Letní brigáda v zahraničí. Jak si ji zařídit, kam vyrazit a co všechno byste měli vědět o práci mimo ČR?

Letní měsíce lze využít pouze k relaxaci, ale v tomto období toho je možné podniknout daleko více. Můžete např. vyrazit na brigádu do zahraničí, při které poznáte nové kraje a navíc si vyděláte.
Řada tuzemských brigádníků se vydává do zahraničí např. sbírat ovoce. Foto: Depositphotos.com

Jak si letní brigádu v zahraniční zařídit?

Předně si můžete letní brigádu v zahraničí sehnat úplně sami, což si asi vyberou především jedinci s dobrodružnou povahou. Pokud ale nemáte zkušenosti, takovou možnost bychom vám nedoporučovali. S brigádou v zahraničí vám mohou pomoci kamarádi či známí a využít můžete i různé pracovní portály, anebo je možné oslovit agenturu, jež vám práci zprostředkuje.

Právě zprostředkovatelské agentury jsou v tomto ohledu využívány nejčastěji, protože minimálně lidem bez zkušeností se zařizováním práce mimo ČR výrazně pomohou. Před využitím konkrétní agentury se ovšem raději přesvědčte, zda má povolení od Ministerstva práce a sociálních věcí. Pokud po vás navíc bude chtít daná agentura za zprostředkování peníze, nejedná v souladu se zákonem! Platí ji totiž zaměstnavatel, a nikoli zájemce o brigádu.

Brigáda v zahraničí vás může vyjít levněji!

Máte-li brigádu v zahraniční zajištěnou, měli byste se pojistit a zároveň si zjistit, zda máte od zaměstnavatele zajištěno ubytování. Pokud ne, musíte si jej zařídit sami. Využít můžete třeba tzv. couchsurfing, díky němuž lze dokonce sehnat bezplatné bydlení! Pořídit byste si měli také kvalitní cestovní zavazadla, a to např. levnější tašky a kufry, které si můžete díky portálům, které shromažďují slevy a slevové kupóny (např. Kuponer), jednoduše pořídit v mnoha internetových obchodech.

Kam za letní brigádou do zahraničí vlastně vyrazit?

Toť otázka. Ideální se je ale vydat do některé ze zemí Evropské unie, v nichž mohou čeští občané od roku 2011 pracovat bez omezení. Pracovní povolení pak nepotřebujete ani v Norsku či na Islandu. Ovšem pozor! Některé země vyžadují registraci či žádost o povolení k pobytu! Na místě si je navíc často nutné zařídit i další věci. Pokud se chcete o práci v jednotlivých zemích dozvědět více, podívat se např. můžete na EURES, což je evropský portál pracovní mobility.

Jakou brigádu zvolit a kolik si zhruba vyděláte?

Řada tuzemských brigádníků se vydává do zahraničí např. sbírat ovoce, což není práce snadná, ale za to k ní nepotřebujete žádné zvláštní dovednosti. Oblíbené jsou i brigády v hotelech či v pohostinství, a to např. na recepci, v kuchyni či přímo na „place“. A kolik že si vyděláte? To samozřejmě záleží na místě a délce pobytu a roli hraje i samotný druh činnosti. Ačkoli bývá práce v zahraničí obvykle finančně ohodnocena lépe než u nás, obvykle tu jsou také vyšší životní náklady.

Další tipy pro letní brigádu v zahraničí

  • Do cestovního zavazadla si přibalte dostatek peněz. Minimálně zpočátku se totiž bez financí obvykle neobejdete, takže kapesné si vezměte s sebou!
  • Časem si peníze vyděláte, na druhou stranu by finance neměly být pro letní brigádu v zahraničí jedinou motivací. Zároveň se totiž lépe naučíte cizí jazyk, získáte zkušenosti, větší samostatnost a poznáte nové lidi a kraje.
  • Letní brigádu v zahraničí hledejte s předstihem. Čím dřív začnete se zařizováním, tím větší šanci budete mít na to, že si zajímavou práci mimo ČR skutečně najdete.
  • Před podpisem pracovní smlouvy si vždy přečtěte pracovní podmínky, abyste později nebyli nemile překvapeni. To ostatně platí při podepisování jakýchkoli smluv.
  • Češi preferují určité země. Nejčastěji jde o sousední Německo a Rakousko, ale také o Velkou Británii a Irsko, stejně jako o středomořské země – Itálie, Španělsko apod.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.