjádření společnosti v přepočtu na 153 miliard korun z předloňských 69 miliard korun.

Letos si firma vede dokonce ještě lépe a ve druhém čtvrtletí se firma stala dokonce nejziskovější technologickou společností na světě, když se její čistý zisk vyšplhal téměř na 216 miliard korun. Dokonce poprvé v historii překonal konkurenční Apple.

PSALI JSME:
Za explodující mobily platí Samsung vysokou cenu. Přichází o miliardy dolarů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Na čem závisí další oživení společnosti Meta?

Společnost Meta (dříve Facebook, pozn. red.), která od začátku roku vzrostla o více než 30 procent, oznámí ve středu, po uzavření trhu a zámořského času, své výsledky. Po téměř 80% propadu ze svého vrcholu v srpnu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.