Nezaměstnanost se dále mírně snížila

Podíl nezaměstnaných osob v červnu poklesl o další desetinu na 3,1 procenta. Po sezónním očištění nezaměstnanost stagnovala na 3,3 procenta. Počet uchazečů o zaměstnání se snížil na 231 tisíc z květnových 235 tisíc. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva práce a sociálních věcí.
Dle úřadu práce bylo v Česku od počátku vypuknutí válečného konfliktu zaměstnáno necelých 60 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Ilustrační foto: Škoda Auto

„I přes příliv uprchlíků z Ukrajiny tak český trh práce zůstává napjatý. Dle úřadu práce jich v Česku bylo od počátku vypuknutí válečného konfliktu zaměstnáno necelých 60 tisíc. To přispívá k poklesu volných pracovních míst, kterých však stále ještě v červnu zbývalo 319 tisíc,“ informovala naši redakci ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Tempo snižování jejich počtu se však podle jejího názoru zrychluje. „Ve srovnání s loňským rokem byl jejich počet nižší o 36 tisíc, ve srovnání s květnem letošního roku o 18 tisíc. Po sezónním očištění byl počet volných pracovních míst nejnižší od srpna 2018. Na jedno volné pracovní místo však stále připadá pouze 0,7 uchazeče,“ dodala.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost dále mírně klesla

Celkově se nezaměstnanost podle názoru ekonomů Komerční banky již blíží svému dnu a v závěrečných měsících letošního roku ji čeká obrat k mírnému vzestupu. „Nasvědčují tomu i předstihové indikátory, kdy z průzkumu PMI vyplynulo, že poprvé od roku 2020 došlo k poklesu počtu zaměstnanců firem ve zpracovatelském průmyslu,“ uvedla Steckerová.

„Nezaměstnanost v České republice patří i nadále mezi nejnižší v Evropě a žádné významnější výkyvy v nejbližším období neočekáváme. Naopak i nadále se budou zejména výrobní firmy potýkat s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků,“ informoval redakci Tomáš Matoušek, HR Supervisor společnosti Daikin Plzeň.

PSALI JSME:
Sezónní práce snižují počty nezaměstnaných

Zavřít reklamu ×
  1. Nezaměstnanost je tady v ČR jinak počítána. Další věc je,že jenom z okolí znám několik lidí co si platí „pouze“ zdravotní a jsou doma a nikde nepracují. Bezdomovci taky nikde nejsou evidováni. Předčasné důchody taky ne. Rovněž hodně lidí před důchodem dlouhodobě marodí…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).