Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Analýza
Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí mezikvartálně vzrostl o 0,4 procenta a meziročně si připsal 0,2 procenta, když předchozí údaje uváděly mezikvartální růst HDP 0,2 procenta a meziroční pokles 0,2 procenta.
Tahounem růstu české ekonomiky by letos měla být spotřeba domácností díky kombinaci nižší inflace a stále solidního růstu průměrné nominální mzdy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zpřesněná data Českého statistického úřadu pro loňské čtvrté čtvrtletí hlásí lepší než původně reportovaný vývoj vládní spotřeby a výdajů na hrubou tvorbu fixního kapitálu (investiční výdaje). Za celý rok 2023 vykázal HDP České republiky dle zpřesněných údajů pokles 0,2 procenta, když původní data hlásila celoroční pokles o 0,4 procenta. Odhadujeme, že letos vykáže HDP České republiky celoroční růst 1,4 procenta.

Česká ekonomika dle zpřesněných údajů vykázala v loňském závěrečném čtvrtletí mezikvartální růst HDP 0,4 procenta a meziroční růst 0,2 procenta. Původně uváděné statistiky hlásily růst HDP o 0,2 procenta v mezikvartálním vyjádření a pokles 0,2 procenta v meziročním srovnání.

Mezikvartální růst HDP byl tažen především čistými exporty (zahraniční obchod se zbožím a službami, pozn. aut.), pozitivní vliv ale měly také investiční výdaje (hrubá tvorba fixního kapitálu) a spotřeba domácností i vlády. Silně negativní vliv na výkon mezikvartální HDP měl v loňském závěrečném čtvrtletí vývoj stavu zásob, kde došlo k výraznému poklesu.

Meziroční růst HDP byl tažen zejména čistými exporty (zahraniční obchod se zbožím a službami), výrazně pozitivní vliv měly také výdaje na hrubou tvorbu fixního kapitálu (tj. investiční výdaje) a vzrostla též vládní spotřeba. Výrazně negativní vliv na meziroční výkon HDP měla v loňském závěrečném čtvrtletí změna stavu zásob.

PSALI JSME:
Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Spotřeba domácností v meziročním vyjádření dále klesala, v porovnání s předchozími kalendářními kvartály loňského roku však šlo o výrazné zpomalení poklesu spotřeby domácností. Na spotřebě domácností se začala pozitivně projevovat klesající inflace, pro letošní rok ovšem v tomto ohledu vidíme prostor pro další oživení spotřebních výdajů.

Tahounem růstu české ekonomiky by letos měla být spotřeba domácností díky kombinaci nižší inflace a stále solidního růstu průměrné nominální mzdy. Rizikem pro letošní výkon české ekonomiky je zhoršující se výhled německé ekonomiky, kde bude letos HDP v celoročním vyjádření zřejmě prakticky stagnovat.

Za zmínku stojí, že reálný měsíční příjem ze zaměstnaní ve čtvrtém čtvrtletí mezikvartálně klesl o 0,1 procenta, v meziročním vyjádření ale vzrostl o 0,4 procenta, což představovalo první viditelnější meziroční nárůst reálných příjmů ze zaměstnání od 3. čtvrtletí 2021.

Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na jednoho obyvatele v loňském závěrečném čtvrtletí vzrostl meziročně o 1,6 procenta (první meziroční růst od 4. čtvrtletí 2021) a v mezičtvrtletním vyjádření vzrostl o 1,1 procenta (jde o nejlepší výsledek za všechna čtvrtletí loňského roku, přičemž v roce 2023 došlo v tomto ohledu k mezičtvrtletnímu poklesu pouze v 1. čtvrtletí).

PSALI JSME:
Česko je na patnáctém místě v HDP na obyvatele v Unii

Reálná spotřeba na obyvatele v loňském závěrečném čtvrtletí meziročně klesla o 0,2 procenta, v mezičtvrtletním vyjádření ovšem vzrostla o 1,6 procenta. Míra úspor domácností v loňském závěrečném čtvrtletí vzrostla meziročně o 1,2 procentního bodu na úroveň 21 procent, přičemž vzrostla i v mezikvartálním vyjádření, po sezónním očištění o 0,8 procentního bodu.

Na straně nefinančních podniků v loňském závěrečném čtvrtletí míra zisku mezikvartálně vzrostla o 0,2 procentního bodu na úroveň 48,9 procenta, v meziročním vyjádření byla vyšší o 0,5 procentního bodu.

Jakkoliv v předchozím čtvrtletí, tedy ve 3. kvartálu 2023, míra zisku mezikvartálně klesla o 0,2 procentního bodu, tak lze celkově říci, že růst ziskových marží podniků již dále neakceleruje, což je náznak, že strana poptávky v české ekonomice již nechce akceptovat další výrazné nárůsty cen.

Míra investic nefinančních podniků v závěrečném čtvrtletí mezikvartálně vzrostla z 29,2 na 29,3 procenta, což představuje třetí mezikvartální nárůst v řadě, což je dobrá zpráva, byť v samotném závěrečném čtvrtletí byl růst jen mírný.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé mají znovu chuť utrácet, letos by mohli být tahounem české ekonomiky

Zavřít reklamu ×
  1. Problém našeho státu je že bohatí bohatnou a chudí chudnou. Bohatí ekonomiku nezachrání. Oni utrácí peníze většinou v zahraničí za dovolené a drahé auta ze zahraničí. Miliardář si Superba nekoupí a jídla sní téměř stejně jak ten na minimální mzdě. Už před 25 lety se ekonomové z USA obrátili na pana Klause proč dusí české mzdy na tak nízké úrovni,když přece pracujeme pro Němce. Neodpověděl a následky nízkých mezd si neseme jako břímě do budoucna. Pokud většinu výplaty utratíme za hypotéku,inkaso a potraviny tak už nic jiného nekoupíme a kola ekonomiky neroztočíme.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.