Nezaměstnanost se dále mírně snížila

Podíl nezaměstnaných osob v červnu poklesl o další desetinu na 3,1 procenta. Po sezónním očištění nezaměstnanost stagnovala na 3,3 procenta. Počet uchazečů o zaměstnání se snížil na 231 tisíc z květnových 235 tisíc. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva práce a sociálních věcí.
Dle úřadu práce bylo v Česku od počátku vypuknutí válečného konfliktu zaměstnáno necelých 60 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Ilustrační foto: Škoda Auto

„I přes příliv uprchlíků z Ukrajiny tak český trh práce zůstává napjatý. Dle úřadu práce jich v Česku bylo od počátku vypuknutí válečného konfliktu zaměstnáno necelých 60 tisíc. To přispívá k poklesu volných pracovních míst, kterých však stále ještě v červnu zbývalo 319 tisíc,“ informovala naši redakci ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Tempo snižování jejich počtu se však podle jejího názoru zrychluje. „Ve srovnání s loňským rokem byl jejich počet nižší o 36 tisíc, ve srovnání s květnem letošního roku o 18 tisíc. Po sezónním očištění byl počet volných pracovních míst nejnižší od srpna 2018. Na jedno volné pracovní místo však stále připadá pouze 0,7 uchazeče,“ dodala.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost dále mírně klesla

Celkově se nezaměstnanost podle názoru ekonomů Komerční banky již blíží svému dnu a v závěrečných měsících letošního roku ji čeká obrat k mírnému vzestupu. „Nasvědčují tomu i předstihové indikátory, kdy z průzkumu PMI vyplynulo, že poprvé od roku 2020 došlo k poklesu počtu zaměstnanců firem ve zpracovatelském průmyslu,“ uvedla Steckerová.

„Nezaměstnanost v České republice patří i nadále mezi nejnižší v Evropě a žádné významnější výkyvy v nejbližším období neočekáváme. Naopak i nadále se budou zejména výrobní firmy potýkat s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků,“ informoval redakci Tomáš Matoušek, HR Supervisor společnosti Daikin Plzeň.

PSALI JSME:
Sezónní práce snižují počty nezaměstnaných

Zavřít reklamu ×
  1. Nezaměstnanost je tady v ČR jinak počítána. Další věc je,že jenom z okolí znám několik lidí co si platí „pouze“ zdravotní a jsou doma a nikde nepracují. Bezdomovci taky nikde nejsou evidováni. Předčasné důchody taky ne. Rovněž hodně lidí před důchodem dlouhodobě marodí…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pokles počtu volných pracovních míst pokračuje

Podíl nezaměstnaných osob v listopadu stagnoval na 3,5 procenta, po sezónním očištění pak na 3,7 procenta. Stagnoval i počet uchazečů o zaměstnání po sezónním očistění (268 tisíc). Ve srovnání se stejným měsícem …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.