Kompenzace pro lyžařské areály nemusí být u všech dostatečná

Názor
Rozhodnutí vlády, která dnes schválila kompenzační program pro lyžařské areály, vítáme. Jsme rádi, že vláda vyslyšela naše argumenty o specifičnosti podnikání v tomto sezónním oboru a odsouhlasila speciální program určený provozovatelům skiareálů, na jehož přípravě jsme se jako Asociace podíleli. Lyžování má v Česku velkou tradici a podpora pro stovky středisek jim pomůže v jejich nelehké situaci.
Lyžování je pohyb na čerstvém vzduchu, který má podobně jako procházka v parku pozitivní účinky a na zdraví a psychiku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Konec loňské zimy a dosavadní průběh letošní zimní sezóny je samozřejmě zásadně poznamenán opatřeními souvisejícími s epidemií koronaviru. Skiareály mohly být od loňského 13. března v provozu pouhých devt dnů a to samozřejmě nestačí na to, aby byly schopny platit vysoké náklady na technické zasněžování, přípravu sjezdových tratí a fungování celých středisek.

K tomu totiž náleží i vysoké splátky za úvěry a leasingy na drahé technologie lanovek, vleků, roleb, nebo zasněžovacích systémů. Proto jsme rádi, že nový kompenzační program je určen právě na pomoc s úhradou nákladů za období uzavření.

Tato podpora je poskytována v souladu s pravidly pro veřejnou podporu jen do určité výše, a proto u některých provozovatelů nemusí být dostatečná. V každém případě ale pomůže částečně sanovat náklady mnoha střediskům a některá zachrání i od jejich krachu.

PSALI JSME:
Skiareály jsou zavřené, ale na sjezdovkách jsou i přesto lidé. Otevřená střediska by na hory vrátila řád

Skiareály mají ale samozřejmě zároveň velký zájem na tom, aby se znovu rozjely hned, jak to bude možné. Jsou připraveny zvládnout provoz i za přísných podmínek. Nízká sezóna v lednu, lyžování pouze pro rezidenty, nebo jednodenní návštěvníky k tomu totiž jsou dobrým předpokladem.

Schopnost zajistit na sjezdovkách řád navíc prokázaly skiareály už před Vánocemi. Jakákoliv finanční podpora totiž nemůže být přínosnější, než příjmy z vlastního provozu. Lyžařské areály jsou pouze sezónní záležitostí a dlouhodobé omezení provozu v krátké sezóně je pro ně o to problematičtější.

Zároveň jsou provozovatelé lyžařských areálů připraveni adekvátním způsobem pomoci udržet pořádek v areálech a na sjezdovkách, které souvisí se zvýšenou návštěvností o víkendu. Kromě toho budou apelovat i na všechny další zainteresované tak, aby všichni přispěli k dodržování pravidel a ochraně zdraví na našich horách.

Autor je ředitel Asociace horských středisek
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vlekaři jsou v šoku. Do supermarketu se smí a na sjezdovku ne?

Zavřít reklamu ×
  1. On je někdo nutil zasněžovat? No a když nemáš praachy na lamovku a rolbu a pozemek si pronajímáš tak nepodnikej. Já tomu říkám podnikání na cizuím a za cizí prachy.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru