Na hypotéku má jen hrstka Čechů. Sazby dolů lezou bídně

Průměrná hypotéční sazba v srpnu mírně klesla pod hranici 5,8 procenta. Nabídky se pohybují v širokém rozpětí mezi šesti až sedmi procenty, uvedla Česká bankovní asociace (ČBA) ve svém Hypomonitoru.
Podvodníci velmi často napadnou daný mobilní telefon tzv. na dálku, zcela bez vědomí daného klienta a potvrzovací SMS s mobilním klíčem si pošlou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Hypoteční sazby klesají velmi pomalu. Objem hypoték poskytnutých od začátku roku je stále nejnižší za posledních deset let,“ uvedl ekonom ČBA Jakub Seidler.

Bankéři očekávají, že k výraznější zlevnění hypoték by mělo dojít příští rok. V to ale už doufali developeři Central Group, Trigema a Skanska loni, když odhadovali, že by se mohly sazby letos vrátit ke třem procentům. Ukázalo se to vzhledem k vývoji inflace jako velmi nerealistický předpoklad.

Banky poskytly v srpnu hypotéky za 14 miliard korun, oproti červenci o čtvrtinu více. Objem nově poskytnutých hypoték v srpnu dosáhl 11,5 miliardy korun a objem refinancovaných úvěrů 2,6 miliardy korun.

PSALI JSME:
Hypoteční trh v polovině prázdnin nepatrně ožil

Loni obří propad

Za celý rok 2022 poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry v objemu 197 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 mld. Kč. Meziročně šlo o propad ve výši 63,6 procenta v případě všech hypoték, a 57 procent v případě skutečně nově poskytnutého objemu.

„V mnoha krajích ceny nemovitostí rostou, jinde se propadají. Jinak se vyvíjí trendy napříč segmenty, nůžky mezi nemovitostmi se rozevírají i tam, kde byly rozdíly minimální – tedy klidně i mezi dvěma na první pohled podobnými byty,“ shrnul Martin Machala ze zprostředkovatelské společnosti Ownest.

Financování se podle něho běžné domácnosti vzdálilo, zatímco lidé čekají na vhodnější podmínky, trh s kvalitními rezidenčními nemovitostmi válcují investoři s hotovostí, kteří nemají problém vykoupit klidně celé projekty, než se dostanou na trh.

Potíž pro většinu lidí je část kupní ceny složená z vlastních zdrojů. „Deset až 20 procent z ceny bytu je částka, kterou není jednoduché poskládat dohromady,“ dodal Machala.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Hypotéky do roku 2025 zlevní na polovinu nynější úrovně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace i zadlužení výrazně klesají

Inflace v Česku prudce klesá. Podle čísel Eurostatu z tohoto týdne ji Česko mělo letos v lednu devátou nejnižší v EU (viz graf níže, pozn. aut.). Byla podprůměrná jak v rámci EU, tak i eurozóny. Česko navíc …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).