Nižší úrokové sazby na hypotékách přilákaly nové klienty

Názor

Levné peníze a nedostatečná nabídka na realitním trhu vedou k prudkému růstu cen nemovitostí. To dokládají indexy nabídkových cen bytů, které vydává Český statistický úřad. Podle nich ceny bytů v Praze od roku 2010 vzrostly o 74,3 procenta. Průměrný růst cen bytů v celé České republice bez Prahy je o poznání nižší a ve stejném období se zvýšil pouze o 27,5 procenta.

V prvním pololetí letošního roku se sjednalo 36 874 hypoték, což je proti stejnému období loňského roku významný pokles. Foto: Pixabay

Lákání bank na nižší úrokové sazby hypotečních úvěrů zabírá a klienti si ve zvýšené míře pořizují hypotéky. Červen se díky tomu stal prozatím nejúspěšnějším měsícem letošního roku, kdy se na hypotékách rozpůjčovalo 16,5 miliardy korun. V meziročním porovnání však objem nových hypoték opět poklesl.

Průměrná úroková sazba na hypotečních úvěrech v červnu klesla na letošní minimum ve výši 2,76 procenta, což oproti předchozímu měsíci představuje sníženi o 0,04 procentního bodu. Finanční instituce se prostřednictvím snižování úrokových sazeb snaží přilákat nové klienty. To se jim začíná dařit. Ovšem v meziročním srovnání lze letošní první pololetí hodnotit jako velké zklamání. Zatímco za prvních šest měsíců loňského roku dosáhl objem hypotečních úvěrů celkové výše 104,72 miliardy korun, ve stejném období letošního roku to bylo pouze 83,60 miliardy korun.

Počet poskytnutých hypoték se výrazně propadl 

V prvním pololetí letošního roku se sjednalo 36 874 hypotečních úvěrů, což je proti stejnému období loňského roku pokles o 12 187 hypoték. V této souvislosti je však nutné zmínit, že v loňském prvním pololetí se průměrná úroková sazba na hypotékách pohybovala na nižších úrovních v rozmezí 2,28 až 2,51 procenta.

PSALI JSME:
Hypoteční trh zůstává paralyzovaný, letos se uzavřelo o deset tisíc úvěrů méně než loni

Snižování úrokových sazeb na hypotečních úvěrech by mohlo vést k navýšení objemu hypoték v druhém pololetí letošního roku. Vzhledem k nedostatku nemovitostí v žádaných lokalitách by růst objemu hypotečních úvěrů pravděpodobně vedl k dalšímu navyšování cen na realitním trhu. Dělo by se tak v situaci, kdy již v předchozím období došlo k prudkému růstu cen nemovitostí. To dokládají data Českého statistického úřadu, podle kterých se v rámci celé České republiky od roku 2010 zvýšil index nabídkových cen bytů o 50,9 procenta.

Vysoké ceny nemovitostí mají výrazně negativní dopady na společnost, protože vedou ke zhoršování dostupnosti bydlení. Nejelegantnějším řešením tržního selhání, které sledujeme v přímém přenosu, by bylo skokově navýšit výstavbu nových nemovitostí. Bylo by přitom podružné se zabývat tím, zda by výstavbu realizoval soukromý či veřejný sektor. Tomuto řešení však brání špatné stavební předpisy, které znemožňují akceschopně reagovat na současnou situaci.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fiasko. O půjčky na bydlení pro mladé letos není zájem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.