I přes zlepšení oproti září však nelze mluvit o nějaké vlně optimismu, za kterou by stál příval zakázek. Jde zatím spíše o pocity, že další měsíce budou pro firmy příznivější. Současně platí, že nálada v podnikatelském sektoru nedosahuje ani té míry pozitivity, jako v době loňské recese.
Jako signál určitě můžeme aktuální čísla hodnotit pozitivně, ale stále je třeba brát je s jistou mírou opatrnosti. Zvlášť, když se zásoba zakázek v průmyslu i ve stavebnictví zatím tenčí a nové příliš nepřibývají. Právě poptávka je i hlavní brzdou pro růst průmyslu, ve stavebnictví jsou to jako již tradičně nedostupní pracovníci.
Naproti tomu ve službách si už velkým zájmem ze strany spotřebitelů firmy jisté nejsou. Ještě v létě přitom téměř polovina firem ve službách žádné bariéry pro růst svého podnikání nevnímala, nyní už více než třetina pociťuje slabou poptávku.
Zajímavé je rovněž hromadění neprodaných zásob zboží v obchodech, které by mohly časem více tlačit na zlevňování. Plné sklady zboží přece jen nejsou zadarmo a v době drahých peněz se nevyplácejí. Pozitivem nicméně je, že finanční problémy nevnímají firmy v žádném odvětví jako významnější problém.
Mírný náznak optimismu je vidět i na straně spotřebitelů, kteří se méně obávají zhoršení ekonomické i vlastní finanční situace v následujícím roce. Polevuje rovněž strach z inflace a nezaměstnanosti, což ovšem vůbec neznamená, že už by se chtěli vrhat na velké nákupy.
Celkově se říjnové výsledky nálad v tuzemské ekonomice nesou ve znamení ústupu pesimismu, avšak zatím se spíše opírají o víru v příznivější budoucnost než o aktuální tvrdá data. O odrazu ekonomiky ode dna tak zatím příliš nevypovídají.
Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)