Máte v mobilu nějakou finanční aplikaci? Buďte ve střehu

Máte v telefonu také některou šikovnou aplikaci, která vám pomáhá platit, spravovat domácí rozpočet nebo hlídat splátky? Fintech, tedy spojení financí a chytrých technologií, svým uživatelům usnadňuje život, vše zrychluje a zpřehledňuje. Ale také vystavuje uživatele riziku, zejména pokud svůj mobilní telefon nemají dostatečně zabezpečený.
Než začnete v mobilu používat jakoukoliv finanční aplikaci, vyřešte nejprve jeho zabezpečení antivirovým programem. Foto: Pixabay

Značná část Čechů je totiž nepoučitelná a nemění přístupová hesla, PIN kódy a zapomíná na ochranu mobilu. „Situace je poměrně vážná, uvědomíme-li si, že naprostá většina Čechů používá pro správu svého účtu elektronické bankovnictví a téměř padesát procent pro přístup do něj využívá svůj mobilní telefon,“ řekl v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické informace Tomáš Hládek z České bankovní asociace (ČBA). Takzvaný Index bezpečnosti asociace letos dosáhl výše 61 procent.

Než začnete v mobilu používat jakoukoliv fintech finanční aplikaci, vyřešte nejprve jeho zabezpečení antivirovým programem. ČBA letos podle Hládka zjistila, že „41 procent dotázaných vůbec netuší, zda má svůj mobil zabezpečený“. V takovém případě se dá předpokládat, že ho zabezpečený nemá, neboť mobilní antiviry zpravidla nepatří do základního softwarového vybavení chytrých telefonů.

PSALI JSME:
Kybernetická kriminalita: Stále se málo chráníme

Září 2018: Aplikace QRecorder

Pokud používáte chytrý telefon s operačním systémem Android, zřejmě vás v září neminulo upozornění bezpečnostních analytiků společnosti ESET, kteří v médiích varovali před rizikovou aplikací QRecorder, která byla ke stažení v oficiálním obchodě Google Play. Aplikace pro nahrávání telefonních hovorů cílila na české uživatele a na jejich internetové bankovnictví a útočníkům umožňovala vzdálený přístup do jejich bankovního účtu (psali jsme).

V květnu antivirová firma Avast upozornila, že některé nové mobilní telefony s operačním systémem Android mají v sobě předinstalovaný škodlivý program. A může jít i o přístroje, které se prodávaly v České republice (psali jsme). Škodlivý program kromě nevyžádané reklamy mohl do mobilního zařízení stahovat také špiónské nebo vyděračské aplikace.

PSALI JSME:
Předinstalovaný vir v telefonech se týká některých výrobců na platformě Android

Zůstaňte ve střehu

„Pokud pracujete se svými penězi v telefonu, používejte aplikace, kterým věříte. Pokud ji používá obchodník, kterému důvěřujete, je to dobré znamení,“ říká František Havlín z firmy Trisbee, ale přesto doporučuje „zůstat ve střehu“. A pokud platíte kartou, vždy preferujte služby, kde informace o kartě nezadáváte přímo obchodníkovi, ale přes platební bránu, která vaše údaje chrání.

Především u internetového bankovnictví byste si měli dát pozor na to, kde se k internetu přihlašujete. K vyřizování finančních záležitostí určitě nepoužívejte otevřené Wi-Fi sítě, aby vaše odeslaná data někdo neodposlechl a nezneužil.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Křečkující Češi vtrhli do obchodů

Lidé vyhledávají akční nabídky na trvanlivé potraviny a vykupují je z obchodů. Zjevně se obávají negativních ekonomických i zdravotních dopadů spojených s rychlým šířením onemocnění covid-19.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru