Koruna v závěru týdne korigovala předchozí ztráty

Názor
Po převážnou většinu tohoto týdne byla na trhu cítit podpora na straně amerického dolaru na úkor eura. To bylo důsledkem zveřejňovaných ukazatelů. Ty spíše vyznívaly ve prospěch toho, že americká centrální banka (Fed) by ještě nemusela mít cyklus zvyšování úrokových sazeb za sebou.
Spíše silnější dolar na globálním trhu se zejména během první poloviny týdne propisoval do slabších středoevropských měn včetně české koruny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ohledně červnového zasedání, připadajícího na 14. června, panuje shoda, že sazby se měnit nebudou. Na červencové zasedání se ale zvyšují sázky, že americký Fed sáhne po dodatečném utažení měnové politiky.

Důvodem jsou zejména ukazatele poukazující na stále robustní trh práce v USA. I přes silnou tvorbu pracovních míst (dle NFP) míra nezaměstnanosti vzrostla, ta však vychází z jiného, byť úzce spojeného, průzkumu zaměstnanosti.

My ale v tuto chvíli o tom přesvědčeni nejsme. Spíše by to mělo vést k tomu, že dolů půjdou sazby až příští rok. Korekce dolarových zisků ve druhé polovině týdne šla na vrub úlevy, že se americkému prezidentovi podařilo dohodnout dočasné odložení dluhového stropu. To přineslo úlevu finančním trhům a vedlo k opadnutí rizikové averze.

Spíše silnější dolar na globálním trhu se zejména během první poloviny týdne propisoval do slabších středoevropských měn včetně české koruny. Česká měna se uprostřed týdne dostala až téměř na dosah úrovně 23,80 CZK/EUR. Nicméně v jeho druhé polovině, a hlavně během páteční seance, korigovala pod 23,70 CZK/EUR. Ještě výrazněji v závěru týdne posiloval polský zlotý.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna částečně umazává předchozí ztráty

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Centrální banka úrokové sazby nezměnila

Stabilita úroků není překvapivá: Zvyšování úroků již není ve hře, bankovní rada České národní banky (ČNB) však zároveň na předchozím zasedání na počátku srpna vyslala jednomyslný signál, že ve třetím čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB