Češi loni přišli o 1,7 miliardy. Neměli pojištění proti požárům

Obyvatelé a firmy v České republice přišli loni o více než 1,7 miliardy korun. Neměli totiž pojištěné své nemovitosti proti požárům. Vyplývá to z analýzy České asociace pojišťoven (ČAP), kterou má redakce FAEI.cz k dispozici.
Počet požárů přibývá, ale pojištění proti nim není dostatečné. Ilustrační foto: Pixabay.com

Hasiči přitom loni vyjížděli celkem ke 20 790 požárům, což je oproti předchozímu roku zhruba třicetiprocentní nárůst. Celková škoda dosáhla bezmála 5,3 miliardy korun. Pojištěné ovšem bylo jen přibližně 5,3 tisíce pojistných událostí s celkovou škodou 3,6 miliardy.

„Zdálo by se, že podle analýzy dosahuje propojištění pro případ požáru jen okolo 25 procent. Podle různých statistik dosahuje pojištění nemovitosti občanů 55 procent, u firem to bude ještě významně více,“ uvedl analytik České asociace pojišťoven Petr Jedlička.

Dodal, že důvodem tohoto rozdílu je velký počet požárů, při nichž sice zasahují hasiči, ale žádná zásadní škoda u nich nevzniká. Typicky jde například o požáry trávy nebo odpadu, kde je škoda relativně malá. Denně se přitom stane v průměru 14,5 majetkových pojistných událostí, jejichž příčinou je požár.

Hodnota nemovitostí roste

V meziročním srovnání přitom stoupl objem škod, tedy i průměrná výše škod z požáru, a to o 13 procent. Počet pojištěných požárů se dlouhodobě pohybuje okolo 5,3 tisíce událostí za rok. Loni dosáhla průměrná škoda výše 676 tisíc korun, v roce 2021 to bylo 595 tisíc.

„Hodnota domácností i nemovitostí roste, rostou tedy i způsobené škody. Je proto třeba dbát na správnou výši pojistných částek, aby nedocházelo k takzvanému podpojištění, tedy situaci, kdy pojistná částka není aktualizovaná a neodpovídá tak skutečné hodnotě majetku,“ upozornila odbornice na neživotní pojištění ČAP Lenka Slabejová.

Správné pojistné částky však dosahuje jen třetina pojistných smluv. Nejčastější výše podpojištění činí mezi 20 a 49 procenty a patnáct procent smluv dosahuje dokonce více než 50procentní podpojištění.

Trojnásobek požárů

Také v letošním roce i kvůli „příznivému“ počasí počet požárů neklesá. Například jen v jednu sobotu v polovině července zasahovali hasiči u 168 událostí, což byl trojnásobek oproti dlouhodobému průměru. Uvedla to mluvčí Hasičského záchranného sboru Martina Götzová.

Nejvíce požárů se dlouhodobě odehrává v přírodě. Ale například v pondělí 17. července zasahovalo pět jednotek hasičů u požáru jednopodlažního rodinného domu v Šenově v Moravskoslezském kraji. „Vyšetřovatelé předběžně vyčíslili škodu na čtyři miliony korun,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Jakub Kozák.

I proto by lidé neměli zapomínat na správné pojištění. Požáry přitom patří mezi první událostmi, proti nimž se dalo pojistit. První pokusy se datují už do poloviny 17. století. V roce 1681 pak založil ekonom Nicholas Barbon s kolegy první pojišťovnu proti požárům The Insurance Office for Houses.

Na českém území byla poprvé možnost pojištění proti požáru v roce 1748, kdy při tereziánských reformách vznikl takzvaný fond na úhradu škod vzniklých požáry, povodněmi a nepřízní počasí.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ma Matěj

    Zajímavé je, že i přes vzrůstající počet požárů a rostoucí škody, které z nich vznikají, stále převládá nedostatek povědomí o tomto riziku. Mnozí lidé stále nepovažují požáry za vážnou hrozbu a nepromýšlí o tom, že by měli své nemovitosti pojišťovat. Možná není nedostatek informací, ale spíše nedostatek uvědomění si rizik. U nás doma nedávno chytl ubrus od svíčky, a kdybychom včas nezasáhli, mohlo nás to přijít velmi draho :(.. Každopádně každému doporučuju těch pár kaček objetovat a pořídit si pojištění domácnosti, případně nemovitosti, už za ten klid v duši to stojí. Já jsem sjednal přes srovnator a můžu jen doporučit.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB