Kauza explodujících mobilů. 1:0 pro Samsung

Společnost Samsung po svém prvním vrcholném modelu Galaxy S8 představí ke konci srpna druhý přístroj z nejvyšší kategorie – Galaxy Note 8. Nový phablet „vypustí“ do světa v době, kdy ještě není zcela uzavřena loňská aféra s Galaxy Note 7, který světová mobilní jednička kvůli explodujícím bateriím nakonec musela zcela stáhnout z trhu. Mnozí zákazníci z různých koutů světa totiž žádají po Samsungu odškodnění. I když první kolo vyznělo vítězně pro jihokorejskou společnost.

Jedním z těch, kdo žaluje Samsung, je Američan Jonathan Strobel, kterému telefon Galaxy Note 7 vybuchl v kapse kalhot a způsobil popáleniny. Foto: Jonathan Strobel

Jako první rozhodoval o náhradě škod soud v domovské Jižní Koreji. Odškodnění požadovala skupina uživatelů Galaxy Note 7, a to ve výši 267 dolarů (necelých 6 tisíc korun) na osobu. Žalobu zdůvodňovali újmou vzniklou kvůli stažení telefonu z trhu. Než soud začal, skupina se rozrostla a požadovala už 822 tisíc dolarů, tedy 433 dolarů (téměř 10 tisíc korun) na osobu.

Jenže neuspěli. Jak informoval odborný web Mobilenet.cz, soud rozhodl ve prospěch Samsungu s odůvodněním, že „nepříjemnosti způsobené stažením telefonu z trhu nejsou nijak zásadně nepřijatelné a nelze tak požadovat odškodnění v této formě“. Je ovšem velmi pravděpodobné, že tímto kolem spor nekončí, že se skupina nespokojených zákazníků odvolá.

JAK DOPADNOU PŘE V AMERICE?

Úplně jiné grády nejspíš budou mít soudní pře ve Spojených státech, které jsou proslulé rozsudky, nad nimiž kolikrát zůstává evropský mozek stát (proslulá je například úspěšná žaloba starší ženy na řetězec s rychlým občerstvením, protože se opařila kávou – na kelímku nebylo varování).

Do této kategorie ovšem nepatří případ Jonathana Strobela z Floridy, kterému telefon Galaxy Note 7 loni v říjnu vybuchl v kapse kalhot a způsobil mu popáleniny (psali jsme zde). Po jihokorejské mobilní firmě požaduje prostřednictvím svých právníků 15 tisíc dolarů (více než 330 tisíc korun). O jedné z hromadných žalob z amerického státu New Jersey před časem informovala stanice NBC News.  Zajímavostí je, že si nespokojení uživatelé nestěžovali na samotný explodující mobil, ale na „týrání zákazníků“ kvůli nucenému vracení nespolehlivých přístrojů.

NEJZISKOVĚJŠÍ NA SVĚTĚ

Kauza s explodujícími bateriemi v Note 7 se loni na podzim ukázala pro celý Samsung jako velmi vážná. Bezprostředně poté, co firma v polovině října byla nucena stáhnout všechny Note 7 z trhu po celém světě, se akcie společnosti prudce propadly. Samsung a finanční analytici současně řešili, o kolik miliard dolarů kvůli závadnému přístroji mobilní výrobce přijde.

Jenže Samsung nakonec celou situaci ustál. Nejspíš i díky tomu, že se o celé lapálii s výbušnými bateriemi snažil informovat poměrně otevřeně. A současně hledal přijatelné řešení pro všechny své zákazníky. Čistý zisk jihokorejské firmy se tak v posledním loňském čtvrtletí více než zdvojnásobil. Samsung těžil z prodeje jiných chytrých telefonů, ale třeba také paměťových čipů. Čistý zisk Samsungu za čtvrté čtvrtletí 2016 stoupl podle vyjádření společnosti v přepočtu na 153 miliard korun z předloňských 69 miliard korun.

Letos si firma vede dokonce ještě lépe a ve druhém čtvrtletí se firma stala dokonce nejziskovější technologickou společností na světě, když se její čistý zisk vyšplhal téměř na 216 miliard korun. Dokonce poprvé v historii překonal konkurenční Apple.

PSALI JSME:
Za explodující mobily platí Samsung vysokou cenu. Přichází o miliardy dolarů

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Swiss Life dokončila nákup Fincentra

Přední evropská finanční skupina Swiss Life získala potřebná regulatorní schválení v České republice a na Slovensku k nákupu Fincentra a stává se tím lídrem v oblasti nezávislého finančního poradenství v Česku a na …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru