Lidé by měli respektovat zpřísněná opatření v lékárnách a dodržovat jejich pokyny

V posledních dnech se tuzemské lékárny potýkají s extrémním počtem návštěvníků, z nichž však mnozí akutní péči nepotřebují. Kvůli šířící se nákaze koronaviru Covid-19 proto přijímají zpřísněná hygienická opatření, informovala včera Česká lékárnická komora (ČLnK).
Nechoďte do lékárny, pokud kašlete, máte vyšší teplotu nebo další příznaky nachlazení, nabádá prezident České lékárnické komory Aleš Krebs. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Lékárníci nemají respirátory ani pro sebe a přitom stojí v první linii,“ upozorňuje prezident komory Aleš Krebs a dodává, že „lékárníci i v této vypjaté době nejdostupnější zdravotnická zařízení pro pacienty neuzavírají, ale žádají je o dodržování nezbytných pokynů“.

Tím zásadním pokynem je, aby lidé nechodili do lékárny, pokud kašlou, mají vyšší teplotu nebo další příznaky nachlazení. „Pošlete za sebe zdravého rodinného příslušníka. Respektujte pokyny lékárníka a opatření lékárny. Choďte do lékárny pouze pro léky, lékárník vám rád pomůže s výběrem léků dle vašeho akutního stavu“ říká Krebs. „Dodržujte pravidla pro vstup do lékárny a způsob výdeje léků, která nastavila lékárna, v níž si léky vyzvedáváte,“ dodává.

Šéf České lékárnické komory apeluje, aby si lidé nepořizovali zbytečné zásoby léků. „Lékárník váš požadavek může v zájmu ostatních pacientů omezit,“ vysvětluje. Regulovaný může být i prodej dezinfekčních roztoků, které jsou momentálně nedostatkové a jejichž potřebu se lékárníci snaží vykrýt i vlastní přípravou.

„Dodržujte dvoumetrový odstup od ostatních. Při kontaktu s lékárníkem se vyhýbejte dotýkání výdejního pultu a nenahýbejte se přes něj,“ dává Krebs instrukce. „Preferujte bezkontaktní předání ereceptu, jakož i platbu. V případě SMS ereceptu od vás lékárník nebude přebírat váš telefon,“ doplňuje výčet opatření.

Důležité jsou samozřejmě i další pokyny komory. Předně – buďte ohleduplní k ostatním, tedy včetně lékárníků. Při výdeji léků – ať už na předpis nebo bez něj – jsou nenahraditelní a onemocnění lékárníka či jeho karanténa může znamenat uzavření lékárny.

PSALI JSME:
Lékárníci k respirátorům: První zdravotníci, pak ostatní

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Do Česka dorazila první dodávka vakcín proti chřipce

První čtyři pětiny dávek vakcín proti chřipce Vaxigrip Tetra pro letošní rok, tedy 427 tisíc balení, již společnost Sanofi Pasteur, přední výrobce vakcín proti chřipce, dodala do České republiky. Firma o tom …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Všimli jste si? Peníze leží i v kanceláři

Poradna
Nestarali jste se? Pak jste možná přišli úplně zbytečně o peníze. Řeč je o příspěvcích z fondu kulturních a sociálních potřeb, na které si mohou dosáhnout zaměstnanci organizačních složek státu, státních příspěvkových organizací a příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky. V soukromých firmách zase fungují sociální fondy či jiné formy benefitů, které se pohybují v často tisícových částkách.
Rolovat nahoru