Nálada ve zpracovatelském průmyslu se mírně zlepšila

Názor
Index nákupních manažerů (PMI) v říjnu pouze mírně vzrostl ze zářijových 41,7 bodu na 42 body. Podmínky ve zpracovatelském průmyslu tak zůstávají v podstatě stále zhruba stejné jako v předchozích měsících. Přetrvává utlumená zákaznická poptávka, i nadále se snižují nové zakázky, ačkoli pomalejším tempem než v předchozích měsících.
Nálada v průmyslu by se měla s nadcházejícími měsíci postupně zlepšovat. Automobilový průmysl stále těží z naakumulovaných nevyřízených objednávek z předchozích dvou let. Ilustrační foto: Škoda Auto

Další pokles zaznamenala i výroba, kterou ovlivňuje i odkládání a rušení již zadaných zakázek. Tempo snižování výroby však bylo nejpomalejší od května, zůstává však stále prudké. Firmy situaci řeší propouštěním zaměstnanců a poskytováním slev. Snižování zaměstnanosti tak bylo v říjnu druhé nejrychlejší od začátku pandemie.

Zároveň tempo poklesu prodejních cen bylo nejrychlejší od června 2009. Pokud jde o vyhlídky v ročním horizontu, výhled se mírně zhoršil, když v příštím roce očekávají průmyslníci stagnaci výroby. To je zatím nejhorší výsledek od počátku letošního roku.

PSALI JSME:
Méně pesimismu v české ekonomice

Stále se ale domníváme, že by se nálada v průmyslu měla s nadcházejícími měsíci postupně zlepšovat. Automobilový průmysl těží z naakumulovaných nevyřízených objednávek z předchozích dvou let. Na zlepšení situace v tomto segmentu navíc poukázal také konjunkturální průzkum, kde důvěra mezi podnikateli v tomto segmentu výrazně vzrostla.

Mírně se zlepšují i předstihové průmyslové indikátory v Německu. K oživení celosvětové poptávky by pak měla pomoci Čína. Její růst hrubého domácího produktu (HDP) za třetí čtvrtletí překvapil ve směru nahoru (1,3 % mezikvartálně), přičemž plánovaná vládní opatření (větší fiskální výdaje, opatření na podporu poptávky po nemovitostech ve velkých městech, očekáváné snížení úrokových sazeb, pozn. aut.) slibují solidní růst i pro další čtvrtletí.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 0,1 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.