Koruna mírně ztrácí

Názor
V úterý zveřejněný český PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) zůstal sice po padesátibodovou hranicí, vykázal však již třetí měsíc v řadě zlepšení. Po očištění od sezónních vlivů v březnu stoupl z únorových 44,3 bodu na 46,2 bodu. To byl nejlepší výsledek od srpna 2022.
Kurz koruny v průběhu dne mírně oslaboval. Dostal se až na úroveň 25,36 CZK/EUR, kde se trend otočil a koruna začala ztráty částečně umazávat. Ilustrační foto: FAEI.cz

Zveřejněn byl i zápis z posledního zasedání tuzemské centrální banky. Ta na něm snížila úrokové sazby o 50 bazických bodů. Pro uvolnění měnových podmínek o 75 bazických bodů hlasovali členové bankovní rady Tomáš Holub a Jan Frait.

Bankovní rada se shodovala v tom, že rizika se koncentrují spíše na proinflační straně, a že je třeba i nadále postupovat opatrně. Ze záznamu rovněž plyne, že členové bankovní rady nebyli výrazně znepokojeni slabším kurzem koruny, než očekávala prognóza centrální banky.

Státní rozpočet hospodařil ke konci letošního března se schodkem 105 miliard korun. V meziročním srovnání byl deficit o 61,2 miliardy korun mělčí, což souvisí zejména s vyššími daňovými příjmy.

PSALI JSME:
Deficit v březnu na podobné úrovni jako v únoru

Kurz koruny v průběhu dne mírně oslaboval. Dostal se až na úroveň 25,36 CZK/EUR, kde se trend otočil a koruna začala ztráty částečně umazávat. Ostatní regionální měny jen obtížně hledaly směr, kterým se vydat.

V celodenním srovnání skončily víceméně beze změny (maďarský forint na 394,6 HUF/EUR, polský zlotý na 4,29 PLN/EUR, pozn. aut.). Kurz eura vůči dolaru se pohyboval v pásmu 1,073-1,077 USD/EUR. Americká data (JOLTS a tovární objednávky) dopadla o něco lépe, než trh očekával.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Podmínky v českém průmyslu nakročily ke stabilizaci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.