Koruna mírně ztrácí

V úterý zveřejněný český PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) zůstal sice po padesátibodovou hranicí, vykázal však již třetí měsíc v řadě zlepšení. Po očištění od sezónních vlivů v březnu stoupl z únorových 44,3 bodu na 46,2 bodu. To byl nejlepší výsledek od srpna 2022.
Kurz koruny v průběhu dne mírně oslaboval. Dostal se až na úroveň 25,36 CZK/EUR, kde se trend otočil a koruna začala ztráty částečně umazávat. Ilustrační foto: FAEI.cz

Zveřejněn byl i zápis z posledního zasedání tuzemské centrální banky. Ta na něm snížila úrokové sazby o 50 bazických bodů. Pro uvolnění měnových podmínek o 75 bazických bodů hlasovali členové bankovní rady Tomáš Holub a Jan Frait.

Bankovní rada se shodovala v tom, že rizika se koncentrují spíše na proinflační straně, a že je třeba i nadále postupovat opatrně. Ze záznamu rovněž plyne, že členové bankovní rady nebyli výrazně znepokojeni slabším kurzem koruny, než očekávala prognóza centrální banky.

Státní rozpočet hospodařil ke konci letošního března se schodkem 105 miliard korun. V meziročním srovnání byl deficit o 61,2 miliardy korun mělčí, což souvisí zejména s vyššími daňovými příjmy.

Kurz koruny v průběhu dne mírně oslaboval. Dostal se až na úroveň 25,36 CZK/EUR, kde se trend otočil a koruna začala ztráty částečně umazávat. Ostatní regionální měny jen obtížně hledaly směr, kterým se vydat.

V celodenním srovnání skončily víceméně beze změny (maďarský forint na 394,6 HUF/EUR, polský zlotý na 4,29 PLN/EUR, pozn. aut.). Kurz eura vůči dolaru se pohyboval v pásmu 1,073-1,077 USD/EUR. Americká data (JOLTS a tovární objednávky) dopadla o něco lépe, než trh očekával.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB