Kde vzít a nekrást. Pro lidi z uzavřených firem klíčová otázka

Kde vzít a nekrást je otázka, jejíž odpověď teď více než kdy před tím hledají desetitisíce Čechů. Jsou to lidé, kterým nákaza zavřela živnosti, nechala je na holičkách v úvěrech, další připravila o jistotu zaměstnání, či jiným zcela zničila odbyt jejich zboží a služeb.
Skladové a spediční firmy stále hledají další zaměstnance. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pravda, jsou zde kompenzace státu, bratru za 250 miliard korun, jak shrnul premiér. Jenže to je jen náplast na to nejhorší, a ne každý na ni dosáhne. Třeba lyžařským areálům státní náplast pokryje sotva desetinu výpadku plánovaných tržeb.

Kde tedy brát? Co dělat jiného, než v hospodě? A přitom dělat práci, která uživí rodinu.

Tak v prvé řadě se sahá do úspor. Češi celkově mají solidní úspory. Jen na bankovních účtech mají podle listopadového součtu 5,680 bilionů korun. Samozřejmě, hlavně záleží, kdo ty úspory má. Obecně statistici uvádějí, že 80 procent celkového bohatství drží 20 procent populace. Tak to nejspíše bude i s úsporami na účtech.

V listopadu se sice do účtů sáhlo, kdy jejich souhrnná bilance meziměsíčně klesla o necelé procento, ale jak uvádí analytička RB Lenka Kalivodová, celkové úspory na účtech v meziročním srovnání vzrostly o více než dvanáct procent.

Domácnosti si navzdory uzávěrám také o sto šest braly hypotéky. „Nové úvěry poskytnuté domácnostem byly v listopadu o 2,1 procenta vyšší nežli v říjnu, a to především zásluhou nově načerpaných hypoték. Objem nových hypotečních úvěrů zůstal jen lehce pod hranicí 25 miliard korun, což je historicky druhá nejvyšší hodnota po rekordním říjnu 2018,“ uvedla Kalivodová.

PSALI JSME:
Dluhům domácností jasně dominují úvěry na bydlení

Hypoték tedy banky prodají stále dost, a to i navzdory tomu, že přísněji posuzují schopnost žadatelů splácet, a i s větší rezervou nahlížejí na odhadované hodnoty nemovitostí, kdy si nechávají zadní vrátka pro případný pokles ceny.

Poptávka po hypotékách a to, že je tolik žadatelů dostává, znamená, že celkově mají české domácnosti slušnou finanční bonitu, nepočítáme-li osoby chronicky chudé, kterých je zhruba milion, a kde to už asi jiné nebude.

Jenže, úspory nejsou bezedná sklenička za dvacku v IKEA. Velká část lidí, kteří přišli o příjem v zavřených sektorech, proto hledá záchranu například v logistice.

Skladové a spediční firmy stále hledají další zaměstnance. Je to sice robota, žádná volnost, režim jako řemen, ale slušný příjem to zajistit může. V rozvážkových službách potravin dnes dělají kurýry třeba piloti, číšníci, lidi z cestovek, herci. Kdo jede, vydělá si i více než dvojnásobek průměrné mzdy.

PSALI JSME:
Živobytí „zavřených živnostníků“ zachraňují balíky a staré dodávky

Další možností jsou stavební činnosti. Kdo třeba umí svařovat a má na to papíry, nebo zámečníci či například truhláři, zkrátka řemesla, má slušné práce stále dost.

Kdo není z branže, musí se spokojit s méně odbornou prací. I tak ale si jde vydělat 200 korun za hodinu, po zaškolení i více. Jenže, kdo do toho naskočil až teď, jistotu příjmu má rozhodně menší, a v podstatě funguje měsíc od měsíce.

Podle nabídek na pracovních portálech stále hledají zaměstnance supermarkety a další obchody s potravinami. Najdou se stále místa i pro „kancelářské krysy“. Banky, přestože redukují menší pobočky, stále poptávají desítky pozic do pokladen a také hledají osobní bankéře.

PSALI JSME:
Věštba pro rok 2021: Většina zchudne, hrstka zbohatne

Zavřít reklamu ×
  1. Stát sebral lidem možnost vydělat peníze. Sám stát se však o peníze nepřipravil. Proč nezavřou např. STK stanice? Tam se Covid 19 nešíří???Nevidím jediný důvod proč naprosto zbytečná instituce STK stále funguje……

  2. Hypotéku si v ČR může vzít jen blázen! Tady není z čeho splácet,když výplaty jsou pouhá almužna na přežití. V Německu jde na výplaty 20% obratu firmy a tady v ČR pouze 4% z obratu firmy. Jsme v Evropě docela známý svou lakotou.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Home office na cestě od benefitu ke standardu

Ještě před několika lety, v době předcovidové, byl home office častěji využíván jen u lidí z IT. I tam se to týkalo spíše jen programátorů. Firmy z jiných oborů se dívaly na takový experiment s nedůvěrou a braly to …

Nezaměstnanost se v listopadu dále mírně snížila

Podíl nezaměstnaných osob se v listopadu snížil oproti předchozímu měsíci o jednu desetinu na 3,3 procenta. K poklesu došlo i po sezónním očištění. Počet volných pracovních pozic byl sice v listopadu o 7 614 míst …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB