Značná část Čechů je totiž nepoučitelná a nemění přístupová hesla, PIN kódy a zapomíná na ochranu mobilu. „Situace je poměrně vážná, uvědomíme-li si, že naprostá většina Čechů používá pro správu svého účtu elektronické bankovnictví a téměř padesát procent pro přístup do něj využívá svůj mobilní telefon,“ řekl v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické informace Tomáš Hládek z České bankovní asociace (ČBA). Takzvaný Index bezpečnosti asociace letos dosáhl výše 61 procent.
Než začnete v mobilu používat jakoukoliv fintech finanční aplikaci, vyřešte nejprve jeho zabezpečení antivirovým programem. ČBA letos podle Hládka zjistila, že „41 procent dotázaných vůbec netuší, zda má svůj mobil zabezpečený“. V takovém případě se dá předpokládat, že ho zabezpečený nemá, neboť mobilní antiviry zpravidla nepatří do základního softwarového vybavení chytrých telefonů.
Září 2018: Aplikace QRecorder
Pokud používáte chytrý telefon s operačním systémem Android, zřejmě vás v září neminulo upozornění bezpečnostních analytiků společnosti ESET, kteří v médiích varovali před rizikovou aplikací QRecorder, která byla ke stažení v oficiálním obchodě Google Play. Aplikace pro nahrávání telefonních hovorů cílila na české uživatele a na jejich internetové bankovnictví a útočníkům umožňovala vzdálený přístup do jejich bankovního účtu (psali jsme).
V květnu antivirová firma Avast upozornila, že některé nové mobilní telefony s operačním systémem Android mají v sobě předinstalovaný škodlivý program. A může jít i o přístroje, které se prodávaly v České republice (psali jsme). Škodlivý program kromě nevyžádané reklamy mohl do mobilního zařízení stahovat také špiónské nebo vyděračské aplikace.
Zůstaňte ve střehu
„Pokud pracujete se svými penězi v telefonu, používejte aplikace, kterým věříte. Pokud ji používá obchodník, kterému důvěřujete, je to dobré znamení,“ říká František Havlín z firmy Trisbee, ale přesto doporučuje „zůstat ve střehu“. A pokud platíte kartou, vždy preferujte služby, kde informace o kartě nezadáváte přímo obchodníkovi, ale přes platební bránu, která vaše údaje chrání.
Především u internetového bankovnictví byste si měli dát pozor na to, kde se k internetu přihlašujete. K vyřizování finančních záležitostí určitě nepoužívejte otevřené Wi-Fi sítě, aby vaše odeslaná data někdo neodposlechl a nezneužil.
Dobrý den. Toto téma je velice důležité. Co dělají co mají pomáhat chránit. Chránit . Tim nemyslím jen policií. Ale i jiné úřady. Pojišťovny, banky a hlavně telefonní společnosti. Mám , takový pocit , že jim v tom počínání ,ještě napomáhají. Proč, je okamžitě nezablokují, a pak straší lidi. Různýmy příběhy.Vždyť lidská zvědavost je bezmezná. Tím dávají podvodníkům, zlodějíčkům a jim podobným šanci na úspěch. Už delší dobu pozoruji, že na těchto nekalých a okrádáčských akcích a hlavně reklamách pořádně a zdásemi legálně vidělává. A nejen ti zloději o kterých je tu řeč. Místo to ho aby jste něco za peníze nás poplatníkú nás chránili, tak jen strašite. Aby si lidé měnili hesla účtú. Ale, kdo znás starších má takovou paměť, aby si pamatoval takové množstvý čisel a hesel. Dá nám velké úsilí, abychom si zapamatovali a vzpoměli si na věci co jsme prožili. Každý nemá tu možnost vymazat svou paměť, hlavně tu dlouhodobou. Tak se nad tím prosím zamyslete. Hlavně, nás nestrašte. A chraňte nás před těmi zloději a podvodníky… Děkuji..