Méně pesimismu v české ekonomice

Názor
Podle průzkumu statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněného v tomto týdnu se v říjnu zlepšila nálada jak v podnikatelské sféře, tak mezi spotřebiteli. Je to rozhodně příznivá změna ve srovnání se zářím, které znamenalo studenou sprchu zvlášť v průmyslu, kde se firmy obávaly o svůj odbyt.
Říjnové výsledky nálad v tuzemské ekonomice se nesou ve znamení ústupu pesimismu, avšak zatím se spíše opírají o víru v příznivější budoucnost než o aktuální tvrdá data. Ilustrační foto: Depositphotos.com

I přes zlepšení oproti září však nelze mluvit o nějaké vlně optimismu, za kterou by stál příval zakázek. Jde zatím spíše o pocity, že další měsíce budou pro firmy příznivější. Současně platí, že nálada v podnikatelském sektoru nedosahuje ani té míry pozitivity, jako v době loňské recese.

Jako signál určitě můžeme aktuální čísla hodnotit pozitivně, ale stále je třeba brát je s jistou mírou opatrnosti. Zvlášť, když se zásoba zakázek v průmyslu i ve stavebnictví zatím tenčí a nové příliš nepřibývají. Právě poptávka je i hlavní brzdou pro růst průmyslu, ve stavebnictví jsou to jako již tradičně nedostupní pracovníci.

Naproti tomu ve službách si už velkým zájmem ze strany spotřebitelů firmy jisté nejsou. Ještě v létě přitom téměř polovina firem ve službách žádné bariéry pro růst svého podnikání nevnímala, nyní už více než třetina pociťuje slabou poptávku.

PSALI JSME:
Důvěra v ekonomiku je jak na houpačce

Zajímavé je rovněž hromadění neprodaných zásob zboží v obchodech, které by mohly časem více tlačit na zlevňování. Plné sklady zboží přece jen nejsou zadarmo a v době drahých peněz se nevyplácejí. Pozitivem nicméně je, že finanční problémy nevnímají firmy v žádném odvětví jako významnější problém.

Mírný náznak optimismu je vidět i na straně spotřebitelů, kteří se méně obávají zhoršení ekonomické i vlastní finanční situace v následujícím roce. Polevuje rovněž strach z inflace a nezaměstnanosti, což ovšem vůbec neznamená, že už by se chtěli vrhat na velké nákupy.

Celkově se říjnové výsledky nálad v tuzemské ekonomice nesou ve znamení ústupu pesimismu, avšak zatím se spíše opírají o víru v příznivější budoucnost než o aktuální tvrdá data. O odrazu ekonomiky ode dna tak zatím příliš nevypovídají.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Náladě mezi spotřebiteli svědčí klesající inflace

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Německý ZEW index nejlepší za poslední dva roky

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. ZEW index (index podnikatelské nálady, pozn. red.) ve složce očekávání stoupl na 42,9 bodu z březnových 31,7 bodu, což je nejvyšší …

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB