Na finančních trzích tento týden převládl pesimismus

Názor
Na finančních trzích panovala tento týden spíše pesimistická nálada. Akciové trhy se topily v červených číslech, což se následně přenášelo i na devizové trhy. Dobré zprávy si investoři slibovali od zápisu z posledního zasedání Fedu (americká centrální banka, pozn. red.).
Forint byl jedinou měnou v regionu, která si v průběhu tohoto týdne připisovala zisky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ten ale přinesl spíše zklamání, když ukázal, že mezi jednotlivými členy FOMC (Federální výbor pro volný trh v rámci Fedu) nepanuje ohledně konce programu nákupů aktiv jasný konsenzus. Mnoho pozitivních impulzů tento týden nepřinesla ani zveřejněná makroekonomická data. Maloobchodní tržby ve Spojených státech dopadly hůře, než se čekalo.

Dolů je táhly především prodeje automobilů, na které chybí výrobní komponenty. Naopak průmyslová produkce za červenec dopadla o něco lépe, než se čekalo, stejně tak využití kapacit, které je již na předkrizové úrovni. V eurozóně byl kalendář poloprázdný. Na společnou evropskou měnu tak dopadal vývoj na akciových trzích, kde hlavní index ztratil přes dvě procenta.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Na začátku týdne rekord, pak sestup z výšin a na konci opět růst

O něco lépe na tom byl, alespoň pokud jde o zveřejněná data, region. Solidní výkon předvedla slovenská ekonomika, která ve druhém čtvrtletí vzrostla o dvě procenta mezikvartálně a 10,2 procenta meziročně. Velmi těsně se tak přiblížila předkrizovým úrovním z roku 2019. Maďarský hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl v druhém čtvrtletí mezikvartálně o 2,7 procenta, meziročně o 17,9 %.

Forint byl tak jedinou měnou v regionu, která si v průběhu týdne připisovala zisky – z 352 forintů za euro na začátku týdne na 350 v jeho závěru. Polský zlotý byl pod tlakem nejisté politické situace, kterou zapříčinil rozpad tamní vládní koalice. Oslabovala i česká koruna, která se dostala až na nejnižší úrovně od konce července.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna je nejslabší za poslední dva týdny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB