Kostlivci v domě? Odškodnění za skryté vady lze nárokovat do pěti let

Koupili jste si byt či dům, kde je mnoho věcí jinak, než vám v realitce básnili při prohlídce? Praskají zdi, voda teče jinde, než má a další hrůzy. Nenechte se obalamutit tím, že je to normální, že je to už promlčené, že jste si to určitě udělali sami a třeba že dvouletá záruka je už fuč. Skryté vady nemovitosti lze nárokovat do pěti let.

Skryté vady nemovitosti lze nárokovat do pěti let. Foto: Pixabay.com

Prodejci se samozřejmě kroutí a bývají arogantní, ale peníze od prodávajícího na opravu můžete vymoci i předžalobní výzvou od právníků, kteří si neberou tisíce korun za každé zvednutí telefonu a přečtení emailu, ale až provizi z vymožené částky. Do takové akce má podle FAEI.cz smysl jít. Jako příklad uvádíme případ paní Evy Přibilové, která si kousek od Prahy severovýchodním směrem koupila před čtyřmi lety rodinný dům a letos se dočkala odškodnění.

Když se nastěhovala, začaly na ní postupně vykukovat kostlivci: Prasklý septik, špatně vedené inženýrské sítě. „Inženýrské sítě vedou úplně jinudy, než nám bylo původně řečeno, septik, který měl být nově vybetonován, je prasklý. Když jsme se s prodejcem pak domluvili, že dodá potřebnou správnou dokumentaci, tak ji nedodal,“ vzpomíná paní Eva.

VODNÍ PŘÍPOJKA U SOUSEDA

Vodovodní přípojka, kterou nová majitelka zakoupila spolu s domem, se měla nacházet na pozemku přilehlém k domu. Jak ale zjistila, ve skutečnosti se nachází na sousedním pozemku. Prasklý septik také neodpovídal popisu zcela nově vybudovaného a dokončeného zařízení. Paní Eva si tak musela najmout advokáta a sepsat s ním dodatek ke smlouvě, ve kterém se prodejce zavázal dodat do třiceti dnů správnou dokumentaci, ani to však nesplnil.

Majitelka se proto obrátila na právníky ze spotřebitelského projektu Vaše nároky.cz. Výhoda je, že si neberou peníze předem jako většina právníků, ale až obvykle dvacetiprocentní provizi z vymožené částky. To se nám líbí, protože zkušenosti čtenářů ukazují, že právníci nezřídka mnoho potíží nevyřeší, ale jen prodraží.

TĚSNĚ PŘED SOUDEM PRODÁVAJÍCÍ VYMĚKL

Prodejci jsme zaslali předžalobní výzvu, odmítl ale kompenzaci vyplatit. Byli jsme tedy nuceni předat případ soudu,“ říká advokát z Vaše nároky.cz Petr Novák. K samotnému soudu však nakonec nedošlo. Protistrana na poslední chvíli nabídla dohodu ohledně vyrovnání, se kterou paní Eva souhlasila. Od protistrany nakonec dostala bezmála sto tisíc korun jako odškodnění.

Obecně platí, že objevené skryté vady je nutné bez odkladu reklamovat u prodejce a uplatnit nároky lze nejpozději do pěti let od koupi nemovitosti. V případě, kdy prodejce vadu zatajil, tedy o vadě věděl, nebo musel vědět, nemůže namítat promlčení. Pokud by se kupující v takovém případě rozhodl uplatnit právo z vadného plnění u soudu i po uplynutí pěti let, prodávající nemůže namítat, že je právo již promlčeno, dodal Novák.

VYŠŠÍ ŠANCE NA REKLAMACI

Aby měl poškozený kupující vyšší šanci s reklamací nemovitosti uspět, je dobré objevené skryté vady důkladně zdokumentovat, ideálně pořízením fotografií či jiných důkazů. Vhodné je také nechat si na vady vypracovat znalecký posudek.

O vadách je potřeba následně informovat prodávajícího doporučeným dopisem, jelikož u soudu bude nutné prokázat, že kupující prodávajícího o těchto vadách skutečně informoval. V případě, kdy prodávající odmítá svou vinu, je ideální zaslat k jeho rukám předžalobní výzvu. Pokud by ani po této výzvě nespolupracoval, je nutné uplatnit právo z vadného plnění u soudu.

Je-li vada odstranitelná, může se nabyvatel domáhat buď opravy, anebo přiměřené slevy z ceny. Nelze-li vadu odstranit a nelze-li pro ni předmět řádně užívat, může nabyvatel buď odstoupit od smlouvy, anebo se domáhat přiměřené slevy z ceny.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB