
Mluvíme zejména o Evropě, která se dosud nevzpamatovala z loňské energetické krize, a o Spojených státech, kde Fed, americká centrální banka, ve snaze zkrotit inflaci zvyšoval sazby nejrychleji za celá desetiletí.
S postupem času se však stále jasněji ukazovalo, že růstový impuls, který znovuotevření Číny přineslo, není tak silný, aby vykompenzoval negativní dopady stoupajících sazeb, zvlášť když předseda Fedu Powell vzkázal trhům, že inflaci zkrotí „ať to stojí, co to stojí“.
Trh to vnímá jako dláždění cesty k recesi, kdy je Fed připraven konat agresivní kroky nehledě na ekonomické dopady.
Vyšší sazby tak budou panovat podstatně déle, než se původně předpokládalo. Navzdory slibným známkám čínského zotavení se tak s komoditami závislými na ekonomickém růstu obchodovalo po zbytek čtvrtletí méně.
Po vypuknutí bankovní krize navíc došlo k dalšímu propadu. Ale i když cena ropy po měsících obchodování v úzkém pásmu klesla, Čínu a průmyslové kovy spojené se zelenou transformací to příliš nepoškodilo.
Drahé kovy naopak posílily, protože výnosy z dluhopisů klesly a Fed zmírnil svůj tón. Přiblížila se tak doba, kdy sazby mohou dosáhnout vrcholu.
Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com