Další pokles zaznamenala i výroba, kterou ovlivňuje i odkládání a rušení již zadaných zakázek. Tempo snižování výroby však bylo nejpomalejší od května, zůstává však stále prudké. Firmy situaci řeší propouštěním zaměstnanců a poskytováním slev. Snižování zaměstnanosti tak bylo v říjnu druhé nejrychlejší od začátku pandemie.
Zároveň tempo poklesu prodejních cen bylo nejrychlejší od června 2009. Pokud jde o vyhlídky v ročním horizontu, výhled se mírně zhoršil, když v příštím roce očekávají průmyslníci stagnaci výroby. To je zatím nejhorší výsledek od počátku letošního roku.
Stále se ale domníváme, že by se nálada v průmyslu měla s nadcházejícími měsíci postupně zlepšovat. Automobilový průmysl těží z naakumulovaných nevyřízených objednávek z předchozích dvou let. Na zlepšení situace v tomto segmentu navíc poukázal také konjunkturální průzkum, kde důvěra mezi podnikateli v tomto segmentu výrazně vzrostla.
Mírně se zlepšují i předstihové průmyslové indikátory v Německu. K oživení celosvětové poptávky by pak měla pomoci Čína. Její růst hrubého domácího produktu (HDP) za třetí čtvrtletí překvapil ve směru nahoru (1,3 % mezikvartálně), přičemž plánovaná vládní opatření (větší fiskální výdaje, opatření na podporu poptávky po nemovitostech ve velkých městech, očekáváné snížení úrokových sazeb, pozn. aut.) slibují solidní růst i pro další čtvrtletí.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)