Nejdražší československá „státovka“ jde do dražby

Státovka v nominální hodnotě pět tisíc korun, nejvzácnější československé papírové platidlo, půjde 20. listopadu do aukce. Jedinečná internetová aukce nabídne nejen sběratelům, ale také širší veřejnosti unikátní příležitost koupit si poprvé za více než čtvrt století tuto nejžádanější československou bankovku.
Státovka, bankovka vydaná státem, tedy nikoliv centrální bankou, s nominální hodnotou 5000 Kčs z 15. dubna 1919, byla v oběhu do roku 1921. Foto: Archív

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti Bankovky.com, která bankovku draží pro svého klienta. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 korun.

Mezi sběrateli je však jenom 13státovek, zbylé exempláře vlastní právnické osoby, u nichž se nedá očekávat, že by se chtěly angažovat na sběratelském trhu. Jde například o Českou národní banku, Národní muzeum či Zemské muzeum Olomouc atd.

Pro sběratele výjimečná červená pětitisícovka z roku 1919 nese na líci stejný motiv, jako rakousko-uherská tisícikoruna z roku 1902, nenápadný secesní ženský portrét manželky jednoho z autorů, paní Leflerové. Sluší se dodat, že autorem většiny ostatních státovek z roku 1919 je Alfons Mucha. Proto jsou tzv. státovky mezi sběrateli známy zejména jako „Muchovky“.

Na letošní listopadové aukci, která bude zaměřena na historii papírových platidel na území českých historických zemí v letech 1762-2019, bude na prodej celkem zhruba 550 položek. Zahrnovat bude kompletní nabídku všech bankovek 20. století, včetně několika dalších unikátů, jako např. státovku o nominální hodnotě 500 Kč z roku 1919 a také její perforovaný exemplář a nevydanou státovku 10 Kčs z roku 1953.

Pořadatel aukce dal kvůli současné koronavirové situaci přednost internetové aukci. „Pro sběratele, pro které jsou bankovky celoživotní vášní, má cena jejich sbírek mnohem vyšší hodnotu, než jen tu finanční,“ říká Aleš Kohout, který se specializuje na sběratelský obor bankovek a papírových platidel

V dražbě bude kromě nejžádanější pětitisícové bankovky kompletní emise československých bankovek 20. století. Takto zcela kompletní emise jde do dražby vůbec poprvé. Vyvolávací cena všech dražených položek sbírky přesahuje tři miliony korun.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB