Místo memorand musí být smlouvy

Názor
Není správné spoléhat se pouze na doprovod představitelů státu při jejich oficiálních zahraničních návštěvách a mnohdy při nich na první osobní setkání se zahraničními podnikateli. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), ministerstvo zahraničních věcí (MZV) a zejména naši podnikatelé si musí vždy předem provést kvalitní teritoriální marketing v zemi, kde chtějí uspět.
Pro české podnikatele je nutné znát všechny obchodní zvyklosti a obchodní zákony i předpisy pro dovoz výrobků nebo technologií do konkrétní země, ve které chtějí uspět. Foto: Pixabay

Je nutné se předem zúčastnit velkého mezinárodního veletrhu v příslušném zahraničním teritoriu a přímo na veletrhu zjistit konkrétní aktuální požadavky zájemců, ale také poznat tamní konkurenci i její ceny. Pro zvýšení trvalé informovanosti veřejnosti v zahraničí musí MPO konečně rychle otevřít v zahraničních proexportních teritoriích České republiky „České domy“ s výstavními a nabídkovými prodejnami našich výrobků.

Ty by do nich dodávali naši výrobci a exportéři v rámci komisního prodeje, ale také s vystavenými modely nabízených technologií z ČR i s aktuálními informacemi našich zájemců o kooperaci, či investiční činnost. Ušetřily by se tím značně náklady českých vystavovatelů na dovoz i odvoz exponátů při jejich prezentacích na zahraničních veletrzích a zvýšila by se informovanost o možnostech vzájemné hospodářské spolupráce. Pouze z prospektů a e-mailů se již dnes zahraniční obchody nedělají.

PSALI JSME:
Českému exportu do Číny se nedaří. Přímé zahraniční investice Číňanů v Česku jsou záporné

Zájem zahraniční veřejnosti zejména v Asii je o takové výstavní a nabídkové prodejny velký, zájemci si vždy chtějí nabízený výrobek prohlédnout, osahat, a když je to možné i vyzkoušet, avšak nikoliv jen na veletrhu, ale celoročně. To vše jsem si ověřil při svých 48 návštěvách Vietnamu i na 16 největších vietnamských mezinárodních veletrzích a hlavně, když jsem 1. května 2000 bez jakékoliv pomoci našeho státu otevřel spolu s vietnamským podnikem zahraničního obchodu Machinoimportem „First Czech Showroom“ v Hanoji, který fungoval několik let, až do privatizace Machinoimportu.

Podnikatelé z ČR se nesmí spoléhat pouze na rady zprostředkovatelů, ale vždy si musí sami předem získat kvalitním teritoriálním marketingem informace o již schválených investičních plánech zahraničního teritoria a také o aktuální situaci na tamním trhu. Je nutné znát všechny obchodní zvyklosti a obchodní zákony i předpisy pro dovoz výrobků nebo technologií do konkrétní země, ve které chtějí uspět.

Co totiž platí v jedné asijské zemi, nemusí platit v jiné, třeba i sousední. Zahraniční obchod je často „během na dlouhou trať“ a proto jedno setkání se zahraničními podnikateli, třeba v rámci doprovodu státní návštěvy, je pouze jen začátkem. Pak musí naši podnikatelé vyvíjet větší osobní proexportní aktivity, aby se při významných státních návštěvách nepodepisovala většinou jen nezávazná memoranda, ale řádné platné smlouvy.

Autor je čestný předseda Česko-vietnamské společnosti
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Novákové zlomilo vaz to, co Češi vnímají citlivě

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru