Na pojišťovnu se kvůli pomoci v neštěstí spoléhá necelá polovina Čechů

Průzkum
Při neočekáváné události spojené s majetkem se Češi budou nejčastěji spoléhat na pomoc pojišťovny. Podle aktuálního reprezentativního průzkumu České asociace pojišťoven (ČAP), jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici, by se na ni obrátilo na 49 procent respondentů, zatímco třetina nad takovou situací „zatím nechce přemýšlet“. Dodejme, že vloni tuzemské pojišťovny řešily přes 270 tisíc pojistných událostí na majetku.
Nezajímáme se o aktuální hodnotu našich nemovitostí a pojištění neaktualizujeme. Zejména v době růstu trhu nemovitostí a stoupající inflace pak často dochází k tzv. podpojištění, tvrdí šéf asociace tuzemských pojišťoven Jan Matoušek. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nemovitost má podle aktuálních dat ČAP pojištěnou 56 procent Čechů, domácnost pak 62 procent. V případě nenadálé události na majetku by se Češi spolehli právě na pojištění a pojišťovny oslovilo 49 procent respondentů. „Důvěra v pomoc pojišťovny je nejsilnější ve věkové skupině do 50 let s vyšším vzděláním,“ informovala redakci Jana Hamanová z výzkumné agentury SC&C, která průzkum realizovala.

Ve 30 procentech případů se nad takovou situací Češi ale chtějí zamýšlet až v okamžiku, kdy nastane. Týká se to především lidí nad 50 let s nižším vzděláním.

„Přesto, že je majetkové pojištění podle našich pravidelných průzkumů mezi Čechy nejsilněji zastoupeným typem pojištění, je stále velmi podceňované,“ sdělil naší redakci výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

„Nezajímáme se o aktuální hodnotu našich nemovitostí a pojištění neaktualizujeme. Zejména v době růstu trhu nemovitostí a stoupající inflace pak často dochází k tzv. podpojištění,“ doplnil Matoušek. Podle průzkumu dokonce pět procent respondentů věří, že se jim nic nestane. Pojistná událost na majetku se ale v Česku stane každé dvě minuty a za život jich průměrně zažijeme tři až čtyři.

Z letošní analýzy České asociace pojišťoven vyplynulo, že obyvatelé a firmy v České republice přišli loni o více než 1,7 miliardy korun. Neměli totiž pojištěné své nemovitosti proti požárům. Hasiči loni vyjížděli celkem ke 20 790 požárům. Celková škoda dosáhla bezmála 5,3 miliardy korun. Pojištěné ovšem byly jen přibližně 5,3 tisíce pojistných událostí s celkovou škodou 3,6 miliardy.

Zdroj: ČAP

„Zdálo by se, že podle analýzy dosahuje propojištění pro případ požáru jen okolo 25 procent. Podle různých statistik dosahuje pojištění nemovitosti občanů 55 procent, u firem to bude ještě významně více,“ vysvětlil před časem analytik České asociace pojišťoven Petr Jedlička. Správné pojistné částky však něj podle dosahuje jen třetina pojistných smluv.

Podle pracovníků tuzemských pojišťoven ale stále existuje nemálo lidí, kteří smlouvu na ochranu svého majetku neaktualizovali i více než deset let. Pokud přijde nějaká nenadálá událost, dostanou pak jen část ze způsobené škody. Nejčastější výše podpojištění činí mezi 20 a 49 procenty a patnáct procent smluv dosahuje dokonce více než 50procentní podpojištění.

PSALI JSME:
Češi loni přišli o 1,7 miliardy. Neměli pojištění proti požárům

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Změna v důchodech čeká i nebožtíky

Poradna
Není to velká změna, spíše opakující se shoda okolností. Květnový státní svátek totiž mnoha seniorům mění termín vyplacení důchodu. První máj sice žádnou komplikaci neznamenal, protože ještě letos se penze vyplácejí od 2. do 24. sudého dne v měsíci, ale druhý svátek už změnu přinese.