Nálada ve zpracovatelském průmyslu se mírně zlepšila

Názor
Index nákupních manažerů (PMI) v říjnu pouze mírně vzrostl ze zářijových 41,7 bodu na 42 body. Podmínky ve zpracovatelském průmyslu tak zůstávají v podstatě stále zhruba stejné jako v předchozích měsících. Přetrvává utlumená zákaznická poptávka, i nadále se snižují nové zakázky, ačkoli pomalejším tempem než v předchozích měsících.
Nálada v průmyslu by se měla s nadcházejícími měsíci postupně zlepšovat. Automobilový průmysl stále těží z naakumulovaných nevyřízených objednávek z předchozích dvou let. Ilustrační foto: Škoda Auto

Další pokles zaznamenala i výroba, kterou ovlivňuje i odkládání a rušení již zadaných zakázek. Tempo snižování výroby však bylo nejpomalejší od května, zůstává však stále prudké. Firmy situaci řeší propouštěním zaměstnanců a poskytováním slev. Snižování zaměstnanosti tak bylo v říjnu druhé nejrychlejší od začátku pandemie.

Zároveň tempo poklesu prodejních cen bylo nejrychlejší od června 2009. Pokud jde o vyhlídky v ročním horizontu, výhled se mírně zhoršil, když v příštím roce očekávají průmyslníci stagnaci výroby. To je zatím nejhorší výsledek od počátku letošního roku.

PSALI JSME:
Méně pesimismu v české ekonomice

Stále se ale domníváme, že by se nálada v průmyslu měla s nadcházejícími měsíci postupně zlepšovat. Automobilový průmysl těží z naakumulovaných nevyřízených objednávek z předchozích dvou let. Na zlepšení situace v tomto segmentu navíc poukázal také konjunkturální průzkum, kde důvěra mezi podnikateli v tomto segmentu výrazně vzrostla.

Mírně se zlepšují i předstihové průmyslové indikátory v Německu. K oživení celosvětové poptávky by pak měla pomoci Čína. Její růst hrubého domácího produktu (HDP) za třetí čtvrtletí překvapil ve směru nahoru (1,3 % mezikvartálně), přičemž plánovaná vládní opatření (větší fiskální výdaje, opatření na podporu poptávky po nemovitostech ve velkých městech, očekáváné snížení úrokových sazeb, pozn. aut.) slibují solidní růst i pro další čtvrtletí.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 0,1 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Německý ZEW index nejlepší za poslední dva roky

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. ZEW index (index podnikatelské nálady, pozn. red.) ve složce očekávání stoupl na 42,9 bodu z březnových 31,7 bodu, což je nejvyšší …

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB